Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura u sousedů bude bez ocelářů

Linec - Ocelárny VÖEST Alpine vystoupily ze sponzorování velkých kulturních akcí ve městě. Chtějí prý víc investovat do mezinárodních projektů, výzkumu a sociálních programů. Festivalu Klangwolke, Brucknerovým slavnostem a centru Ars Electronica tak ubude v příštím roce 270 000 eur, píše list OÖN.

10.5.2015
SDÍLEJ:

Festival bude bez ocelářů.Foto: Deník/repro

Umělecký ředitel pořadatelské společnosti LIVA Hans-Joachim Frey míní, že například Brucknerovy slavnosti už „zeštíhlet" nelze, v každém případě bude třeba najít nové partnery. Odstoupení ocelářského koncernu je projevem normálního globalizačního procesu, a také umění musí hledat mecenáše v mezinárodním prostoru. Myslí například na Čínu a Rusko. Umělecký šéf AEC Gerfried Stocker uvedl, že to patří k věci, že sponzoři investují do stejného projektu jen dočasně. Náhradu za VÖEST už jeho dům našel ve druhé největší mediální agentuře Japonska, firmě Hakuhodo, která jim má poskytnout ročně 180 000 eur, dvojnásobek dosavadního příspěvku oceláren. Navíc má tento sponzor přístup k mezinárodním technologickým velkokoncernům, tedy v oboru, kterému se AEC hlavně věnuje.

Obětem nucených prací

U pomníku obětí nucených prací.Na nádraží Attnang-Puchheim byl ve středu znovu odhalen památník obětí nucených prací. Původní zřídili žáci a učitelé zdejší školy v roce 2003 pod dojmem setkání s Leo Kuhnem. Vyprávěl jim, jak v dubnu 1945 jako vězni koncentračního tábora v Ebensee museli odklízet trosky a nevybuchlé pumy z vybombardovaného nádraží. Také on, vyhublý na 36 kilogramů, musel tahat koleje a pražce. Kdo vyčerpáním nemohl, toho zastřelili nebo utloukli.
Událost připomíná kovová socha vyhublé postavy vlekoucí kolej. Při přestavbě nádraží byl památník na čas odvezen a nyní postaven na nové místo. Mezi účastníky slavnostního aktu byla i svědkyně tehdejších událostí Michaela Vidláková z Prahy, která na přihlížející apelovala, aby se nedívali stranou, když se děje bezpráví. „Nejnebezpečnější je mlčící, pohledy uhýbající většina," řekla. Český velvyslanec Jan Sechter a prezident mezinárodního mauthausenského výboru Guy Dockendorf poděkovali za příspěvek k objasňování minulosti. Šéfredaktor zpravodajského magazínu Profil Christian Rainer konstatoval, že Rakousko žilo sedmdesát let potlačováním a zalháváním minulosti a teď mu hrozí její zapomenutí. „Tomu je třeba zabránit, abychom předešli opakování dějin," uvedl.
Na snímku z odhalení památníku jsou mj. Michaela Vidláková a vpravo starosta Peter Groiß.
Oběti nacistického teroru vzpomenou i na jiných místech Horních Rakous. V pátek ve 14 hodin bude například v Mauthausenu odhalena pamětní deska Anny Pointnerové, která statečně vystupovala proti fašismu a podporovala španělské vězně koncentračního tábora. V 15 hodin odhalí polský velvyslanec desku u vstupu do nacistických štol v St. Georgenu. Mezi hosty budou i polští ministři a delegace z USA. V neděli v 9 hodin začne slavnostní vzpomínka k osvobození Mauthausenu. Od 16 hodin bude shromáždění k uctění obětí nacismu u památníku v Riedu.
V Linci v pátek Horní Rakousy vzpomenou slavnostním aktem v Divadle hudby 8. květen, „jeden z nejvýznamnějších dnů svých dějin", jak řekl zemský hejtman Josef Pühringer. Ke shromáždění je pozváno na 500 čestných hostů a 500 školáků. Přenášet jej bude přímo televize OPF 2 od 14 hodin.

O dědictví po Jürgensovi

Pět měsíců po náhlé smrti má být urna s popelem rakouského zpěváka Udo Jürgense uložena koncem příštího týdne na vídeňském ústředním hřbitově. „Za kulisami se rozhořel spor o dědictví," píše deník OÖN. Jürgensova nejmladší dcera Gloria Burdová (20) se obrátila na právníky s údajnými pochybnostmi, zda je pozůstalost vypořádána spravedlivě. Podle médií má stejné výhrady i její matka Sabrina.
OÖN připomínají, že Udo Jürgens byl otcem čtyř dětí. John (51) a Jenny (48) pocházejí z jeho prvního manželství, Sonja Jürgensová (48) a Gloria jsou nemanželské. „Jürgensův majetek se odhaduje na 70 milionů švýcarských franků, tedy asi 67,5 milionu eur," dodává list.
Velkého zpěváka připomene ORF 2 v sobotu od 20.15 h pod názvem „Merci Udo" záznamem jeho posledního koncertu.

Zloději májky naštvali ředitele.Pře o májku

Velký rozruch vyvolala v rakouském Eginggu odcizená májka, která stála před domem seniorů. Vedoucímu domova se ozvala skupinka, která ji v noci na 1. máje odvezla, ale ten ji odmítl vykoupit s tím, že již stojící májka se podle tradice nekrade. Neznámí pachatelé poté nepozorovaně strom vrátili, ale pomalovaný svítivými barvami a s tabulí na špici, na níž stálo: „Májka ostudy – můj majitel byl příliš lakomý k mému vyplacení." Šéf Alexander Schmidbauer poté zavolal zpátky na telefon, z něhož ho „zloději" oslovili, a vyzval je, aby strom uvedli do původní podoby. Když se tak nestalo, předal věc policii, píše deník OÖN. Dodává, že údajně byla májka na stejném místě odcizena jinou skupinou už pár dnů předtím a byla vykoupena zpět, jak tradice velí.

Židovské muzeum se rozšiřuje

Židovské muzeum ve Fürthu.V pátek začaly práce na rozšíření Franckého židovského muzea ve Fürthu. Zvětší se zhruba o 900 metrů čtverečních, tedy asi na dvojnásobek. Výstavba bude stát kolem 5,6 milionu eur. Původní objekt byl zřízen v roce 1999 v bývalém židovském obytném domě ze 17. století. Je v něm mimo jiné i nejlépe zachovaná židovská rituální lázeň ve Francku, píše PNP. Denně sem zavítá na 10 000 návštěvníků. Otevřeno je v úterý 10-20, středa až neděle 10-17 h. Vstupné je pět eur, děti do 12 let neplatí.

Zapomněla dědu manžela

„Byl zapomenut a nepostrádán," tak začíná PNP zprávu o kuriózní události z Norimberka. Ve středu večer se na zdejším nádraží ocitl zcela sám 81letý důchodce z Bautzenu. Vracel se s manželkou autobusem ze zájezdu ze Sardínie, na zastávce si odskočil na toaletu a než se vrátil, autobus byl pryč, aniž si zmizení důchodce kdokoliv včetně manželky povšiml… Teprve ve Schnaittachu, třicet kilometrů dál, vyrozuměla řidiče o ztrátě cestujícího telefonem policie… „S manželkou si opravdu vážně promluvím," komentoval situaci senior…

Autor: Vladimír Majer

10.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
27 14

Babiš a Faltýnek: sněmovní výbor přerušil jednání o jejich vydání

Matka a dítě. Ilustrační foto.
10

„Porodní turistika“ za metropolí právě zažívá boom

Za polárním kruhem vznikne největší datové centrum na světě

Datové centrum se bude rozkládat na ploše 600 tisíc metrů čtverečních a podle firmy Kolos, která za projektem stojí, je nespornou výhodou zdejší chladný vzduch a značné množství vodních elektráren nacházejících se v blízkosti. Ty pomohou držet energetické náklady na velmi nízké úrovni.

AKTUALIZUJEME

V Barceloně vraždil Islámský stát, mezi zraněnými není Čech

/ VIDEO / K teroristickému útoku na promenádě Las Ramblas v Barceloně se přihlásil Islámský stát. Dodávka tam najela do chodců, zahynulo 13 lidí, dalších víc než sto utrpělo zranění, z toho mnozí vážná. Češi mezi oběťmi zřejmě nejsou. Ve městě došlo i k dalšímu incidentu, kdy najel vůz do dvou policistů provádějících kontrolu osob.

Češi nechtějí platit za hovězí. Krávy jdou do světa na chov

Masa se v Česku v posledních letech vyrábí stále méně. Klesající trend se nezměnil ani ve druhém čtvrtletí letošního roku. Od dubna do června ho řezníci vyrobili 110 736 tun, což bylo o 3,4 procenta méně oproti stejnému období loňského roku.

AKTUALIZUJEME

Druhý útok ve Španělsku – vůz najel do lidí v městečku Cambrils

/ VIDEO / Osm hodin po vražedném útoku dodávkou v Barceloně došlo ve Španělsku k dalšímu ataku – v rybářské obci Cambrils 120 kilometrů jižně od Barcelony najel osobní vůz Audi A3 do chodců. Zranil šest civilistů a jednoho policistu. Pachatele policie zastřelila.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení