Zámek, jehož historie sahá až do 15. století, už čtrnáct dní demolují buldozery. Historická budova stojící uprostřed návsi se totiž upraveným vzhledem a vznosnou architekturou dávno chlubit nemohla, a tak radní přemýšleli, jak s objektem dále naložit.

„Areál zámku patří firmě Spilka a Říha reality, proto jsme se na zastupitelstvu rozhodli, že jej od nich odkoupíme, zámek necháme strhnout a postavíme na jeho místě byty pro seniory," nastínil plány obce starosta Želče Ladislav Stejskal.

Historie zámku• Podle historických pramenů stávala již v 15. století v místech nynějšího zámku tvrz, kterou vlastnili vladykové ze Želče. Dva z nich, Jošt a Filip, dokonce podepsali stížný list ke kostnickému koncilu proti bezprávnému odsouzení mistra Jana Husa.
• Ve stejném století byla tvrz nejspíš přestavěna na zámek, který pak spravovali Rožmberkové a Lobkovicové.
• Roku 1870 přešel zámek sňatkem do rodiny Harrachů. Ti ho zvelebili do podoby, ve které roku 1927 vyhořel.
• V druhé polovině 20. století vlastnil zámek Václav Mašek, který byl největším želečským statkářem a provozoval místní pivovar. Rodině Mašků byl po válce majetek znárodněn.

Budova zámku byla podle něj v dezolátním stavu a novostavba bude přijatelnějším řešením i pro obecní kasu. „Objekt byl skutečně v hrozném stavu, už se propadaly i stropy. Rekonstrukce by přicházela v úvahu, ale byla by dražší, než stavba nové budovy, a navíc i komplikovanější. Proto je demolice nejvhodnějším řešením. Kromě toho to není památkáři chráněná budova a už nevypadá tak, jako ji známe z historických pohlednic," zdůvodňuje Ladislav Stejskal rozhodnutí pro stržení budovy zámku. Za pozemek zaplatí Želeč 4,7 milionu korun.

Není památkou

Dlouhé roky za totality a krátce po revoluci patřil zámek Strojní a traktorové stanici Soběslav. Sloužil také učňům jako internát a kvůli přístavbám a přestavbám za minulého režimu ztratilo sídlo svůj aristokratický půvab.

To, že objekt není nijak chráněný, potvrdila i Jitka Bílá, pracovnice státní památkové péče z Tábora. „Zámek v Želči není na Ústředním seznamu chráněných kulturních památek v České republice, a proto s ním může vlastník libovolně nakládat," řekla památkářka. Zámek nemá historickou hodnotu nejen kvůli přestavbám, ale také kvůli požáru. „Na konci 19. století jej kompletně přestavěli a on následně v roce 1927 vyhořel. Také z těchto důvodů nemohl být zapsán na seznam kulturních památek," vysvětlila Simona Cigánková, tisková mluvčí Ministerstva kultury.

Cíl Želečských radních je tedy jasný - novostavba. „Jako první se vypracují zhruba čtyři architektonické studie. Celý pozemek má zhruba 0,8 hektaru a předpokládáme zástavbu bytů pro seniory. Zatím nevíme, jestli postavíme bungalovy nebo patrové budovy. Z části prostoru vznikne nový park a zmíněné byty, ale také by na pozemku měla být nějaká rezerva pro další zástavbu. Na konci roku 2016 už bychom měli mít jasno, jak prostor přesně využijeme a jak bude vypadat," doufá želečský starosta Ladislav Stejskal.

Prodej až po demolici

Přestože se s demolicí již začalo, zámek ještě pořád patří firmě Spilka a Říha reality. K prodeji pozemku totiž dojde až po dokončení demolice, což by mělo být podle předpokladů již na konci října.

„Bourání ještě řídíme my. Chtěli jsme z objektu udělat pečovatelský dům, ale když jsme zjistili v jakém je stavu, rozhodli jsme se pro prodej," vysvětlil Václav Říha. Obec se tedy myšlenkou firmy inspirovala a hodlá ji během několika let uskutečnit.

Názory místních na přestavbu se ale různí. Někteří projekt bytů pro seniory vítají, jiné mrzí, že se stavba musí zbourat.

„Já myslím, že je to správné rozhodnutí, protože zámek hrozně chátral. Bude to nádherné místo pro odpočinek. Až se opraví zahrada, vznikne důstojný prostor a pro nás starší ze Želče to bude skvělé," myslí si Jaroslava Lišková.

Petr Šerý, který s plotem zámku sousedí, má ale jiný názor. „Zámek podle mě nebyl v tak špatném stavu, aby se nedal zachránit. V televizi často vidíme, že se opravují a zachraňují daleko horší budovy," míní Petr Šerý.

Autor: Veronika Gigalová