VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Ženského amatérského spolku se dostal i jeden muž

Homole - Zahráli si s Johnnym Deppem a Alecem Baldwinem. I když se jednalo jen o fotografie na stojanech, diváky to nesmírně pobavilo a Ženský amatérský spolek (ŽAS) z obce Homole na Českobudějovicku zažil start, jaký mu mohou ostatní ochotnické soubory závidět.

30.7.2014
SDÍLEJ:

SEXTÁNKY. Hned první představení amatérských hereček z Homolí mělo obrovský úspěch. Hrálo se na mezinárodní přehlídce Jiráskův Hronov a má za sebou téměř sto repríz po celé republice.Foto: archiv souboru

Ženský amatérský spolek vstoupil do divadelního světa v roce 2006, kdy měla premiéru hra Sextánky. 
Tu napsala a režírovala Stanislava Kočvarová, která je autorkou i všech dalších inscenací.

Spolek nejprve tvořily výhradně ženy, ale nyní zde působí i jeden muž.

Ochotníci zkouší v hasičárně v obci Homole, kde také vždy pořádají premiéry. Vystupují ale po celé republice, účastní se divadelních festivalů a přehlídek.

Zatím mají na repertoáru čtyři hry.

První představení Sextánky se dostalo až na mezinárodní přehlídku Jiráskův Hronov a má za sebou téměř sto repríz. Úspěšné jsou i další tři inscenace.

ŽAS letos začíná osmou sezonu. U jeho zrodu stály ženy, kterým již odrostly děti, 
a proto měly více času. „Do hospody, kde se scházejí chlapi, se nám nechtělo, tak jsme chodily na babince. Ty aktivnější z nás pak vymyslely, že to samo o sobě k ničemu není a že bychom potřebovaly trochu dramatického vyžití. Tak jsme se daly do divadla," vzpomíná vedoucí souboru Irena Zlámalíková.

Právě ona na začátku oslovila svou bývalou spolužačku a dlouholetou přítelkyni Stanislavu Kočvarovou, aby souboru pomohla s první inscenací. Režisérka a scenáristka, která zároveň působí u budějovického  Studia dell´arte, tak pro ženy z Homolí napsala komedii Sextánky. Příběh pro milovníky starých filmů a čtenáře červené knihovny se odehrává ve 20. letech minulého století v prostředí lycea. U diváků měl obrovský úspěch.

„Zaskočilo mě to. Až jsem říkala, že ten úspěch přišel moc brzy a že už to nepřekonáme. Určitě nám pomohlo, že nás nikdo neznal, nikdo nic nečekal a bylo to takové překvapení," komentuje Stanislava Kočvarová.

Ta původně chtěla souboru pomoci pouze s první inscenací, ale práce se ŽASem se pro ni stala srdeční záležitostí. Po Sextánkách napsala a režírovala další tři hry. Ústřední postavou představení Marie – Fakt Fiction byla Marie Curie-Sklodowska, pro Rychlé šipky se autorka inspirovala ve slavných příbězích Jaroslava Foglara 
a nejnovější Naše Lucerna netradičně zpracovává klasiku amatérského divadla.

RYCHLÉ ŠIPKY. Hravé a barevné dobrodružství inspirované příběhy Jaroslava Foglara se odehrává v komiksových kulisách.„Pokaždé hledám něco, co jsme ještě nedělali, a chci vykročit zase jiným směrem. Vždy vycházím z nějaké předlohy, ale zpracovávám ji podle sebe. Při psaní už obvykle přemýšlím, kdo bude hrát jakou roli, a rovnou plánuji, jak bude vypadat scéna na jevišti," doplňuje Stanislava Kočvarová.

Podle Ireny Zlámalíkové jsou všechny hry na repertoáru ŽASu komediální a jiný žánr je ani neláká. Soubor má v současné době čtrnáct členek. Ty se na začátku držely kréda, že Ženský amatérský spolek bude opravdu výhradně ženský a obejde se bez chlapů. V Sextánkách tak jedinými muži na scéně byli Johnny Depp a Alec Baldwin – tedy jejich fotografie na stojanech. Nakonec to ale nevydrželo a mezi ochotnicemi se ocitl jeden herec.

Je jím Jan Hála, manžel jedné ze členek ŽASu. „Já 
zároveň působím v Divadelním klubu Českokrumlovská scéna a jednou jsem se cestou z Krumlova zajel podívat na manželku, když se zkoušely Sextánky. Předpověděl jsem, že se s tou hrou dostanou až na Hronov, protože to bylo něco nového, s čím se dalo prorazit. Měl jsem pravdu 
a ony zase nakonec zjistily, že bez chlapů to nejde a do další hry mě angažovaly," vypráví s úsměvem.

Být jediným mužem mezi ženami však podle něj není nic jednoduchého. „Režisérka je feministka, takže chlap v představení pokaždé musí být za blbce. Diváci mi říkají, že mě litují, jak to s těmi ženskými vydržím," směje se.

