Podle velitele píseckých strážníků ale silvestrovské noci nebývají až tak hrozné. „Z praxe vyplývá, že Silvestr je klidnější než Štědrý večer. Máme posílené hlídky, přeci jen alkohol dovede své a bez drobných potyček se to asi neobejde," řekl velitel městské policie Jan Liška.

Nebezpečí kromě alkoholu přináší i pyrotechnika. „Může dojít k úrazu. Snad se nic takového nestane," doplnil Jan Liška s přáním klidného Silvestra a všeho nejlepšího do nového roku.

Silvestrovskou noc rozhodně dobře neprožívají zvířata. Hluk z petard a rachejtlí slyší například pes několikrát silněji než člověk, což mu může způsobit nemalý stres. Na dnešní noc se proto vůbec netěší v Útulku pro opuštěné a nalezené psy měst Strakonice a Písek. „Bohužel jsou pořád lidé, kteří nedomýšlejí, jak může být Silvestr pro psa stresující. Vezmou ho klidně na procházku bez vodítka a pes se samozřejmě může leknout a utéct. V lepším případě skončí u nás v útulku," zmínila vedoucí útulku Alexandra Auterská.

Každoročně tak má po silvestrovské noci útulek nové obyvatele. „Loni to bylo dobré, to jsme měli jen dva psy, ale pamatuji i rok, kdy jsme je neměli kam dát," dodala vedoucí s tím, že mají vyklizenou a připravenou karanténu, kam mohou umístit celkem pět psů.

Podle veterinářky Taťány Šímové z ordinace Na Šumavě v Kojetíně je možné zaběhnutí psů, kteří se vylekají petard, předcházet. „Pokud psovi rány vadí, je vždy dobré, aby byl s majitelem nejlépe doma. Chápu, že venkovního psa si někdo nechce brát do obýváku, ale může mu udělat místo třeba v chodbě nebo v kotelně. V každém případě je dobré, aby byl v danou dobu s ním a uklidňoval ho," uvedla Taťána Šímová.

Dnes již poměrně běžnou prevencí je také podávání uklidňujících léků, které mají veterináři k dispozici a rádi poradí s jejich dávkováním podle konkrétního pejska. „Ty kvalitnější ani nejsou volně prodejné. Některé jsou na přírodní bázi a jiné na chemické bázi, majitel psa si může vybrat. Obvykle bývá lepší je dávat tři až čtyři dny dopředu, aby se pes postupně zklidnil," upřesnila Taťána Šímová.

Doporučuje také gel, který lze použít přímo v daný den. Ten začíná působit už po dvaceti až třiceti minutách a účinkuje osm až dvanáct hodin. Nevýhodou podle ní je, že pes bývá hodně omámený.

U štěňat, která ještě rachejtle ani ohňostroj nezažila, doporučuje majitelům, aby si je vzali domů a byli s nimi v době hluku a podle potřeby je uklidňovali. Pejsci si tak mohou na neobvyklý rámus začít zvykat a příští rok by je už nemusel tolik děsit.

Samozřejmě není dobré zavřít samotného psa v chodbě a odpalovat rakety před domem. Zvlášť, když má pejsek z ran panickou hrůzu. Nejdůležitější je podle veterinářky vždy přítomnost páníčka.

Jak zacházet s pyrotechnikou
- vždy se důsledně seznámit s návodem na použití a bezpodmínečně ho dodržovat
- pyrotechnické prostředky nikdy neupravovat a používat je v takovém stavu, v jakém jsme je zakoupili
- prostředky zábavní pyrotechniky používat jen k určenému účelu
- s prostředky zábavní pyrotechniky vždy zacházet jako s nebezpečným, výbušným materiálem
- při používání prostředků zábavní pyrotechniky se vyvarovat nadměrného používání alkoholu
- zvolit vhodné místo k použití pyrotechniky v souladu s instrukcemi v návodu k použití – vždy na volném prostranství v dostatečné vzdálenosti od domů, zaparkovaných aut nebo kontejnerů
- používat vhodné ochranné pomůcky (brýle, rukavice, ochrana sluchu)
- nikdy neodpalovat pyrotechniku z oken bytu nebo domu
- závadné pyrotechnické výrobky likvidovat dle doporučení výrobce (v případě selhání počkat 20 minut, poté umístit do nádoby s vodou na 24 hodin a následně zakopat do země)
- vždy dodržovat bezpečnou vzdálenost při odpalování
- ochránit domácí zvířata před možnou újmou ze strany pyrotechnických výrobků

Kam vyrazit na ohňostroj?

Aby nám na Nový rok nebylo špatně. . .
Před požitím většího množství alkoholu je třeba dodržovat několik obecně známých věcí, které pomohou tomu, abychom neměli zkažený Nový rok:
- najíst se, ideální jsou mastné výrobky
- nemíchat moc druhů alkoholu
- pozor na alkohol s vysokým obsahem cukru (čím víc cukru, tím víc vás pravděpodobně bude druhý den bolet hlava)
- doplňovat tekutiny, a to nealkoholické, ideálně čistou vodu (alkohol odvodňuje)
- nepít kávu a nekouřit (také káva tělo odvodňuje a kouření přispívá k bolesti hlavy)
- doplňovat vitamin C (pomáhá tělu zbavovat se škodlivin)