Podle odborníků mají všechny tři zdroje stejný podíl na znečištění. „Pokud bude každý eliminovat tu svou část, je velká šance, že se podaří rapidně snížit množství fosforu v Orlíku," řekl ředitel Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy Jiří Hladík. „Nemůžu se divit, že i když investuji miliardy do čistíren, pak zjistím, že jsem snížil množství fosforu jen o třetinu. Další dvě třetiny mi totiž jdou z jiných zdrojů. Když snížím polovinu v zemědělství, polovinu ve městech a polovinu z rybníků, tak mám rapidně větší šanci, že voda už nebude tolik zelenat," doplnil.

O tom, že kvalita vody ovlivňuje návštěvnost v přilehlých kempech a rekreačních zařízeních, není pochyb. „Vždyť když se lidé nemůžou koupat, co tu mají dělat. Když bude voda čistší, určitě zase rekreantů přibude," zmínil správce Mariny Orlík Alois Halaška.

Fosfor je největší problém přehrady. Do vody se ho totiž dostává dvakrát víc, než by mělo. Hlavním úkolem je tedy zbavit Orlík přebytečných dvou třetin fosforu. „Víme, odkud fosfor do vody teče. Teď musíme jen vyhodnotit, jak udělat, aby tam netekl, a to za co nejkratší dobu a za co nejméně peněz," shrnula aktuální fázi koordinátorka projektu Revitalizace orlické nádrže Ivana Očásková.

Právě zmíněný projekt se zabývá otázkou revitalizace nádrže už pět let. Každoročně se v Písku koná konference k tomuto tématu. Letošní pátý ročník byl toto úterý.

Důvodem, proč byl letos Orlík extrémně zelený, je podle ředitele Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy Jiřího Hladíka i velké množství srážek. „Všechny řeky zhnědly, spláchly se jímky, žumpy a všechno to šlo do Orlíku. V červenci tam došla povodňová vlna, která přinesla množství huminových kyselin, fosforu, a usadila se v horní vrstvě vody, kde se jí nakrmily sinice," uvedl Hladík.

Místní obyvatelé podle něj nejsou důvodem znečištění vody. „Ti se ke svému okolí chovají vesměs dobře. Horší je to s návštěvníky okolí přehrady. Rekreanti a rybáři se chovají tak, že se člověk ani nemůže divit, co občas ve vodě plave," doplnil ředitel Jiří Hladík.

Revitalizací Orlíku se odborníci zabývají pět let. Prvotní impulz dali starostové. „Na setkání Svazku obcí regionu Písecko se starostové dívali ze zámku na vodu a ptali se 'Co s tím budeme dělat?' Statistická data totiž dokládají, že turismus na Orlíku je utlumen na znatelně nižší úrovni než v 80. letech, tehdy to bylo někde úplně jinde. Od té doby se stav přehrady jen zhoršuje. Lidé se stěhují pryč a to je problém pro region celkově," zmínila koordinátorka projektu Revitalizace orlické nádrže Ivana Očásková.

Výrazná část prvních pěti let trvání projektu se podle jejích slov věnovala dobrému odbornému ukotvení. „Může to vypadat, že se projekt za pět let nikam nepohnul, ale není to pravda. Nějakou dobu jsme věnovali hledání odborného problému. Ten máme, je jím fosfor. Takže víme, co teď musíme udělat vyčistit nádrž od fosforu. Bohužel ale neexistuje zázračná pilulka, která by se do vody hodila, a Orlík by byl čistý," konstatovala Očásková.

Předešlé čtyři roky byla konference týkající se revitalizace Orlíku vždy dvoudenní. Letos byla rozdělená na půldenní seminář ve Zvíkovském Podhradí a jednodenní konferenci v Písku.