Jihočeské firmy totiž v současnosti hledají stovky technicky vzdělaných lidí. Marně.

„Technicky vzdělaných odborníků je málo a konkurence veliká," potvrdil Milan Šlachta, jednatel českobudějovické společnosti Robert Bosch. Ve firmě, která v jihočeské metropoli zaměstnává již přes tři tisíce lidí, aktuálně hledají 50 vysokoškolsky vzdělaných techniků, kteří by ovládali alespoň jeden světový jazyk. Dalších až 100 lidí budou shánět v příštím roce.

Problémy pociťují i v českobudějovickém Motoru Jikov, kde se nedostatku technicky vzdělaných pracovníků podle ředitelky pro rozvoj lidských zdrojů Věry Vrchotové snaží předcházet tím, že 
o ně pečují v době jejich studia.

I ředitel jihočeské krajské pobočky Úřadu práce ČR Ivan Loukota připustil, že technicky orientovaní lidé nemají s hledáním uplatnění problém. „Práci zpravidla nacházejí snadněji než lidé humanitně vzdělaní," potvrdil.

Jenže technicky kvalifikovaných odborníků je málo. Například společnost Robert Bosch je hledá po celé republice i na Slovensku. Aby je motivovala k přestěhování za prací, nabízí jim třeba i příspěvek na nájemné nebo hypotéku.

Firma Robert Bosch aktuálně marně hledá 50 vysokoškolsky vzdělaných techniků, kteří by ovládali jeden cizí jazyk. Příští rok jich potřebuje zaměstnat dalších sto. „Nedostatek techniků může ohrozit získávání nových projektů pro naši společnost," vysvětlil jednatel firmy Milan Šlachta.

Další odborníky shání 
i českobudějovická společnost Motor Jikov. Studenty, kteří tady absolvují praxi, si proto v Motoru předcházejí, aby u nich zůstali i po získání výučního listu či maturitního vysvědčení. Asi desetině 
z nich vyplácí firma podle ředitelky pro rozvoj lidských zdrojů Věry Vrchotové stipendia.

„Aby u nás stipendisté zůstali i po absolvování školy, pořádáme exkurze i pro jejich rodiče, motivujeme je finanční odměnou i v rámci povinné praxe a naši stipendisté se v posledním roce svého studia již připravují na konkrétní pracovní místo, kam po škole nastoupí," vysvětlila Věra Vrchotová.

Podle Milana Šlachty je problém důsledkem nastavení systému českého školství. „Snažíme se apelovat na politiky, aby se více věnovali podpoře technického vzdělávání. Jestliže je Česká republika průmyslovou zemí, mělo by do vzdělávání v technických oborech logicky proudit nejvíce peněz," zmínil Milan Šlachta a připomněl, že na vzdělávání techniků společnost Robert Bosch spolupracuje s ČVUT v Praze a Jihočeskou univerzitou, která 
v září otevřela svůj první technický studijní obor mechatronika.

V něm se podle mluvčí univerzity Dagmar Dvořákové vzdělává šestnáct studentů. „Vznikem tohoto oboru univerzita reaguje na poptávku na trhu práce v jihočeském regionu," doplnila mluvčí.

O problému s jihočeskými podnikateli již několikrát hovořil i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Podle něj je třeba v České republice prosadit systém duálního vzdělávání, v němž firmy spolupracují na praktické přípravě učňů nebo středoškoláků. „Podnik, který do vzdělávání mladých lidí dává peníze a umožňuje učňům a studentům získat praxi, na tom nemůže tratit," řekl Jan Mládek v rozhovoru pro Deník.