Jan Hála stále zvládá účinkování v obou souborech, občas přebíhá od jednoho 
k druhému. Naštěstí se mu ale podle jeho slov role nepletou. „To je takový automat v hlavě, jedna replika nastartuje druhou a nemám 
s tím problém. Moc mi ale nejde učit se texty, tvrdím, že udržím maximálně třicet slov, a v obou souborech to respektují a dávají mi role, kde se málo mluví," dodává.

Nejstarší stálou členkou ŽASu je devětašedesátiletá Marie Erbenová. „Pocházím z vedlejší vsi, ale viděla jsem tady ceduli, že se ženy budou scházet, tak jsem se k nim přifařila. Předtím jsem neměla žádné herecké zkušenosti, ale vplula jsem do toho. V každé hře mám trochu jinou roli a všechny mě moc baví," popisuje.

Navíc podle svých slov naštěstí nemá problém s učením textů a trémou trpí jen do té doby, než představení začne. „Dokud si mě tu nechají, chtěla bych hrát. Je to fajn parta a také si dokážeme svěřit různé starosti, což už mi také pomohlo," doplňuje Marie Erbenová.

MARIE – FAKT FICTION. Patnáct ztvárnění osoby Marie Curie-Sklodowské je k vidění v inscenaci, kterou soubor hraje od roku 2008.

Podobně si chvíle u ochotníků pochvaluje Milena Hladečková. „Přišla jsem rok po založení souboru. Řekla jsem si, že to zkusím, a hrozně se mi to zalíbilo. Nikdy dřív jsem u divadla nebyla, jen jako úplně malá holka jsem si na něj ráda hrála, z deky jsem si dělala oponu a podobně, takže si vlastně na stará kolena plním dětský sen," říká.

Nejraději ze všech inscenací má Rychlé šipky, protože tam se vyřádí. Herečky zde lezou na skálu nebo hrají vybíjenou. Jen s učením textů musí Mileně Hladečkové pomáhat manžel. „Do hlavy mi to moc neleze, musím se pořád učit a manžel mě zkouší. Často to umí líp než já a je zodpovědný, třeba když si dávám dopoledne kafe, hned mě upozorňuje, že musím taky zkoušet," směje se.

Všechny kostýmy, rekvizity a kulisy si ochotníci vyrábějí sami. Nejvíc zabrat jim dala scéna pro Rychlé šipky. „To jsou komiksové kresby ulic, interiérů. Museli jsme je nakreslit. Scénu jsme udělali z kartonu, aby se dala snadno složit a převézt. Hrajeme totiž po celé republice," říká Irena Zlámalíková.

I pro ni má ochotnické divadlo stále kouzlo. „Je tu úžasná partička, máme společný život a vzájemně jsme si pomohli v různých situacích. Přežili jsme sedm let, to znamená, že jsme zvládli sedmiletou manželskou krizi 
a najíždíme na další etapu," komentuje.

A další etapa jistě bude dlouhá. Stanislava Kočvarová už přemýšlí, o čem napíše novou hru. „Říkám si, že budou hrát nějakou činohru se spoustou textu a klasicky, aby si vážili toho, co dělali předtím," uzavírá s úsměvem.

Autor: Andrea Zahradníková

30.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Kratochvíl.

Týdenní zkrat: Peníze jsou, my nebudeme

Vyšetřování útoku v Manchesteru. Vrahem je Salman Abedi
21

Policie zveřejnila snímky manchesterského vraha z bezpečnostních kamer

Kim zase brnká na nervy. Severní Korea odpálila další raketu

Oficiální tisková agentura severokorejského státu KCNA dnes ráno oznámila, že armáda vypustila další z raket svého systému protivzdušné obrany. Jak už je obvyklé v takových oznámeních, vypuštění osobně dohlížel samotný vůdce Kim Čong-un.

Jsem prostě nejlepší. Donald Trump se před odletem ze summitu pochválil

Kdyby si americký prezident k projevu před americkými vojáky na základně Sigonella, kde se s nimi setkal, než nastoupil do letadla směr Washington, pustil známý hit českého zpěváka Leška Semelky „Jsi prostě nejlepší", byl by to stylový podkres jeho vystoupení.

Unikátní staročeské trhy může ohrozit EET

Buty i Jablkoň. Ale především desítky stánků se zapomenutými řemeslya staročeskými specialitami. To jsou Staročeské trhy v Turnově. Konají se tradičně poslední květnový víkend. Ale snad ne naposled.

Počítače zkolabovaly a zkolabovaly i British Airways. Nelétají

Celosvětový výpadek firemních počítačových sítí způsobil, že jedna z nejstarších světových leteckých společností British Airways (BA) přestala dnes odbavovat lety na letištích v různých koutech světa. Výpadek se projevil i na linkách mezi Prahou a Londýnem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies