Takový je účet nové budějovické koalice. Ta na radnici rozhoduje už 100 dní. Za tu dobu moc viditelných změn zavést nestihla.

Primátor Jiří Svoboda (ANO 2011) ale vyzdvihuje i některé další kroky: „Podařilo se zastavit minulým vedením připravované stěhování úředníků do Žižkových kasáren, kde bychom chtěli zřídit parkoviště. Dalšího se řidiči pravděpodobně ještě letos dočkají v Jírovcově ulici. Připravujeme omezení průjezdu aut přes náměstí, nabízíme pomoc při výkupech pozemků pro D3."

Nešetří ale ani kritikou nepovedených snah. „Jmenoval bych rekonstrukci Plavské ulice, jejíž termín se posouvá a prodražuje. Také se zatím nepodařilo pružněji reagovat na demografickou křivku, což má za následek nedostatek míst v mateřských školách," je si primátor vědom.

Dobré vysvědčení by nové koalici nevystavila opozice. Její představitelé se sice shodují, že po sto dnech je na hodnocení brzy, námět pro pochvalu dosavadní práce ale hledají marně.

„Něco praktického pro město? Nic jsem nezaznamenal. Těch sto dnů se vymezovaly pozice v čele radnice, dozorčích radách a obchodních společnostech města," hodnotí bývalý náměstek primátora Miroslav Joch (ČSSD).

„Ukázalo se že hnutí ANO dávalo nereálné sliby postavené na neznalosti problematiky řízení města, kompetencí samosprávy a státní správy," myslí si zastupitel za ODS Michal Šebek.

Co se koalici za 100 dní vlády povedlo a co ne?KOALICE:

Jiří Svoboda (ANO 2011), primátor:
"Podařilo se například zastavit stěhování úředníků do Žižkových kasáren, kde bychom chtěli zřídit parkoviště. Připravujeme omezení průjezdu aut přes náměstí, aktivně spolupracujeme při přípravách dostavby D3. Jako negativní bych jmenoval například rekonstrukci Plavské ulice, jejíž termín se posouvá."

Ivo Moravec (HOPB), první náměstek primátora:
"Základní a povinné se povedlo: byl schválen rozpočet, ustavili jsme výbory zastupitelstva 
a komise rady. Dobrým počinem je zřízení komise rady pro architekturu a rozvoj. Podařilo se dokončit cyklogenerel. Co se nepovedlo? Měla by se rozjet debata o novém strategickém plánu rozvoje města a případném novém územním plánu."

Tomáš Bouzek (TOP 09), náměstek primátora:
"Na radě města vítězí věcné argumenty nad politikařením. Strážníky potkáte v ulicích jednotlivě, což znamená navýšení počtu hlídek. Ve svém resortu jsem navázal na průhledné hospodaření s majetkem města. Jsem kritický k oslavám založení města. Podceněnou fázi příprav je obtížné dohánět."

Rudolf Vodička (KDU-ČSL), zastupitel:
"Podařilo se bezproblémově převzít agendu od minulého vedení města 
a zahájit přípravu 
a realizaci důstojných oslav 750 let města. Začínalo se od nuly pět minut po dvanácté. Sto dní není dlouhá doba na uskutečnění zásadních změn, takže nelze říct, co se nepovedlo."

OPOZICE:

Miroslav Joch (ČSSD), zastupitel:
"Pokud bych měl koalici hodnotit , tak nic moc neudělala. Nejsme svědky toho, jak dělat některé věci lépe pro město, ale jak si vymezit pozice v koalici. Nejen jak obsadit posty v čele města, ale i pozice v obchodních společnostech, které městu patří. Ale hodnocení je teď ještě předčasné. Doba na hodnocení bude tak za půl roku."

Ivan Nadberežný (KSČM), zastupitel:
"Myslím si, že lidé jsou po volbách zklamáni. Podle mne vládne určité roztrpčení z toho, že to nejde tak, jak si lidé představovali na základě slibů daných ve volební kampani, zejména ANO a TOP 09. Také si myslím, že občané očekávali určitě širší spolupráci koalice 
s opozicí."

Michal Šebek (ODS), zastupitel:
"Myslím si, že nám sto dnů hájení něco ukázalo. A musím říct, že to podle mého názoru bylo naplnění slov pana primátora, která vyslovil na zastupitelstvu, že reklama je reklama a předvolební sliby jsou předvolební sliby. A sliby hnutí ANO byly nereálné. Koalice také není silná, není schopna prosazovat své body v zastupitelstvu."

Doprava: Ve městě přibude parkovišť

Cyklistům a řidičům, kteří dnes složitě hledají volná parkovací místa se v Budějovicích blýská na lepší časy. Naopak další zdržení zřejmě čeká přípravy na stavbu dálničního obchvatu Českých Budějovic.

„Aktivně spolupracujeme s Jihočeským krajem a jednáme i s Ministrem dopravy ČR a Ředitelstvím silnic a dálnic a nabízíme pomoc při výkupech pozemků, které váznou a s tím i výstavba D3," popisuje aktivity města primátor Jiří Svoboda. Přesto ale převažují nejasnosti ohledně podoby tunelu Pohůrka a počtu sjezdů. Právě kvůli těmto prvkům by město potřebovalo řadu výjimek.

Podle náměstka primátora Františka Konečného ale město i kraj trvají na stavbě tunelu tak, jak jej schválilo územní rozhodnutí. Pak ale bude zřejmě třeba ustoupit s počtem plánovaných sjezdů.

Ilustrační foto.

O poznání větší naději na rychlé řešení má problém s nedostatkem volných parkovacích míst. Podle primátora se řidiči pravděpodobně ještě letos dočkají nového parkoviště v Jírovcově ulici. Parkoviště hodlá radnice zřídit i v areálu Žižkových kasáren. Nových 250 parkovacích stání nabídne řidičům také parkovací dům u vazební věznice.

Už letos by se mohli řady změn dočkat také cyklisté. Vzniknout mají společné pruhy pro kolaře a autobusy městské hromadné dopravy, cyklisté budou smět vjíždět obousměrně i do jednosměrných ulic, přibude také stojanů. Spolu s řadou dalších opatření to navrhuje nový cyklogenerel, dokument shrnující potřeby cyklistické dopravy ve městě. „Postupných a pro lidi na kolech příznivějších změn budou desítky," slibuje Jiří Svoboda.

Pohyb aut v centru města má zmírnit opatření, ke kterému chce radnice sáhnout v dohledné době. „Připravujeme omezení průjezdu aut přes náměstí Přemysla Otakara II., aby si řidiči nekrátili cestu ze Sadů na Mánesovu ulici,"naznačuje primátor. Naopak na náměstí by se mohla po dlouhých letech vrátit linka městské hromadné dopravy.

Cestující v autobusech a trolejbusech navíc možná čeká další velká změna. Dopravní podnik spolu s radnicí vážně zvažuje zavést vedle jízdenek po vzoru úspěšného plzeňského projektu systém elektronických karet. Sloužit mohou nejen jako jízdní doklad, ale i k placení parkovného, rezervaci a nákupu vstupenek na řadu akcí, průkazka do knihoven či platební karta.

Školství: Žáky musí u zápisu odmítat

Už několik let přicházejí do základních škol v Českých Budějovicích silné ročníky prvňáčků. Dokonale se tak obrátila karta v potřebách školských kapacit. Zatímco kolem roku 2006 nastupovaly nejslabší ročníky za uplynulých dvacet let a lavice přebývaly. Od loňského roku jsou to naopak ročníky nejsilnější a školy pomalu přestávají stačit.

Město chce reagovat i tím, že obnoví provoz v jednom 
z pavilonů základky v ulici 
E. Destinnové na sídlišti Šumava. Její provoz utlumila před lety „optimalizace" škol. Podle náměstka primátora Martina Maršíka škola začne zase sloužit k 1. září 2016.

„Budovu školy čeká nejdřív rekonstrukce," doplňuje Martin Maršík. „Máme představu, se do opravené školy přestěhuje ZŠ Waldorfská, čímž uvolní prostory v ZŠ Máj II," přibližuje plány radnice na Martin Maršík.

Obrovský zájem byl ve čtvrtek o zápis do Základní školy Dukelská v Českých Budějovicích.

Už teď ale některé školy musejí žáky odmítat, i když patří do jejich spádového obvodu. O místa ve školách se při letošním zápisu ucházelo o 176 dětí víc, než je jejich kapacita. Figurují mezi nimi ale především děti z okolních obcí, nebo děti, které se hlásily na školy mimo své spádové obvody.„Všechny děti ze spádových školských obvodů byly přijaty," zdůrazňuje přitom k zápisům Martin Maršík. A dodává, že v krajním případě lze na některých školách ještě přidat třídy.

Podle radnice je ale ve školách celková kapacita dostatečná pro všechny zájemce. Místa, byť v jiných školách, něž rodiče vybrali jsou i pro zatím nepřijaté děti.

Pořádná tlačenice bude opět i u zápisů do mateřských škol. Ty budou moci přijmout celkem 900 dětí, město ale očekává zhruba 1300 zájemců, ty přespolní nevyjímaje. Situaci přitom zmírnil nedávný mimořádný zápis do třídy, která nově vznikla v Rudolfovské třídě jako odloučené pracoviště MŠ Nerudova. Přesto se míst ve školkách dlouhodobě stále nedostává.

Bezpečnost:
 Strážníci hlídkují 
po jednom

Pokrýt větší území a být v ulicích více vidět, to je důvod, proč strážníci městské policie nově přes den hlídkují po jednom místo po dvou jako dosud. V rámci organizačních změn také mají být strážníci podle primátora nasazováni v jednotlivých částech města pravidelně. „Aby občané věděli, na koho se obracet," vysvětluje Jiří Svoboda.

České Budějovice by chtěly i rozšířit počet asistentů prevence kriminality, kteří se městu osvědčili. Šest asistentů má nyní smlouvu na rok 2015 a podle budějovického primátora by jich několik chtělo město přibrat. Působit by měli například v okolí Palackého náměstí nebo Lannovy třídy.

Ilustrační foto.

Koalice: Většinu nemají jistou

Potíže s prosazováním některých záměrů měla zejména při prvních zasedáních zastupitelstva nově složená radniční koalice ANO 2011, HOPB, TOP 09 a KDU – ČSL. Hned v listopadu po předchozích názorových neshodách opustila zastupitelský klub hnuti ANO Eliška Richtrová, žena, jež získala v říjnových komunálních volbách absolutně nejvyšší počet hlasů ze všech kandidátů.

Že ani na šestadvacet zbývajících hlasů nemusí být spolehnutí, ukázala další jednání. Ta někteří členové koalice opustili před koncem jednání a koalici pak chyběly důležité hlasy.

Opozice je přitom neúprosná. Trnem v oku řady kritiků je mimo jiné v Budějovicích rekordně vysoký počet sedmi náměstků primátora. V minulosti si radnice vystačila s maximálně čtyřmi. „Šetření určitě není tou prioritou, kterou hnutí ANO slibovalo před volbami. Město má sedm náměstků, v dozorčích radách městských podniků nesedí žádní náměstci, kteří by nemuseli být placení navíc," poukazuje například zastupitel za ODS Michal Šebek.

750 let: Oslavy šili horkou jehlou

Logo k výročí města.

Už 10. března si Budějovičtí připomenou 750. výročí první zmínky o Budějovicích. Program oslav přitom vznikal na poslední chvíli. Od zástupců produkčních agentur i politiků zaznívá například kritika, že město neposkytlo šanci, aby do podoby slavnosti promluvilo více odborníků. Radní organizaci svěřili bez výběrového řízení agentuře Art4promotion.

Primátor Jiří Svoboda vysvětlil, že tak učinili v souladu se zákonem o veřejných zakázkách. „Důvodem byl zejména nedostatek času a to, že předchozí vedení města nevypsalo v létě 2014 plánovanou nadlimitní zakázku," upřesnil Jiří Svoboda.

Současné vedení města svaluje vinu na minulou politickou reprezentaci Budějovic. A naopak. Podle exprimátora a současného zastupitele Juraje Thomy (HOPB) radnice pod jeho vedením prý podnikla v přípravě oslav zásadní kroky, na něž ale současné vedení města ne vždy navázalo. „Navíc po loňských komunálních volbách se přípravy oslav na dlouhou dobu zadrhly," dodal.