Ani to však zřejmě nestačilo. Muž proto začal nezákonně manipulovat s penězi i bicykly určenými k opravě či reklamaci, které mu svěřili zákazníci jeho prodejny elektrokol Anakola s. r. o. (společnost je nyní v likvidaci, pozn. redakce) v centru Géčko v Českém Vrbném.

Sečteno podtrženo, podle obžaloby se muž nelegálně obohatil o téměř 19,5 milionu korun.  Senát krajského soudu v čele se soudcem Michalem Kubánkem včera zahájil hlavní líčení, ve kterém vazebně stíhaný Milan Šlenc čelí obžalobě z přečinu zpronevěry, zločinu zpronevěry, zvlášť závažného zločinu podvodu 
se škodou velkého rozsahu 
a zločinu úvěrového podvodu.

Posledního skutku se dle obžaloby dopustil tím, že připravil svého známého Reného F. o byt, a po fiktivním navýšení ceny o skoro dva miliony korun a pozměnění čísla účtu příjemce na kupní smlouvě žádal banku o více než třímilionovou hypotéku. Peníze získal, údajně je obratem použil na uhrazení   předchozích závazků.

Renému F. však nedal nic 
a na základě zfalšované smlouvy navíc zařídil na katastru okamžitý oficiální převod vlastnických práv k bytu. Poškozený si tak nakonec musel  koupit vlastní majetek oklikou zpět, a do řízení o náhradě škody se připojil s nárokem na vyplacení více než dvou milionů korun.

Jen přečtení desítek bodů obžaloby trvalo státní zástupkyni Marii Štěpkové skoro hodinu. „Při uzavírání smluv o půjčkách obžalovaný většinou lživě uváděl, že peníze potřebuje jen krátkodobě pro své podnikatelské aktivity. Dluhy horentně narůstaly," popisovala mimo jiné žalobkyně.  Sám obžalovaný před soudem vypověděl, že od roku 2003 působil jako makléř v realitní kanceláři a protože se mu docela dařilo a práci se „plně oddal", asi po třech letech se rozhodl osamostatnit.

Někdy v té době se seznámil s výše zmiňovaným developerem Václavem B., který si jej údajně natolik oblíbil, že se stali přáteli. Obžalovaný podle svých slov sehnal lukrativní pozemek ve Smetanově ulici a spokojený Václav B. mu údajně oplátkou poskytl luxusní Audi Q7. Zároveň přislíbil budoucí poloviční podíl na zisku z prodeje bytů. Pro představu to mělo být asi osm milionů korun.

Jenže pak si kamarád našel novou přítelkyni (rovněž realitní makléřku) a Milan Šlenc se podle svých slov ocitl takříkajíc na druhé koleji. „Zhruba touto dobou jsem realizoval prodej elektrokol. Vše se povedlo a byznys začal vzkvétat," líčil obžalovaný, aby 
se vzápětí pochlubil, že byl 
v jednom období nejúspěšnějším prodejcem elektrokol 
v republice.

Kvůli vysokým vstupním nákladům (pronájem prodejny v Géčku, nákup elektrokol, reklama) ale začal shánět i jiné zdroje příjmů. Kromě nemovitostí obchodoval i s věcmi z dražeb a podobně. Není bez zajímavosti, že jeho novým společníkem se v té době stal Martin Š., pravomocně odsouzený za podvody a jinou majetkovou trestnou činnost. O tom však prý obžalovaný nic nevěděl. A protože potřeboval hodně peněz, začal si půjčovat.

„Pokud jsem byl utvrzován v tom, že dostanu určitý obnos (zmiňovaných osm milionů 
od Václava B.), neměl jsem důvod si nepůjčovat.Velmi mě mrzí, že mezi poškozenými jsou mí přátelé, kteří dobře znali mou situaci. S obviněním nesouhlasím, částky dluhů jsou uměle navýšené. Úvěrového podvodu jsem se v žádném případě nedopustil. 
A podvod? To je proti mému přesvědčení. Je v mých silách dostát v budoucnu svým závazkům," hájil se Milan Šlenc.

K nevrácení záloh na nákup kol obžalovaný vypověděl, že důvodem bylo rozvázání spolupráce s dosavadním dodavatelem, nevrácení reklamovaných kol vysvětloval údajnou exekucí finančního úřadu kvůli nezaplacené dani 
z přidané hodnoty.

Ve čtvrtek a v pátek jsou na pořadu výslechy svědků, soud pak pokračuje od 22. do 24. září.