VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budějovice chtějí otáčko i školku

České Budějovice - Hned několik velkých změn letos čeká obyvatele Budějovic. Na sídlišti Šumava má začít fungovat obnovená základní škola a v ulici A. Trägra se chystá vznik mateřinky ze starší školy. V plánu je i obnova lávky do Suchého Vrbného a Jihočeské divadlo a radnici krajského města čeká například soutěž na nové otáčivé hlediště pro Český Krumlov. Pokračovat by měly dopravní změny v Žižkově třídě.

7.1.2016
SDÍLEJ:

Výběr z událostí, které v roce 2016 čekají Budějčáky.Foto: Deník

Rozpočet krajského města už je na akce připraven. Například na přestavbu někdejší školy v ulici A. Trägra, z níž má být mateřinka, je nachystáno 15 milionů korun. Náměstek primátora Petr Podhola věří, že výuka v nové školce letos začne. Původně se uvažovalo o tom, že zařízení bude fungovat dříve, ale podle náměstka primátora byly přípravy projektu hodně spletité.

„Když jsme začínali, mysleli jsme si, že stavba bude za tři čtvrtě roku hotová, ale museli jsme dělat i změny územního plánu," naznačuje Petr Podhola, proč nastal časový posun. Podle náměstka primátora Petra Holického už je vybraná i stavební firma. Z 16 uchazečů vyhrála moravská společnost Calipsum.

V letošním roce chce radnice uskutečnit i architektonickou soutěž na novou podobu otáčivého hlediště, které v Českém Krumlově využívá Jihočeské divadlo. Stále se ale podle náměstka primátora Jaromíra Talíře čeká, až svého zástupce do výběrové komise jmenuje UNESCO.

Do plánů města patří i změny v Žižkově třídě.

DopravaPřecházení u Mercury.Prostor mezi vlakovým a autobusovým nádražím v krajském městě by měl letos podle radnice dostat úplně novou tvář. Každý den tudy projedou tisíce automobilů nebo autobusů a projdou zde i tisíce cestujících, kteří využívají služby veřejné hromadné přepravy. Nově chce město zřídit přechod mezi objektem Hotelu Grand a Mercury centrem. Z Žižkovy třídy se také připravuje odbočení vlevo do Nádražní ulice (dosud je možné jen vpravo, kvůli plotu uprostřed Nádražní ulice). Vzniknout by mohl i další přechod nebo přechody pro pěší přes Nádražní ulici.

Pokračovat má příprava stavby dálnice D3 přímo u Českých Budějovic. Ředitelství silnic a dálnic už zahájilo pro část trasy výkupy pozemků, ale stavba má zatím jen územní rozhodnutí. O stavební povolení se teprve bude žádat.

Ke konci spějí práce, které umožní výletním lodím doplout po Vltavě z Českých Budějovic až k Orlíku. Projekt splavnění jihočeské části nejdelší české řeky završí na podzim dokončení stavby plavební komory na jezu Hněvkovice u Týna nad Vltavou.

Vítanou novinkou pro cyklisty by mohla být stezka z Rožnova do Včelné. Zda po ní kola projedou ještě letos, je ale podle městského cyklokoordinátora Lukáše Bajta stále otázkou. V souvislosti s chystanými úpravami provozu před nádražím a změnou dopravních poměrů v této lokalitě se cyklisté mají dočkat vlastní stezky v Průmyslové ulici. Pohyb cyklistů po městě podle Lukáše Bajta usnadní také snížení nejvyšší dovolené rychlosti na 30 kilometrů v hodině v Alešově ulici.

Zdravotnictví a sociální zařízeníKompletně dokončena by měla být v roce 2017 modernizace a nástavba centrálního pavilonu českobudějovické nemocnice. Stavební akce, která je Ilustrační foto.součástí záměru přesunu zbývajících oddělení z dolního do horního areálu nemocnice, vyjde celkem na přibližně 155 milionů korun. Do rozšířených prostor se vedle nynějších oddělení nukleární medicíny, plicního, onkologického, urologického, gastroenterologického, kardiologického a kardiochirurgického, nově vejde také interna a neurologie, které se sem přesunou z pavilo-nu I. Ten se tak uvolní pro potřeby oddělení následné péče a plicní léčebnu. Do centrálního pavilonu se přesune také chirurgie, na její místo se přestěhují další chirurgické obory z dolního areálu ortopedie a plastická chirurgie, ORL a oční oddělení.

Celkem 59 startovacích bytů v panelovém domě Experiment na Lidické třídě vyčlenila radnice pro lidi v tíživé finanční situaci. Bydlet by tu od podzimu mohli například mladí lidé, kteří opouštějí dětské domovy, osoby bez přístřeší či lidé s nízkými nebo žádnými příjmy.

Justice a bezpečnostV roce 2016 byl měl padnout rozsudek v takzvané kauze Bit Servis, kdy ve sporu mezi Jurajem Thomou a magistrátem České Budějovice bývalému primátorovi hrozí až dvanáct let za mřížemi. U okresního soudu bude pokračovat spor mezi tajemníkem magistrátu Zdeňkem Řeřábkem a městem.
Profesionální hasiči v Českých Budějovicích oslaví výročí 150 let přítomnosti ve městě. Krajský ředitel Lubomír Bureš uvedl, že by se hasiči v rámci oslav chtěli veřejnosti předvést speciálními cvičeními či dokonce přehlídkou techniky na náměstí Přemysla Otakara II.
Policejní prezident Luděk Procházka.Od začátku prosince jihočeské policii velí plukovník Luděk Procházka (na snímku), který na krajské ředitelství zamířil z Prahy. V otázce migrace je podle něj k udržení klidu na hranicích důležitá spolupráce mezi policií a občany nebo dalšími subjekty a organizacemi.

Školská zařízeníIlustrační foto.Na sídlišti Šumava zahájí v září provoz obnovená ZŠ E. Destinnové, začít fungovat má letos i nová MŠ v ulici A. Trägra.
Nového vedoucího bude hledat radnice pro odbor školství, protože dosavadní vedoucí odboru Dagmar Koubová se stala ředitelkou obnovené ZŠ E. Destinnové. Osamostatňuje se ZŠ Nová a jejím ředitelem se stal Vítězslav Ilko, dosud zástupce ředitele na SOŠ a VOŠ automobilní. Uvolněný post ředitelky MŠ Zeyerova bude zastávat Romana Mydlilová, která zde dosud působila jako učitelka.

PoplatkyPoplatek za odpad zůstává stejný jako loni, tedy 680 Kč za osobu a rok.
Cena tepla pro domácnosti v Českých Budějovicích od ledna vzrostla o 12 korun za gigajoul a činí 586,39 Kč za gigajoul včetně DPH. Při průměrné roční spotřebě čtyřčlenné domácnosti 25 gigajoulů tepla na vytápění bytu a ohřev vody představuje toto zvýšení ceny 300 korun na rok.
Možné nové ceny vodného a stočného se budou teprve projednávat, současné ceny (celkem za vodné a stočné 62,21 korun bez DPH) platí do konce března. Rozhodnuto zatím není ani o případném navýšení nájemného z obecních bytů, to radní projednají koncem ledna.
Úprava jízdného MHD se v nejbližší době nechystá. Jízdenka na 20 minut nyní stojí 13 korun. Do budoucna dopravní podnik připravuje návrh na změnu struktury jednotlivého jízdného a úpravu cen předplatních jízdenek. Bude však záležet na dalším projednání.

VýročíIlustrační foto.Pětadvacet let uplyne 28. září od zřízení Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Na jejích osmi fakultách studuje přibližně 11 tisíc lidí.
Dopravní podnik města České Budějovice si letos připomene hned dvě významná výročí 65 let od zahájení provozu městských autobusů a 25 let od obnovení trolejbusové dopravy ve městě.
V září uplyne 90 let od chvíle, kdy byl před Černou věží odhalen pomník Jana Valeriána Jirsíka, který ve městě založil první českojazyčné gymnázium.
Už 65 let vozí cestující po Budějovicích autobusy městské hromadné dopravy. Kromě tohoto výročí si letos dopravní podnik připomene i 25 let od obnovení trolejbusové dopravy ve městě. 


Autor: Redakce

7.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Komerční banka

Přechod k jiné bance bude od března snazší

Ilustrační foto.
6

Cukrárna Šárka v Michálkovicích končí, hlavním důvodem je EET

Nemocnice se propadají do dluhů. Bez injekcí z krajů by neměly na provoz

/INFOGRAFIKA/ Nemocnice jsou na tom stále hůř, přestože účty pojišťoven bobtnají – jen za poslední dva roky se jejich přebytky navýšily o 11,5 miliardy korun. Kde je problém? Experti tvrdí, že je české zdravotnictví špatně nastaveno.

Filipínští islamisté sťali uneseného Němce, nedostali výkupné

Filipínská teroristická skupina Abu Sayyafa zavraždila sedmdesátiletého německého rukojmího, což ukazuje dnes zveřejněný videozáznam činu. Smrt svého občana potvrdila a odsoudila vláda v Berlíně. Filipíny označily zločin za barbarský. Muže radikální islamistická organizace unesla loni v listopadu, když se plavil kolem jednoho z ostrovů na jihozápadě Filipín. Jeho devětapadesátiletá partnerka přišla o život už při únosu.

Národní galerie má novou ostrahu. V úterý už bude přístupná expozice

Národní galerie (NG) v Praze dnes uzavřela novou smlouvu o ostraze svých šesti objektů i uměleckých děl se společnostmi G4S a Indus. "Noví dodavatelé od úterý 28. února, kdy se výstavní prostory Národní galerie znovu otevřou pro návštěvníky, zajistí kompletní služby," uvedla NG na webu. Své objekty NG o víkendu uzavřela kvůli sporům s bezpečnostní agenturou ABAS IPS Management.

Dva měsíce nemoci už vás nezničí. Nemocenská by se měla zvýšit

Dlouhodobě nemocným by v příštím roce mohla stoupnout nemocenská. Zatímco nyní dostávají od 15. dne nemoci dávky ve výši 60 procent vyměřovacího základu bez ohledu na délku choroby, vláda včera navrhla, aby dávky od druhého a poté i od třetího měsíce dlouhodobé nemoci vzrostly. Po měsíci stonání by tak zaměstnanci měli nově dostávat 66 procent vyměřovacího základu, od dvou měsíců dokonce 72 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies