Bývaly doby, na něž si pamětníci velmi dobře vzpomenou, kdy Krumlov býval synonymem pro smrad. Doslova smrad, jinak se to nazvat nedá. Za minulého režimu takto páchla především řeka a do ní vypuštěné odpadní vody z větřínské papírny. To už je sice minulostí, ale v posledních týdnech si někteří Krumlováci na zápach ve městě začínají stěžovat znovu. Je nepolapitelný, neočekávaný, nepředvídatelný. Někdy je cítit déle, někdy chvilku. A jen v některých lokalitách města. Například na internetové aplikaci Českého Krumlova pro hlášení závad jsou za poslední měsíc tři záznamy.

Jeden popisuje zápach jako: „Nasládlý z nějaké spalovny." Další poznámka připomíná, že zápach bývá cítit jen při špatných povětrnostních podmínkách.

Názory se různí. Jak včera například řekl Krumlovák Jan Vopat: „Zápach je tak intenzivní, že jej nelze vyvětrat a bývá cítit vždy, když vane vítr od Českých Budějovic," potvrdil s tím, že jemu osobně ale nepřipadá jako výsledek spalování nějaké hmoty. Tato poznámka je důležitá, protože někteří stěžovatelé považují  automaticky za zdroj tohoto pachu domoradický Energoblok, tedy teplárnu, která nyní spaluje štěpku a vyrábí i elektřinu. To vše ve zkušebním provozu. Jenomže ouha, ani tady přímo v prostorách Energobloku zdroj tohoto pachu nikdo nenašel. Ostatně to doložil sám starosta Dalibor Carda.

„Ve chvíli, kdy mne minulý týden lidé upozornili, že zápach je ve městě znovu, zavolal jsem vedení firmy Carthamus, aby mne vpustilo do areálu. Tady jsem zevrubně hledal dvě hodiny, ale bez výsledku." Problém probírali i krumlovští zastupitelé. Možným zdrojem se zabývala už i inspekce životního prostředí, ale také bezvýsledně.

Deník oslovil i Jindřicha Beznosku, předsedu představenstva společnosti Carthamus, která Energoblok vlastní. „Už dvakrát přijela inspekce neohlášeně, nechali si rozprostřít biomasu, prošli celý výrobní proces a nic nenašli. To samé jsem nabídl i panu starostovi," sdělil včera Jindřich Beznoska s tím, že v příštím týdnu čekají  areál ještě instalace speciálních měřičů pachu. „Chceme sami zjistit, zdali jde zápach od nás a případně za jakých okolností. Rádi bychom to ve zkušebním provozu eliminovali," dodal předseda představenstva. Podle něj je totiž problém v tom, jaké případné filtry a kde nainstalovat. A zdali by vůbec něco takového mělo smysl. Co když se následně ukáže, že zápach přichází od zcela jiného původce, než je Energoblok?

Nezbývá tedy, než se také obrátit na veřejnost, aby přispěla dalšími poznatky, čili jaký vítr vane v době zápachu, v jakých lokalitách bývá cítit nejvíce a podobně.