Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čísla od sousedů: Čápi fakt nosí děti!

Pasov - V úterý to bylo přesně devět měsíců od příletu prvních z celkem dvou tuctů čápů do Plattlingu – od 12. srpna se tehdy velcí ptáci zdržovali po několik dnů na střechách kolem náměstí (Deník informoval). Letos v dubnu pak na matrice v tomto městečku v okrese Deggendorf napočítali třináct porodů, téměř dvojnásobek oproti dubnu 2014, kdy jich bylo sedm, píše PNP. A také květen prý začal v porodnici slibně… A pak že děti nenosí čápi!

12.5.2015
SDÍLEJ:

Pak že čápi nenosí děti!Foto: Deník/repro PNP

Pomohou louky včelám?

Svaz hornorakouských včelařů, který loni zaznamenal 504 nové členy, letos slaví 125 let trvání. Toho času ale mají málo důvodů k radosti - v této spolkové zemi uhynulo 30 až 40 procent včelstev. Příčinou není jen užívání chemických prostředků k ochraně rostlin na jaře, ale i šíření varoázy ve druhé polovině roku. Nákaze prospěla mírná zima 2013/14, ale celé loňské počasí bylo pro včely katastrofální. Některým včelařům uhynuly kompletní stavy. Omezit šíření varoázy by teď měl projekt „včelích luk" – v Horních Rakousích má být založeno kolem 300 ploch orientovaných zejména na potřeby hmyzu. A co že si přeje, to v OÖN říká Maximilian Liedlbauer, prezident včelařů: „Kvetoucí Horní Rakousy a bohatou a pestrou nabídkou pylu…"

Na kongresy je Vídeň

V pořadí mezinárodní kongresové asociace ICCA si loni Vídeň o jedno místo polepšila, se 202 uspořádanými kongresy předstihla Madrid a je druhá za Paříží s 214 akcemi. Další pořadí: Berlín 193, Barcelona 182, Londýn 166, Singapur 142, napsal linecký Volksblatt. Žebříček ICCA zohledňuje jen pravidelné akce alespoň s 50 delegáty, v jejichž pořádání se střídají nejméně tři země. V pořadí států vedou na počet kongresů USA 831, následují Německo 659, Španělsko 578, Británie 543. Rakousko je jedenácté s 287 akcemi.
Podle Markuse Grießlera, předsedy sekce turistiky vídeňské Hospodářské komory, činila přenocování generovaná účastníky kongresů ve městě 11 procent. Jeden kongresový turista utratí ve Vídni za den průměrně 474 eur, „normální" 250 eur.

Alkohol a volant…

Při dopravních nehodách s účastí alkoholu bylo loni v Rakousku zraněno asi 2900 lidí, 32 zemřelo. Sympozium ve Vídni upozornilo na problém recidivy řidičů jezdících pod vlivem alkoholu. Podle psychiatra a neurologa Otto-Michaela Lesche z Lékařské univerzity ve Vídni je alkohol v dnešní společnosti integrován a akceptován. Jde to podle něho až tak daleko, že abstinent se ocitá pod tlakem muset své rozhodnutí vysvětlovat, uvádí Volksblatt. Kolem 340 000 lidí v Rakousku je chorobně závislých na alkoholu, 735 000 jej konzumuje pravidelně. Každým rokem je kvůli němu odebírán řidičský průkaz asi 26 000 řidičů. Vedoucí oddělení výzkumu Kuratoria bezpečnosti v dopravě Klaus Robatsch říká, že více než čtvrtina z nich jezdí dál i bez oprávnění, kolem 4000 dokonce dál v podnapilosti. „Tedy asi 240 opilých za volantem bez řidičáku denně," vypočítává.
Kuratorium se proto zasazuje o zavedení „alkoholové brzdy", zařízení umožňujícího nastartování auta až po negativním testu na alkohol v dechu. Robatsch upozorňuje na mezinárodní studie, že recidiva řidičů, kterým byl „jenom" odňat průkaz, je 30 procent. Při nasazení „odjezdové závory" je šestiprocentní. V sedmi evropských zemích včetně Anglie a Francie jsou už „aurolocky" zakotveny v zákoně. V Rakousku tuto možnost posuzuje expertní skupina.

Reinhard Freund si koupil svou lucernu.Kupte si lucernu!

Městská rada v příhraničním Zwieselu v listopadu rozhodla z úsporných důvodů vypnout každou druhou lampu pouličního osvětlení, píše deník PNP. Po stížnostech město nabídlo občanům možnost za roční paušální poplatek si některou lampu znovu „rozsvítit". „Kdo si myslí, že má před domem nebo firmou málo světla, může převzít nad lampou patronát a zaplatit elektrický proud, který spotřebuje," uvádí list. „Jeden už se našel. Podnikatel Reinhard Freund, jehož parkoviště pro firemní vozidla a zaměstnance na sídlišti Zwieselberg se ocitlo ve tmě, zaplatil požadovaných 95 eur."

S maminkami na hřiště

Zcela originální zvláštností překvapili fotbaloví profesionálové Ajaxu Amsterdam své maminky ke Dnu matek, zaznamenala PNP. Všech jedenáct hráčů základní sestavy při utkání doma s Cambuurem v nizozemské nejvyšší soutěži vzalo své matky za ruku a vyběhlo s nimi na hřiště. Před zápasem všichni společně pojedli, píše list. Akci umožnil klub a matkám všech 27 hráčů zaplatil cestu. Maminky žijící v Nizozemsku dovezl z domovů klubový šofér, dámy z ciziny přicestovaly také na náklady Ajaxu. Viděly vítězství svých synků 3:0, k titulu to ale nestačilo, ten má Eindhoven…

Ilustrační foto.Slaví Nanebevstoupení

Se svátkem Nanebevstoupení Páně 14. května začíná v Bavorsku čas bohoslužeb pod širým nebem. Bude jich letos na 800 a jsou i významným turistickým faktorem, píše PNP. Církve je totiž pořádají tam, kde lidé tráví volný čas - na hory, u kostelů při cyklistických trasách atd. „Obklopeni zázrakem stvoření cítí mnoho lidí v přírodě intenzivní blízkost k Bohu," říká v listě Thomas Roßmerkel, referent pro turistiku bavorské evangelické církve. Pravidelné se mše například v Kleinwalsertalu účastní na 2000 lidí, v Ga-Pa mohou věřící navštěvovat téměř každý den jinou takovou bohoslužbu… Svátek Nanebevstoupení drží i v Rakousku. Tradiční bývají liturgická procesí.

Rorýsů ubývá

Kvůli chybějící potravě zaviněné nasazením chemických prostředků v zemědělství v Bavorsku dramaticky ubývá rorýsů a vlaštovek. Ukázal to první předběžný výsledek sčítání zahradního ptactva, které proběhlo od 8. do 10. května. Podle pořadatelů právě rorýsů ubylo nejvíc, kolem patnácti procent, uvádí PNP. Stále méně je i jiřiček a vlaštovek. Jejich úbytek potvrzuje i sčítání jejich hnízd – proti loňsku jich bylo obsazeno o polovinu méně. Tato hnízda jsou jen na čtyřech procentech bavorských domů. (www.stunde-der-gartenvogel.lbv.de)

Obrazárna na webu

Obrazy třeba Albrechta Dürera a Claude Moneta si mohou milovníci kultury nyní prohlížet i po internetu, uvedla PNP. Nová webová stránka "bavarikon.de" prezentuje více než 200 000 bavorských kulturních statků, kromě obrazů také zámky, sochy a staré rukopisy. Portál umožňuje přístup k nim celosvětově a zdarma, zdůraznil ministr kultury Ludwig Spaenle. Dvacet objektů bylo digitalizováno trojrozměrně.

