V Třeboni jsou napojeni na novou čistírnu odpadních vod. Obyvatelé přepojení z té staré nijak nezaznamenali, v budoucnu by jej však měli pocítit na zdražení vodného a stočného. Nová čistírna v Třeboni však byla nutná, město by jinak platilo sankce. Důležitost výstavby nové čistírny vysvětlil na setkání veřejnosti s vedením města jednatel společnosti Městská vodohospodářská Miroslav Kajan.

„Existují dva hlavní důvody výstavby nové čistírny. První z nich je finanční. Pokud by město nenechalo postavit novou, platilo by za odpadní vody měsíční sankce kolem dvou milionů korun. Druhý důvod byl morální. Nechtěli jsme dále zatěžovat přírodu Třeboňska,“ sdělil Kajan.

Vznik nové společnosti Městská vodohospodářská byl jednou z podmínek dotace, stejně jako určitý finanční model. Na setkání s veřejností to uvedl starosta města Jiří Houdek.

„Město se zavázalo Státnímu fondu životního prostředí, že ve finančním modelu v rámci nové čistírny dojde k jejímu hrazení ze stočného. Cena stočného bude tedy navýšena a bude se pohybovat od 10 do 13 korun za kubík,“ informoval.

Státní fond životního prostředí tak podle jeho slov města nutí, aby si likvidaci odpadních vod hradila sama, jinak by muselo dojít k vrácení dotace.

Nová čistírna v Třeboni je jednou z nejmodernějších v České republice. Odpadní vody na ni byly přepuštěny z té staré na začátku srpna letošního roku. Množství dusíku, fosforu a těžkých kovů je díky ní sraženo na čísla nižší než povoluje norma.

Nová čistírna odpadních vod stála 119,5 milionu korun, z toho 85 procent činila dotace z Evropské unie a 5 procent ze Státního fondu životního prostředí, 10 procent zaplatilo město Třeboň.