Pro část mládeže je to adrenalinová zábava, další lidé mají pocit, že mohou vyjádřit své pocity, 
o které se jinak nikdo nezajímá. V tom vidí Miroslav Mareš, odborník na extremismus 
z Masarykovy univerzity v Brně, hlavní důvody, proč se lidé v Českých Budějovicích připojují k akcím radikálů. „Vyloučit nelze ani další střetnutí. Hlavně 
v případě, že dojde k dalšímu incidentu," dodává.

Čím si vysvětlujete, že se situace vyhrotila právě v Českých Budějovicích, když existují místa, kde žije mnohem více Romů?
Roli tam hrálo více faktorů. Jak ukazují zkušenosti z dosavadních etnických nepokojů, například z Janova a teď 
i z Českých Budějovic, tak 
k jejich propuknutí často dojde tam, kde se z pohledu původních českých etnických obyvatel v krátké době rapidně zhorší pocit bezpečí vázaný na mezietnické soužití. V Budějovicích byla bezprostředním spouštěčem informace o napadení těhotné ženy na sídlišti. Pro průběh nepokojů pak bylo důležité, že se ve městě v minulých letech etablovala neonacistická scéna, která spolu s veterány severočeských nepokojů, kteří do Budějovic houfně přijeli, dokázala strhnout i místní.

Proč se k extremistům připojuje tolik běžných občanů, ať už  se jedná o přihlížející nebo i ty, kteří pokřikují a podobně?
Mnozí proto, že mají pocit, že mohou vyjádřit své pocity 
a názory, o které se z jejich pohledu nikdo nezajímá. Mají pocit, že policie je na místě, když má zabránit demonstraci, ale ne, když má jejich rodiny ochránit před kriminalitou. Mezi demonstrujícími ale mohou být i permanentní nespokojenci a frustrovaní jednici, kterých se v každém regionu najde nemálo. Pro část mládeže to zase může být adrenalinová zábava.

Domníváte se, že situace bude ještě gradovat? Hrozí další střet?
Nelze to vyloučit hlavně 
v případě, že dojde k dalšímu incidentu. Ale obecně se pravicově extremistická scéna bude snažit rozesít nepokoje do dalších míst republiky, pokud možno do více měst najednou.

Může vedení města dalším potyčkám nějak předejít?
Ano, musí se snažit zlepšit bezpečnostní hlídkování a monitoring v krizových lokalitách. Za tím účelem musí úkolovat městskou policii a může jí ve spolupráci s ministerstvem vnitra zajistit asistenty, včetně romských. Dále musí komunikovat se státní policií a může tlačit na celostátní orgány, aby posilovaly možnost zapojení občanů do zajištění bezpečnosti. Musí se také snažit více komunikovat s lidmi o jejich problémech. Pro ty, kteří mají zájem vymanit se z prostředí, může dál organizovat sociálně preventivní programy. Ty by měly být přizpůsobeny aktuálním potřebám těchto lidí. Vedení města by mělo i jasně odmítnout projevy jakéhokoliv rasismu a upozorňovat na pozitivní příklady.

Jakou roli hrají v projevech extremismu internetové sítě?
Důležitou, jak pro šíření informací, včetně fotografií 
a videí, tak i při organizaci demonstrací.

Měla by se situací nějak zabývat nová vláda? Může se  rostoucí extremismus projevit u nadcházejících voleb?
Vláda by se situací určitě měla zabývat, vedle stabilního boje proti extremismu ovšem musí řešit i problémy sociálně vyloučených lokalit 
a kriminality organizované na klanové a etnické bázi. Myslím si, že do dalších voleb se silná extremistická strana nezformuje, „romské otázky" se zřejmě chytí několik subjektů, což rozmělní hlasy voličů zaměřených na toto téma.