VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hladovět budou také skauti nejen z Jihočeského kraje

Jižní Čechy – Protestní vlna už spláchla nejen Jihočeský kraj, ale postupně zalévá i zbylou část republiky. Sympatie jihočeským studentům, kteří stávkami, hladovkou i dalšími prostředky vyjadřují svou nespokojenost se zastoupením komunistů 
v radě kraje, nově vyjádřil například ředitel Smíchovské střední průmyslové školy Praha Radko Sáblík.

20.12.2012 43
SDÍLEJ:

Zástupci protestujících studentů - Jan Flíček, Šimon Heller a Dominik Hořejší.Foto: Deník/Václav Pancer

Pod heslem Nechceme, aby příštím ministrem školství byl komunista, zveřejnil na internetu petici, kterou zároveň vyjadřuje podporu iniciátorům protikomunistických protestů na jihu Čech.

„Studenty, kteří se postavili proti tomu, aby jejich školství šéfovala členka KSČM, plně podporuji. Tento ¸dárek' 
k výročí 17. listopadu jim opravdu nezávidím, jejich protesty chápu," uvedl ve svém prohlášení Radko Sáblík.

Ten zároveň sepsal otevřený dopis předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi, v němž vyjádřil nesouhlas s tím, jak se rozvíjí spolupráce sociálních demokratů s komunisty.

„Vy, stejně jako další politici, často proklamujete, jak vám záleží na mladé generaci, na její výchově, vzdělání. Vy jste nyní spolu se svými kolegy z ČSSD podal jasný důkaz, jak moc vám na mladých lidech záleží, když jste jejich vzdělávání vložil do rukou komunistů," napsal Bohuslavu Sobotkovi Radko Sáblík.

S ohlasem se setkala i čtyřiadvacetihodinová protestní hladovka jihočeských studentů, kterou oficiálně ukončili v Českých Budějovicích na úterní demonstraci proti složení krajské rady.

Na podporu této symbolické hladovky vyhlásil 48. klub oldskautů Jestřábi Praha na 25. února, tedy na výročí tzv. Vítězného února, celostátního bobříka hladu. „Vyzýváme ostatní oldskautské kluby a oddíly skautů a skautek i celou občanskou společnost, aby v tento den hladověly nebo byly o vodě a suchém chlebu na paměť politických vězňů v komunistických koncentračních táborech," napsali skauti ve svém prohlášení.

Kdybych neprotestoval, nemůžu už přijít oprášit dědečkův hrob

Ještě do letošního podzimu znali Šimona Hellera kromě jeho rodiny a známých jen žáci, které učí, nebo kolegové z akademické půdy. Pak se ale mladý pedagog stal mediálně známou tváří protestů proti zastoupení KSČM v Radě Jihočeského kraje.

Na úvod otázka – proč to vše děláte? Proč si raději neužíváte předvánoční čas jako většina Jihočechů?
To je jednoduché. Můj pradědeček byl kulak a já bych pak nemohl přijít k jeho hrobu a oprášit ho, kdybych přihlížel nástupu komunistů k moci. Jsem demokrat a chci, aby u nás zůstalo zachováno demokratické zřízení. Plíživý nástup totality mě děsí. Zajímám se o dění ve společnosti, a když vidím, jak je její současný stav neuspokojivý, tak se snažím nějak aktivně zapojit, abych ho pomohl zlepšit. I proto jsem ještě jako nestraník kandidoval už před dvěma lety za KDU-ČSL ve volbách.

Protestujete na objednávku někoho, čímž vaši odpůrci rádi, argumentují, nebo ze své vůle?
Není pravda, že by k našim protestům dala podnět nějaká politická strana. Jsou politici, kteří si na našem snažení chtějí přihřát polívčičku a vystoupit na protestních shromážděních, proto důkladně zvažujeme, komu dáme prostor. Ale vše děláme 
z vlastní iniciativy, vlastního přesvědčení. Myslím, že nejlepším důkazem tohoto tvrzení je fakt, že já spolu s dalším hlavním organizátorem protestů Dominikem Hořejším spíme kvůli všem těm povinnostem tři čtyři hodiny denně.

Co je cílem vašich protestů? Radní za KSČM Vítězslava Baborová, anebo obecně zastupitel za KSČM na tomto postu, případně komunisté v radě kraje?
Základním cílem je nesesadit nikoho z žádného postu, ale vyvolat diskusi. Vadí nám komunisté v krajských radách, nikoliv osoba paní Baborové. Pokud ona odstoupí a na její místo nastoupí jiný komunista, budeme protestovat dál. Ze začátku jsme hejtmanovi Jiřímu Zimolovi nabízeli kompromis – pokud dá resort školství jiné straně, pak bychom s protesty ustali. Pan Zimola neustoupil ani o krok, proto jsme se vrátili k původní myšlence, že nechceme komunisty v krajské radě vůbec.

Myslíte si, že má krajská radní pro školství a kulturu takovou moc, aby mohla ovlivnit chod konkrétní školy?
Radní má nepřímý vliv na vedení škol, může přímo ovlivňovat výběrová řízení na ředitele, může směrovat tok peněz. Také může ovlivnit optimalizaci středních škol.

