Zejména hrabošů na polích. A to v takové míře, že například v netřebickém družstvu museli přistoupit k jejich hubení.
Tak se v blízkosti hraboši zamořených polí objevily varovné cedule, že jsou pole chemicky ošetřena.

„Na dvě pole jsme aplikovali přípravek Stutox," přitakala agronomka ZD Netřebice Věra Marešová. „Ovšem pochopitelně toto opatření podléhá přísné evidenci a schválení. Například Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským, příslušným honebním společenstvím a obcí nebo městem. Není jednoduché granule aplikovat. Naši lidé prováděli bodovou aplikaci přímo do děr."

Zvládli to celkem rychle tři zaměstnanci vybavení příslušnými ochrannými pomůckami. Chodili po poli a za pár hodin bylo hotovo.
„Aplikovali jsme přípravek tak, aby nebyla ohrožena jiná zvířata," ujistila Věra Marešová. Ke konci října přišlo jako první na řadu pole se zasetou řepkou, před nedávnem pak také dvacetihektarové pole s pšenicí. „Byly to jenom dva pozemky u Velešína," podotkla Věra Marešová.

„Myší je opravdu hodně," souhlasil předseda Zemědělského družstva v Dolním Třeboníně Jan Rytíř. „Hlavně na loukách, obzvláště pak v jetelišti. Ty jsou samá díra. Teď nám to nevadí, ale na jaře tam budeme asi muset udělat nějakou menší mechanickou úpravu. Spoléhám na to, že pořádně zaprší a v zimě zamrzne a myši uhynou," dodal s úsměvem.

Zemědělci na Křemežsku větší výskyt myší také zaznamenali. „Je jich víc, ale kalamita to není," míní Tomáš Bártl. „Pokud ale jejich populace poroste, budeme muset v příštím roce zasáhnout. Jsou to především hraboši. Přemnožili se v souvislosti se suchem i mírnou zimou."

Brložským zemědělcům množství myší působí problémy na trvalých travních porostech. „Myši tam totiž hledají divoká prasata a porosty rozrývají," vysvětlil Václav Jungwirth. A na pastvinách je to to samé. „Prasata nám tam nadělají mnohem větší škodu než samotné myši." Nicméně proti myším Brložští nic podnikat nehodlají. „To je věcí predátorů, jako jsou draví ptáci, kočky, ta prasata a jiní. To se pozná až na jaře, jestli myši způsobí škody na porostech obilovin."

Podle Miroslava Kučery z formy Deradez z Vyšného je to v tomto období obvyklý jev, ale potvrzuje, že letos je myší podstatně víc než jindy. „To každopádně, počasí a uplynulé dvě teplé zimy jim svědčí. A stejně tak i potkanům. Děláme celopološné deratizace vždy hlavně na jaře a na podzim, ale letos jsme místo v dubnu museli začít už v únoru a deratizujeme po celý rok."