Vztekloun

V noci na pondělí propukl v amok 29letý vegetarián ze Stuttgartu ve vlaku z Traunsteinu do Mnichova kvůli tomu, že v kupé cítil maso, píše PNP. Líčí, že několik mladíků ve věku 18 až 20 let s přítelkyněmi se tehdy vracelo z jarních slavností a dva si se svými obloženými chlebíčky sedli vedle Švába. Ten se proti „nesnesitelnému" odéru bránil poznámkami o masových zdechlinách. Došlo k hádce, při níž vegetarián vytáhl nůž a hrozil jím mladíkům. Kromě toho jim dal taky pár facek. Napadení v Bad Endorfu vystoupili a informovali policii v Prienu. Ta neurvalce vytáhla v Rosenheimu z vlaku a bude se zodpovídat z ublížení na zdraví a z nebezpečného vyhrožování. Test na alkohol a drogy u něho byl negativní.

Milost nahatému kantorovi

Učitel střední školy v oblasti Lince, který pózoval jako nahý model v internetu a byl za to vyhozen, může znovu učit – pracovní soud výpověď zrušil, píší OÖN. Kantor se nechal vyfotografovat do fotostránek na webu jako kulturista bez oděvu. Dostal výpověď a nyní učí na jiné škole, ale i tam se kolegové, žáci a rodiče ke snímkům dostali. Vysvětloval je jako chyby minulosti, které nyní slouží žákům jako varovný příklad toho, že lidé, kteří se jednou lehkovážně vystaví na internet, jsou celoživotně pronásledováni. „Odhlédnuto od fotografií vyslovil zemský školní rada pedagogovi naprostou bezvadnost," uzavírají OÖN.

Autor: Vladimír Majer

12.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
3

Mladík zůstal tři dny uvězněn v jeskyni. Zamkli ho tam jeho kolegové

Smrt na kolejích. Ilustrační snímek
VÍME PRVNÍ / AKTUALIZUJEME

Policie vyšetřuje trestný čin z vlaku. Podle informací se v kupé stala vražda

Smržice řeší, kde budou k dostání rajčata ze skleníku. A zda nepřibude další

Již brzy ve Smržicích vysadí první rajčata v chystaném velkokapacitním skleníku, brzy se tak také zvýší počet volných pracovních míst na Prostějovsku. Zároveň by se také obyvatelé k cherry rajčatům, která ve skleníku u Smržic bude pěstovat firma Agro Haná, měli dostat.

Boj s časem: Přehrada v Portoriku začíná selhávat. Úřady evakuují 70 tisíc lidí

/VIDEO/ Portoriko dál kvůli hurikánu Maria sužují ničivé záplavy. K nim se teď přidala i výstraha od Národní meteorologické služby, která varuje před protržením přehrady na portorické řece Guajataca. Voda se už valí přes poškozenou hráz a vytvořila si koryto. V noci tak začala evakuace 70 tisíc lidí.

AKTUALIZOVÁNO

V Severní Koreji se opět otřásla země. Čína hovoří o dalším jaderném testu

Zemětřesení o síle 3,4 stupně Richterovy škály bylo zaznamenáno v Severní Koreji. Informovaly o tom čínské úřady. Podle serveru BBC s odkazem na čínské seismology k němu došlo v blízkosti místa, kde Severokorejci testují jaderné střely. Jihokorejští seismologové se však přiklánějí k přírodnímu původu.

Muž podle policie vylákal z žen 2,5 milionu, hrozí mu osm let vězení

/VIDEO/ Pražští kriminalisté vyšetřují jedenatřicetiletého muže, který podle nich podvodně vylákal z žen téměř 2,5 milionu korun. Seznamoval se s nimi na internetu. Policisté zatím evidují deset poškozených a hledají případné další oběti. Muži, který je od září ve vazbě, hrozí až osm let vězení. Na webu tom dnes informoval mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení