Ve středu by mohla být podle slibů ministra zdravotnictví Leoše Hegera alespoň částečně zmírněna prohibice. Pro největší jihočeskou likérku Fruko-Schulz bude klíčové uvolnění tvrdého alkoholu v maloobchodě.

„Nejdříve musejí prodejny zboží prodávat, aby od nás začaly objednávat velkoobchody. To je pro nás zlomové. 
V maloobchodní síti máme zboží, u kterého jde doložit, 
z jakých surovin je vyrobeno 
a od jakých dodavatelů suroviny pocházejí," uvedl 
k možnému zrušení prohibice ředitel Fruko-Schulz Josef Nejedlý.

Další otázkou je, jak se bude řešit překolkování zboží. Náklady na přelepení jedné lahve, kterých má firma na skladě kolem 1,7 milionu, představují zhruba čtyři koruny. A ještě podle Josefa Nejedlého není jasné, jak se to technicky bude dělat, jestli linkou projedou jen plné lahve a okolkují se. Nechce ani domyslet, jaké by byly ztráty, kdyby se musela každá lahev otevřít, vylít a znovu alkohol stáčet.

„Již nyní jdou ztráty do desítek milionů korun, a to nepočítáme ztráty na zisku. Těžko vysvětlujeme třeba na Tchajwan, že pro ně máme naloženo, ale že jim zboží nedovezeme. Máme například nakoupené miliony kolků a zatím nikdo neřekl, kdo nám je zaplatí. Ve středu sice mají být nové kolky, ale nevíme, kdy se dostanou k nám. Pochopitelně všichni pak budou chtít lahve s novým kolkem, což také nepůjde ze dne na den. My v první řadě potřebujeme řešit, co se starými lihovinami, které máme na skladě," míní ředitel jindřichohradecké likérky.

Firma ještě stáčela vaječný likér a chystá se na devatenáctiprocentní peprmintový likér.

„Současná situace je výsledkem aktivního černého trhu a my jsme na to doplatili nejvíc, protože dvě třetiny našeho výrobního portfolia tvoří více než dvacetiprocentní lihoviny. Polovina celkového objemu připadá na tuzemák. To nemá každá likérka. Proto nás to tak poškozuje," dodal Josef Nejedlý.

Na zmírnění či zrušení prohibice nečekají jen likérky, ale také obchodní řetězce, hoteliéři a restauratéři. To potvrzují například zástupci českobudějovického provozovatele maloobchodních prodejen Jednota. Její obchodní ředitel Pavel Primus sdělil, že o rychlosti návratu lahví s tvrdým alkoholem zpátky na pulty rozhodne zejména prováděcí předpis, který k tomu vláda schválí.

„Jak jsme alkohol dokázali stáhnout, tak jsme připraveni ho tam vrátit. Záleží ale na tom, jak to bude administrativně náročné," uvedl Pavel Primus.

Na ukončení prohibice se těší i restaurace a hostince. Vedoucí slavné pivnice Masné krámy Tomáš Olejník podotkl, že hlavním nápojem  je
v tomto „chrámu piva" kroužkovaný ležák. „Prohibice se nás sice nedotkla, ale chodí 
k nám také hosté, kteří by si 
k pivu nebo po jídle dali něco ostřejšího. Těm bychom zase rádi vyhověli. Ukončení prohibice bychom proto uvítali," řekl Tomáš Olejník.

Lihovar Poněšice objednal nové kolky už v pondělí ráno, jak potvrdil Deníku majitel lihovaru Jaroslav Ledajaks. Termín dodání je v nejlepším případě podle Ledajakse deset dnů, ale může to být i tři týdny. „To je standardní doba 
v běžném provozu," uvedl na adresu termínu dodání Jaroslav Ledajaks. Dokud nepřijdou nové kolky, bude zastaven i prodej, a to i kdyby už byla zrušena prohibice. Lahve totiž nebudou smět do prodeje. Kolků mají objednáno v Poněšicích několik tisíc kusů. Překolkovávat se musí také zásoby v lihovaru a i ty u jeho odběratelů.