Proč jste nevyužili nabídku Jiřího Zimoly vytvořit pracovní skupinu, která by například měla k dispozici materiály pro jednání rady kraje?
Je několik důvodů. Přirovnal bych to k tomu, že pan Zimola staví dům, přitom se 
v jeho základech objevily trhliny. A hejtman teď řeší, na jakou omítku na trhliny nahodí. Pracovní skupina není vůbec žádným řešením. Nechceme trafiku na umlčení, chceme poukazovat na existující problémy. A také odmítáme dělat jakoukoliv pomocnou sílu totalitní straně. Spolupráce 
s komunisty znamená, že uznáte jejich legitimitu. A dle našeho názoru KSČM není legitimní stranou.

Ale je tu i druhý úhel pohledu – uskutečnily se demokratické volby, v nich nejvíce hlasů získali sociální demokraté a komunisté, kteří pak vytvořili společnou koalici. A ti, kterým to nevyhovuje, mohou svůj názor vyjádřit v dalších volbách za čtyři roky…
K odpovědi využiji citát šéfa KDU-ČSL pana Bělobrádka, který říkal, že kdo nechce znát vlastní minulost, je nucen si ji opakovat dvakrát. Ale já si ji nechci opakovat dvakrát. Přiznávám, nezažil jsem komunistický režim, při převratu mi byly necelé dva roky. Ale člověk se může poučit z knih, moji rodiče mi leccos řekli a usoudil jsem, že minulý režim byl zlou dobou. Navíc voliči volili strany, přáli si, aby KSČM měla v zastupitelstvu 13 mandátů. Ale podle mě si nepřáli koalici, která vznikla. ČSSD měla možnost spolupracovat i s demokratickými stranami, což KSČM podle mě není.

Jak se změnil váš život poté, co jste se začal angažovat v protestních akcích? Jaké jsou ohlasy z vašeho okolí a od lidí, kteří vás osobně neznají?
Hlavně mám teď mnohem méně volného času. Studuji, přitom sám učím. A k tomu se ještě věnuji protestním akcím. Jen odpovědět na všechny maily, které mi v souvislosti s protesty chodí, mi zabere denně dvě hodiny času. Přicházejí pozitivní maily, hodně je ale i těch negativních. Na slušné odpovídám, snažím se vysvětlovat svůj postoj, mnoho dopisů je ale vulgárních. Ohlasy od nejbližších jsou vesměs pozitivní, rodiče i kamarádi mě podporují.

Psal jste bakalářskou práci 
o Náhorním Karabachu, cestoval jste po Africe nebo Jižní Americe. Tyhle zkušenosti se vám hodí asi nejen při zeměpise, že?
Cestování vám ukáže, jak se žije jinde, a získáte obrovské zkušenosti. Nejen o přírodě a památkách, ale hlavně o tom, jakým způsobem tam žijí lidé. Například při cestách do bývalého Sovětského svazu jsem poznal, jak žijí lidé, ovlivněni po desítky let komunistickou totalitní mocí, a nepřál bych si, aby se podobné zkušenosti za čas měly opět týkat i nás a našich dětí.

Autor: Martin Tröster, Radek Gális

20.12.2012 VSTUP DO DISKUSE 43
SDÍLEJ:
Nehoda pendolina u Studénky.
DOTYK.CZ

Přejezdy zabíjejí. Stát jich desítky ročně ruší, víc než stovku letos opraví

Krajně pravicová Národní fronta (FN) získala podle dílčích výsledků sčítání v prvním kole francouzských regionálních voleb 28 procent hlasů.
11

Le Penová se odmítla zahalit, zrušila kvůli tomu schůzku s muftím

AKTUALIZOVÁNO

Komíny budou kouřit dál, úředníků na jejich kontrolu není dost

Jako v Jiříkově vidění si musejí připadat úředníci z obcí s rozšířenou působností (ORP) při naplňování svých povinností v souvislosti s novelou takzvaného komínového zákona.

Lidl dramaticky zvyšuje nástupní mzdu a srovnává platy v regionech

Praha - Diskontní řetězec Lidl zvýší od 1. března nástupní mzdu zaměstnanců v obchodech o 25 procent, ta tak dosáhne 23 333 korun při čtyřicetihodinovém úvazku. Průměrná mzda prodavačů a pokladních bude při stejném úvazku 24 897 Kč.

V ČSSR musela být před 40 lety kvůli havárii odstavena JE Jaslovské Bohunice

Jaderná elektrárna v Jaslovských Bohunicích nedaleko slovenské Trnavy byla první svého druhu na území někdejšího Československa. Její první reaktor, ve kterém se řetězová reakce rozběhla v říjnu 1972, ale sloužil k výrobě elektrické energie pouze necelých pět let. Před 40 lety, 22. února 1977, byl po havárii odstaven. Tuto etapu budování jaderné energetiky tak nyní připomíná pouze budova stojící vedle čtyř novějších bloků.

EXKLUZIVNĚ

Pražští radní projednají převzetí společnosti PVK

Praha - Radní v úterý projednají záměr převzetí společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK), které stoprocentně vlastní francouzská firma Veolia. O jak velký podíl bude Praha usilovat, zatím není jasné. Radní také projednají rozvoj Nákladového nádraží Žižkov a harmonogram tvorby Metropolitního plánu. Na programu jednání je i nákup vozů pro městskou policii a veřejná zakázka na opravu Vinohradské ulice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies