Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta do Veselí se motoristům prodloužila o devět kilometrů

Sviny - Ve Svinech a v Kundraticích lidé dálnici vítají a těší se, až ji budou používat. Teď jim ale vadí špatná organizace práce stavby

9.3.2016
SDÍLEJ:

Zelená značí objízdné trasy, červené uzavírky a fialová uvažovanou uzavírku. Foto: Mapy.cz

Lidem ze Svinů a Kundratic se postavily do cesty dvě uzavřené silnice najednou. Ke svým domovům teď najedou kilometry navíc. Takové vyhlídky mají na několik měsíců a k tomu je zřejmě čeká ještě třetí překážka na cestě.

Ze Svinů vedou do Veselí nad Lužnicí dvě silnice, na něž se napojují lidé z okolních vesnic. Teď místo nich řidiči jezdí po dvou objížďkách. První prodlužuje cestu z původních čtyř kilometrů na třináct. Druhá, sedmikilometrová, je nebezpečnější, doprava totiž vede po úzké silnici. Setkaly se tu dvě etapy výstavby dálnice D3: Veselí – Bošilec, která není zdaleka dokončená, a Bošilec – Ševětín, jež nyní začala.

Už od 17. července 2015 je uzavřená silnice Sviny – Veselí, objízdná trasa byla stanovena na Horusice, přestože silnice byla vždy ve velmi špatném stavu. „Souhlasili jsme pouze v případě, že nejdřív tu silnici opraví. Byla na ni stanovena i trasa pro autobus, děti po ní jezdily do školy. Silnice je zvlněná, plná děr. Jedinou výhodou je, že kolem ní nevedou hluboké příkopy," zlobí se na nezlepšení stavu cesty starosta Svinů František David. Jenže od března je i tato silnice uzavřena.

Nejstarší obyvatel Svin a Kundratic, osmaosmdesátiletý Josef Studík, je k objížďkám shovívavý. „Silnice si zavřeli, aby jim tam auta nejezdila, nedá se nic dělat," krčí rameny. Přiznává ale, že zákaz ještě moc nerespektuje. „Dokud to jde, budu přes zákazy jezdit." Zdaleka není jediný, kdo uzavření silnice nedbá.
Z Veselí do práce do Kundratic jezdí každý den i Miloš Urban. „Normálně to máme do práce čtyři kilometry, teď třináct, to je opravdu rozdíl," zamýšlí se nad uzavírkami. „Všichni zatím jezdí přes zákazy, čeká se jen na to, až se tam postaví policajti a budou rozdávat pokuty," tipuje Miloš Urban. Do jejich firmy mu nákladní auta dováží materiál. Jejich řidičům není jasné, jak se navzájem na úzkých silnicích vyhnou.

Zdražil i autobus

Delší cesta do Veselí se promítla také do ceny jízdného v autobusech. Dopravce ujeté kilometry rozpočítal mezi děti i dospělé. Školákům cestu zdražil o korunu, ostatním minimálně o dvě. Doprava se ale prodraží i lidem, kteří používají svoje vlastní auto.
Plánovaná je navíc i oprava mostu před Kundraticemi, což pro místní znamená odříznutí nyní jediné možné spojnice se Sviny. „Nechápu to, stoka je už dávno zavezená, ten most je úplně k ničemu, nikdy tam nic neteče. Je to most jen pro most," podivuje se nad jeho opravou Miloš Urban.

Přes Bukovsko

Nově je na stole požadavek na uzavření stávající objízdné trasy ze Svin přes Dolní Bukovsko a Sedlíkovice do Veselí, protože se bude stavět další úsek dálnice. U vodojemu se bude muset křižovatka rozbořit. Předpokládá se, že osobní auta nadále po silnici projedou a auta nad 15 tun se dají na Neplachov, kde je ale také omezení, takže se jim cesta prodlouží na Drahotěšice a Ševětín. A to už je pro všechny hrůzný scénář.
Ve Svinech jsou dvě výrobní dílny, kam jezdí kamiony, dále sklad, silnici potřebuje zemědělská technika. Starostové z Dolního Bukovska, Svin nebo i Týna nad Vltavou se situací a omezením na silnicích nesouhlasí a jen doufají, že je někdo bude chtít slyšet.

Těšíme se na konec

František David, starosta Svinů a Kundratic, si uvědomuje komplikace, které nastanou Svinenským a Kundratickým v nadcházející zemědělské sezóně, i jaké problémy teď mají rodiče dětí a také senioři s cestou k lékařům. Přesto věří, že i ostatní obyvatelé sdílí názor o nutnosti dálnice, která jim život zase usnadní. Teď jsou ale nespokojení s organizací práce a časovými průtahy. Před sebou totiž mají vidinu roku, kdy musí skousnout značně komplikovanější dopravu.

