„Budeme moci reagovat na extrémní výkyvy počasí, kterých není v poslední době málo. V takové situaci se kvalita surové vody v římovské nádrži, z níž úpravna vodu odebírá, logicky zhoršuje. Nechceme se tím prostě nechat zaskočit," vysvětluje Antonín Princ, ředitel Jihočeského vodárenského svazu.

Třetí stupeň čistění zároveň stabilizuje i kvalitu pitné vody v dálkovém potrubí, v němž se při transportu na stokilometrové vzdálenosti zdržuje stále déle.

Nákladnou investici za více než 324 milionů umožnila dotace přesahující 196 milionů korun, kterou vodárenský svaz získal z Fondu soudržnosti Evropské unie a ze Státního fondu životního prostředí ČR. „Velmi si toho vážíme, stejně jako poměrně rychlého vyřízení celé agendy, protože bez těchto peněz bychom se do tak nákladného projektu nemohli pustit," řekl Antonín Princ. Stavba byla zahájena loni v srpnu a skončí letos na podzim.

První návrh na doplnění technologie vznikl už před čtrnácti lety. Impulzem byla tehdy dlouhodobá prognóza Mikrobiologického ústavu ČSAV, předpokládající stálé mírné zhoršování surové vody v přehradě Římov. Po povodních 2002 se tento požadavek objevil znovu, a teď byl dotažen do konce.

Nejde přitom o jedinou zásadní změnu, k níž na plavské úpravně letos dochází. Už v lednu se zde přestal k desinfekci pitné vody používat nebezpečný plynný chlor a nahradil ho chlornan sodný. Tím úpravna přestala být možným zdrojem průmyslové havárie a byla vyřazena z havarijních plánů záchranných složek.

Řešení vyšlo na 2,1 milionů korun. Za ně se vybudoval nový zásobník a technologie dávkování chlornanu sodného. Ten zaručuje stejnou kvalitu vody jako dříve, ale je prakticky bez rizik, neboť obsahuje v průměru jen 15 procent chloru. Tedy jako běžný domácí dezinfekční prostředek. To usnadnilo i práci lidem, kteří zde pracují.