Na to čeká investor. Náklady se odhadují na dvě miliardy korun.

Společnost jméno investora stále tají. Podle předsedy Jihočeské společnosti přátel hudby (JSPH) Antonína Kazila si nepřeje být jmenován. „Všechno platí, až budeme mít územní rozhodnutí, začne se jednat o penězích. Sami se ptají, zda už ho máme. Nikdo nechce být jmenován, ale ČEZ to určitě nebude," řekl Kazil. O ČEZ jako investorovi se dříve spekulovalo. Nyní se v kuloárech mluví o ruské společnosti TVEL, jež výrábí jaderné palivo a podporuje Hudební slavnosti Emy Destinnové, které Kazil pořádá.

Náklady na stavbu rejnoka se dříve odhadovaly na dvě miliardy, podle Kazila to tak zhruba bude. Centrum by měla provozovat JSPH a mělo by si na sebe vydělat.

Za rok se v přípravě stavby udála řada věcí. Po mnoha jednáních o pozemku a řešení sítí se například letos Koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka začalo, s ročním zpožděním, projektovat.

Dva sály pro 1400 lidí

„Museli jsme mimo jiné jednat s paní Kaplicky, která se nechala přesvědčit, že její požadavky mohou nastoupit až posléze, ne v této fázi, což pochopila. Domluvili jsme se," uvedl Kazil. Jiřičná odvede práci na rejnokovi bez nároků na honorář, zaplatí se jen režie zaměstnanců.

Další donátoři provedli zdarma geologický průzkum. Řadě lidí se podle Kazila myšlenka stále líbí. Do konce srpna by měla být hotova dokumentace, dva a půl měsíce potrvá její připomínkování. Po vydání územního rozhodnutí bude následovat stavební. Práce by mohly začít v prosinci 2013, skončit dva roky poté a zahájení provozu se plánuje na leden 2016.

O stavbu hudebního svatostánku v krajském městě společnost usiluje už několik let. Město se 100 000 obyvateli nemá dle Kazila adekvátní síň, kde by hostovala symfonická tělesa. Kaplický se svým týmem Future Systems navrhl pro Budějovice originální černý objekt organických tvarů. Jeho náhlá smrt však v lednu 2009 jednání načas zmrazila. Navržená budova má trojúhelníkový půdorys a zaujímá téměř 1,5 hektaru. Počítá se se dvěma sály pro 1000 a 400 lidí.