Veselí nad Lužnicí je vzdálené čtyři kilometry, máte změřeno, kolik objížďky měří?
Jedna má třináct kilometrů, druhá sedm. Do Veselí ale každý musí. Je tam pověřený úřad pro výkon státní moci, zároveň do Veselí dojíždějí děti do školy, to nemluvím o zájmových kroužcích, sportovních aktivitách. Rodiče tak s dětmi musí cestu absolvovat několikrát denně. Senioři zase do Veselí jezdí k lékařům, na nákupy. Využíváme tam návazné dopravní spoje a tak. Problém kulminuje, ale ještě se může zhoršit v létě, až začne zemědělská sezóna a začnou jezdit kombajny a veškerá zemědělská technika.

Jak se k uzavírkám staví lidé?
Lidé vidí největší potíž v organizaci práce. Kdyby byla silnice 14713 na Veselí už otevřená, bylo by po problémech. A teď vám něco povím. Když se v devadesátých letech dělal obchvat na Veselí, už činil levou část dálnice. Už tehdy obec Sviny a jiné žádaly o nadjezd. Nebyly vyslyšeny a dopadlo to, jak dopadlo, velká četnost dopravních nehod, vznikla velmi nebezpečná křižovatka. Po celý čas existence objezdu se vytváří petice, které nebyly nikdy brány v potaz. Kdyby dnes tento nadjezd byl, ušetřilo by se nejen spoustu peněz, ale hlavně lidských životů.

Jak to vypadá teď na té křižovatce skoro po roční uzavírce?
Staví se tam nadjezd nad dálnicí, mimoúrovňové křížení silnic. Za to jsme teď samozřejmě rádi, ale už to dávno mohlo být. A navíc, potkávám lidi, kteří se pozastavují nad tím, že se nikde nic neděje, stavba nepokračuje. Horusickou silnici museli přetnout, protože budou provádět odkanalizování dálnice a pak stavět nový proud.

Kdy mají skončit objížďky?
Silnice na Veselí se podle oficiálních informací měla otevírat letos 17. července, ale nyní už víme, že dříve než na podzim to nebude. Uzavírka na Horusice je plánovaná od března do 28. února příštího roku. Nejhorší je ten dlouhodobý horizont.

Uzavírat se má i most před Kundraticemi, to znamená, že tato vesnice zůstane úplně odříznutá?
V současné době probíhá výběrové řízení, čeká se na dotace a oprava mostu by se měla realizovat v létě. Původní záměr totiž nepočítal s tím, že bude silnice na Horusice uzavřena, nebyl by tedy žádný problém. Takhle se bude muset vymyslet náhradní cesta. Nový most se dělat nebude, snad třeba nechají průjezdnou půlku mostu. Zatím se neví. Ani na úřadě v Soběslavi nevěděli, že silnice na Horusice je uzavřená.

Dočkáte se pak opravy silnice na Horusice i na Veselí?
Ano, máme slíbeno, že horusická bude opravená. Na Veselí nevím. Ale vždy se provádí měření stavu před a po uzavírce a pak se zjišťuje, k jakému devastačnímu posunu došlo. Mohli by ji opravit v době uzavírky, aby se pak zase nemuselo objíždět. Nebo zároveň s opravou mostu, udělat ji při jednom.

Lucie Mylerová

Autor: Redakce

9.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
10

Dvě třetiny školáků budou mít v dospělosti problémy s kostmi

Play off Ligy mistrů mezi SK Slavia Praha a APOEL FC, hrané 23. srpna v Praze.
8

Slavia nedobyla Ligu mistrů. Tvrdík zuřil: Ostuda, fraška

Hledá se nový lídr pro Česko. Stranických adeptů je minimum

/INFOGRAFIKA/ Kdo usedne příští rok 8. března na Pražském hradě? Jiří Drahoš, Miloš Zeman, Michal Horáček, nebo někdo úplně jiný? O tom rozhodneme v pátek 12. a v sobotu 13. ledna 2018. Právě toto datum určil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) pro první kolo prezidentské volby.

Důchodkyně z Tišnova odkázala své životní pojištění neziskovce

/ANKETA/ Nejlepším přítelem člověka je pes. Zvlášť když je asistenční. Darovat sto čtyřicet tisíc korun na jejich výcvik se při psaní závěti rozhodla dvaasedmdesátiletá Jindra Dvořáková, která žije v domově důchodců v Tišnově.

Venkovní dlažba: beton versus přírodní kámen

Beton na sebe umí brát rozličné podoby a často se jím nahrazuje i přírodní kámen. Je imitace kamene opravdu o tolik výhodnější než jeho nefalšovaná předloha?

Hrozba terorismu: V Rotterdamu zrušili koncert, našli auto s plynovými lahvemi

Nizozemská policie se dnes rozhodla zrušit kvůli teroristické hrozbě koncert americké rockové skupiny Allah-Las v Rotterdamu. Nedaleko místa konání se totiž našla dodávka se španělskou poznávací značkou. V ní byly plynové bomby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení