„Je to dosud největší evidovaný výskyt, o 146 nemocných více než v roce 2012. Dosud nejvyšší počet případů, 218, byl evidován v letech 2009 a 2011," přibližuje František Kotrba z krajské hygienické stanice.

Na vině může být podle Václava Höniga, biologa, jenž se právě klíšťaty a chorobami, které tento parazit přenáší, zabývá, loni výrazně vyšší výskyt klíšťat. „Sezona byla co do početnosti a aktivity klíšťat extrémní, naopak jejich promořenost borreliózou je dlouhodobě stabilní," říká.

Rekordní počet nemocných ovšem může paradoxně znamenat dokonce i dobrou zprávu. Nakažených lidí může být podle odborníků ve skutečnosti srovnatelné množství jako
v minulosti, ale přibylo lidí, kteří neberou na lehkou váhu ani první příznaky onemocnění a vyhledají kvůli nim pomoc lékařů.

„Ani ti situaci nepodceňují a díky tomu se daří včas diagnostikovat daleko více případů," odhaduje František Kotrba. Brzké zahájení léčby přitom může rozhodnout, zda se pacient dokáže zotavit.

Obyvatelé regionu konečně přestávají podceňovat rizika spojená s nemocemi přenášenými klíšťaty. I to zřejmě naznačuje čerstvě uzavřená statistika hygieniků, kteří na jihu Čech evidují nemocné. Zatímco v případě  počtu případů klíšťové encefalitidy patřila loňská sezona na jihu Čech spíše k těm podprůměrným, nemocných s borreliózou napočítali odborníci rekordní počet.

Podle expertů to může dokazovat, že si daleko více hledíme svého zdraví. Přibývá lidí, kteří se nechávají proti encefalitidě očkovat. Pokud naopak mají podezření na nákazu borreliózou, proti které na trhu neexistuje vakcína pro použití na lidech, příznaky nepodceňují a vyhledají lékaře.

K takovému vysvětlení se kloní například i Petr Kopáček, odborník z parazitologického ústavu Akademie věd ČR. „Lidé i doktoři jsou daleko opatrnější. Lékaři jistě častěji vyšetřují pacienty, u nichž mají podezření na borreliózu, jsem ale do jisté míry skeptický k výsledkům testů, některé mohou být falešně pozitivní," naznačuje Petr Kopáček, že statistika může ukazovat i vyšší čísla.

Z hlediska biologů, kteří se studiem klíšťat a patogenů, které přenášejí, zabývají, byl uplynulý  rok do značné míry srovnatelný s lety předchozími. „Zvýšený výskyt borreliózy by sice mohl souviset s faktem, že  loni bylo výrazně víc klíšťat, nekoresponduje s tím ale setrvalý stav ve výskytu encefalitidy. A nedá se říci, že by byl jakkoli výrazný rozdíl v promořenosti klíšťat, u dospělých jedinců je prevalence asi 
30 procent," vybírá ze zjištění vědců biolog Václav Hönig. Neznamená to ale,  že každé infikované klíště  člověka nakazí.

Pro účinnou prevenci stále platí jednoduchá pravidla: vyhýbat se situacím, kdy se klíště může přisát, v přírodě používat vhodné oblečení a repelenty. Čím déle je klíště přisáté, tím větší je riziko infekce. Parazita je dobré opatrně vytáhnout pinzetou, spláchnout do odpadu či spálit a ranku vydezinfikovat. Pokud se člověk borreliózou nakazí, pozoruje v časné fázi většinou červenou skvrnu v místě přisátí a příznaky podobné viróze. Důležitá je pak včasná léčba antibiotiky.