Radnice na 17. ročníku akce šetří. Zatímco loni dala na DSK 250 000 korun, letos je dotuje sumou 110 tisíc. „Letošní rok je oproti minulým o něco chudší, loni přijelo čtyřicet umělců, letos jich bude dvaatřicet. Zjišťujeme, že nemá smysl počet akcí nafukovat, cesta spíš vede směrem vybírat a udělat záležitosti, které budou navštívené a které stihnou Budějovičáci slovenské národnosti, aby měli šanci zúčastnit se většího počtu akcí,“ řekl náměstek primátora pro kulturu Jaromír Talíř.

Například loňským tahákem měl být koncert Kristiny, který se ale musel zrušit. Podle šéfky odboru kultury Ivy Sedlákové řešili na radnici problém, že když pořádali více akcí, byla menší návštěvnost. „Ani místní Slováci to nestíhají, třískáme se o účast a akce vyjdou vniveč. Tak jsme si řekli, že jich uděláme míň,“ řekla Iva Sedláková.

Historicky rekordní ovšem bude počet míst, kde navaří slovenská jídla. Zapojí se sedm restaurací, k tradičním Masným krámům, Metropolu či Zvonu se nově připojí Penzion Klika a kavárna Pohoda.

„Gastronomie se nám rozjela docela pěkně. V Masných krámech bude Ľudová hudba bratov Wimmerovcov, objednat stůl je tam při festivalu docela těžké. Naší touhou je dovézt sem slovenského kuchaře a porovnat, jak se vaří 
u nás a jak na Slovensku,“ řekla Iva Sedláková. Z programu naopak zmizela tradiční soutěž Haluškové preteky. Pořadatelé zvažují, zda je dělat jednou za dva roky, nebo vymyslet jinou variantu.

Štěpán Markovič (saxofon, SR).

Hudební program je letos ryze jazzový. V kavárně 
Lanna zahraje 12. února československé trio, jež vede saxofonista Štěpán Markovič, 
v kavárně Kuloár vystoupí příští úterý trio, které přiveze Ondřej Štveráček, kmenový hráč orchestru Gustava Broma a výrazný jazzový saxofonista své generace.

„Chtěli jsme představit jazz, protože České Budějovice ho mají rády, jsou to československá seskupení a Markovič i Štveráček jsou velké kapacity. Zasadili jsme ho do kaváren, do prostředí, které je pro jazz nejlepší, kde se může konzumovat, dát si kávu nebo víno a mít z toho opravdu pěkný zážitek,“ řekla šéfka odboru kultury.

Film se během DSK promítne jeden, 15. února v kině Kotva dokumentární snímek Fulmaya, děvčátko s tenkýma nohama. Hlavní roli má muzikantka a herečka Dorota Nvotová, jež přijede na besedu. Film z roku 2013 sleduje její působení v Nepálu.

„Sama jsem tento film zachytila v České televizi a dívala jsem se až do konce se zatajeným dechem. Dorota Nvotová, dcera Anny Šiškové, která je rebelkou, živlem, řešila svůj neutěšený život tím, že odešla do Nepálu, kde založila školu pro děti. Film vypráví, co se tam stalo, jednoduché to neměla. Myslím, že to bude zajímavý večer,“ řekla Iva Sedláková.

Iva Sedláková.Šetření se projevilo i na počtu divadel, jichž bývalo vždy několik a nyní zůstalo jedno. Soubor Commedia Poprad 
s tradicí dlouhou 47 let, jenž má za sebou 5000 představení, přijede příští pátek do Divadla U Kapličky na Husově třídě s komedií Zápisky důstojníka Rudé armády. Ta loni získala řadu cen.

„Je to 98procentní komedie, která poukazuje na obludnou manipulaci člověka, ale také despotismus a popírání pozitivních hodnot. Závěr svými dvěma procenty dává divákovi na vědomí vážnost situace. Jsou to ochotníci, jejich hlavní žánr je komedie, letos to bude vtipně glosovaný návrat do let komunismu,“ popsala šéfka odboru kultury.

K DSK patří každoročně ještě výstavy. Jedna z nich, obrazy Miro Poláka, festival 
v pátek zahájí v radniční výstavní síni. Galerii Nahoře zaplní od příští soboty fotografie, jež dovezou Ľuboš Kotlár a Ján Skaličan, studenti Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě.

Podle agentury ČTK se v Jihočeském kraji při posledním sčítání v roce 2011 hlásilo ke slovenské národnosti 6602 obyvatel, v Českých Budějovicích 959 lidí.

PROGRAM zde