Po pětadvaceti letech od listopadové revoluce se zřejmě písečtí zastupitelé pustí do proškrtávání seznamu čestných občanů města. Tam totiž stále zůstávají například Klement Gottwald, Zdeněk Nejedlý, ale i Adolf Hitler. Žádné z dosud zvolených zastupitelstev se do revize seznamu nepustilo. To vadí Věnceslavě Skřivánkové, první polistopadové starostce města.

„Na jedné straně tu máme dva památníky politickým vězňům, dáváme květiny k pamětní desce Milady Horákové a na druhou stranu máme jako čestného občana Klementa Gottwalda, který rozsudek nad ní podepsal. Je to normální?" ptá se Věnceslava Skřivánková.

Lídři volebních stran se k otázce vyjádřili na píseckém předvolebním kotli, který pořádalo občanské sdružení Písecký svět.

„Bohužel na seznamu je 
i Josif Stalin. Nicméně čestná občanství se neudělují už od roku 1975. Neřešili jsme to i proto, že se obáváme, že se začnou ozývat názory, koho ještě je nutné vyškrtnout a koho dopsat," uvedl starosta města Ondřej Veselý (ČSSD).

„Můžu slíbit, že pokud se do zastupitelstva dostaneme, prolustrujeme seznam a Gottwalda, Stalina vyškrtneme. Je demagogie vzdávat úctu politickým vězňům a zároveň mít vrahy mezi čestnými občany," řekl Marek Anděl (ANO 2011).

S tím souhlasí i ODS. „A myslím, že se připojí i komunisté," uvedl Vladimír Homola (ODS). „My máme dnes jinou stranu než před lety. Nemám problém s tím, aby se ze seznamu někteří lidé vyškrtli. Bylo to poplatné době a je třeba se s tím vypořádat," řekl lídr komunistů Karel Vodička. 

Čestná občanství
Celkem 91 lidem udělilo město čestné občanství. Prvním byl v roce 1831 krajský hejtman Mořic Jan Nussbaumer. Následovali například František Palacký, Karel Kramář, Alois Rašín a T. G. Masaryk. Mezi čestnými občany města Písku jsou dosud také Josif Stalin, Klement Gottwald nebo Zdeněk Nejedlý.