VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidi z Máje vyděsil plán postavit zeď

České Budějovice – Je to jen neověřená zvěst, ale už stačila vzbudit na českobudějovickém sídlišti Máj velkou pozornost. Mezi obyvateli největšího sídliště ve městě se šušká, že by radnice mohla kvůli splnění hygienických limitů stavět podél ulice Milady Horákové protihlukovou stěnu.

8.4.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Martin Tröster

Prý v souvislosti s chystaným propojením ulic Strakonické a Milady Horákové. Tento projekt uvízl před časem právě proto, že už dnešní noční měření překračují na Máji limity. A větší dopravní zátěž by znamenala i vyšší hlučnost nebo prašnost.

Názory místních na případnou stavbu protihlukové zdi jsou dost radikální. „Bude to tady ghetto jak za války. Zavřou nás tu jak králíky do králíkárny a o tohle přesně městu šlo," říká k možnému vzniku zdi například Lukáš Beneš z Máje a míní, že by pak město mohlo ztratit zájem o řešení problémů sídliště. „Protože co se děje za zdí, nikdo nevidí nebo nechce vidět," myslí si Lukáš Beneš.

Otázku, jestli se nějaké řešení podobné zdi podél ulice Milady Horákové chystá, nechtěl náměstek primátora Petr Holický blíže komentovat. „K tomu se v současné době nemohu vyjádřit," reagoval pro Deník Petr Holický.

Obecně pak k tématu propojky ulic Strakonické a Milady Horákové dodal, že každá dopravní stavba musí vzhledem k obytným budovám splnit přísné hygienické limity, různé pro denní 
a noční dobu. „To je úkol pro odborníky, projektanty, kteří na tom pracují," naznačil Petr Holický, že nyní je věcí odborníků, jaká navrhnou pro budoucnost řešení. Jihočeský kraj a město totiž o uvedenou propojku dlouhodobě usilují a plánují ji.

Tunel v ulici Milady Horákové by byl drahý

Politiky 
i projektanty už řadu let zaměstnává otázka, jak vyřešit protihlukové limity, které dosud brání výstavbě propojky mezi ulicemi Milady Horákové a Strakonická v Českých Budějovicích. Dlouholetý spor o to, jestli je možné zavést mezi domy v ulici Milady Horákové další dopravu, totiž zatím vyzněl ve prospěch kritiků zamýšlené stavby. Dokonce se pro investici, kterou společně chystají Jihočeský kraj a město České Budějovice, musí znovu žádat o stavební povolení. V minulém stavebním řízení investoři neuspěli.


Variant, jak by se dal problém hlučnosti a prašnosti řešit, by ale několik bylo. Třeba snížení rychlosti projíždějících vozidel, stavba protihlukové zdi nebo zapuštění komunikace pod zem.

Případná stavba zdi se ale 
s velkým nadšením u některých obyvatel sídliště Máj nesetkala. „Volfovka bude další Chánov," říká například Josef Šíma z Máje a dodává, že pokud by se postavila zeď, bylo by to už v lokalitě 
k nevydržení.

A v případě stavby zdi by se podle některých názorů zhoršila i situace při prodeji bytů. Podle Lukáše Trajera jsou už nyní byty v některých místech prodejné jen pod cenou. „S touhle zdí se ty byty stanou prakticky neprodejné, tedy pokud je člověk nenabídne za pár set tisíc," bojí se případných následků možného opatření Lukáš Trajer, který bydlí v ulici V. Volfa.

Ne všichni obyvatelé sídliště ale vidí případnou protihlukovou zeď jako nutnou. Propojku dvou důležitých ulic by přitom uvítali. „Určitě bych byl rád, aby už byla Strakonická s Miladou Horákovou propojená. Vždycky když jedu na Husovku kolem kasáren, tak je doprava zahuštěná," říká například Milan Syrovátka. Dodává, že už by byl rád, kdyby už propojka byla funkční. „Protihluková stěna je tu zbytečná, paneláky jsou od silnice daleko. Že by z Máje chtěli protihlukovou stěnou udělat gheto, to si nemyslím," dodává k tématu Milan Syrovátka. Někteří obyvatelé Máje se ale obávají, že by propojka přinesla na sídliště časem 
i tranzitní dopravu. Například podle Radka Vinklera je stále ve hře půlokruh, který by vedl až do Litvínovic. Proto spojnice dvou sídlišť narazila ve stavebním řízení na řadu námitek a nakonec teď Jihočeský kraj připravuje novou žádost o stavební povolení.

Radek Vinkler by například navrhoval, aby se prostě komunikace zapustila pod zem. K podobnému řešení se před časem sáhlo u dálnice, která měla u Dobré Vody vést po estakádě. Pak se ale projekt změnil a pro územní řízení už se připravila varianta vedení dálnice v tunelu. Takové opatření na Máji ale naráží na ekonomické možnosti města. „Mohu uvést, že výstavba tunelu pro dopravu v ulici Milady Horákové je mimo ekonomickou realitu," říká k tomu náměstek primátora Petr Holický. Jaké řešení bude zvoleno, ukáže zřejmě až podání nové žádosti o stavební povolení.,

Neblaze proslulé sídliště se mění k lepšímu

Pouliční bitvy ochromily život na českobudějovickém sídlišti Máj 
v létě roku 2013. Konflikty začaly 21. června, kdy se do sporu dostaly děti na hřišti a následně se zapojilo asi 100 dospělých. Reakcí byla demonstrace, která se uskutečnila 29. června. Po ní se stovky účastníků přesunuly na Máj, kde se někteří střetli s policisty. V sobotu 6. července pak policie zasáhla proti účastníkům další demonstrace. Naposledy 13. července došlo k dalším potyčkám, 
v dalších dnech se shromáždění opakovala, ale měla už poklidný průběh. Při potyčkách bylo zadrženo několik desítek lidí. Kromě poslední soboty do akce zasáhly vždy stovky příslušníků pořádkových služeb. Reakcí radnice bylo například zřízení pozic asistentů prevence kriminality, kteří mají uklidňovat případné konflikty. Ilustrační foto.
Sídliště Máj. Ilustrační foto. Májské ulice se v posledních letech proměňují. A to například díky programu revitalizace. Vylepšila se třeba veřejná zeleň v lokalitě u nynějšího komunitního centra. Samotné komunitní centrum, kde dnes působí řada spolků (na snímku z letošního února) 
a nachází se zde i služebna městské policie, se stavělo s pomocí dotace, ale mimo program revitalizace. V území dotčeném regenerací sídliště se stavební úprava týkala také 1266 parkovacích míst. Podle náměstka primátora Petra Holického spočívala 
v úpravě povrchů, obrubníků a přeznačení dle platných norem. 
V rámci regenerace bylo vytvořeno asi 500 nových parkovacích míst. „Je skutečností, že některá z těchto nových míst jsou tam, kde se dříve parkovalo na zeleni nebo tak zvaně na divoko," 
dodal Petr Holický.
Hodnota bytů na největším českobudějovickém sídlišti začíná opět růst. Jiří Kahoun z realitní kanceláře Fortuna Reality vzpomněl, že v období pouličních nepokojů na Máji prodejní cena bytů razantně poklesla. „Dodnes to klienti zmiňují. Ale už předem neodmítají byty, které jim na Máji nabízíme, pouze nechtějí bydlet
v konkrétních ulicích, a sice V. Volfa a M. Chlajna," popsal svou zkušenost Jiří Kahoun. Doplnil, že v dalších májských ulicích už se prodejní cena bytů zvýšila až na hodnotu 1,7 milionu korun za dispozici 3+1. „To bylo ještě nedávno nepředstavitelné. Ale cena se vztahuje na zrekonstruované byty. Po těch je čím dál větší poptávka, hlavně ze strany mladých lidí," doplnil. Snímek je ilustrační. Ilustrační foto

Autor: Edwin Otta, Klára Skálová, Pavel Zeman

8.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

eet
6

EET: obchodníci s obuví mají strach ze sankcí a kontrol

Donald Trump
2 4

USA rozšířily možnosti pro deportace migrantů

Co je nepřijatelné? Večerní emaily nebo zdrobněliny v doméně

Lidé často v elektronické komunikaci podceňují pravidla slušného chování. Ať se jedná o emaily, esemesky nebo internetové diskuse. Jak na úřední mail?

Lidl dramaticky zvyšuje nástupní mzdu a srovnává platy v regionech

Praha - Diskontní řetězec Lidl zvýší od 1. března nástupní mzdu zaměstnanců v obchodech o 25 procent, ta tak dosáhne 23 333 korun při čtyřicetihodinovém úvazku. Průměrná mzda prodavačů a pokladních bude při stejném úvazku 24 897 Kč.

ODS půjde do sněmovních voleb s podporou Strany soukromníků

Opoziční ODS se dohodla na spolupráci se Stranou soukromníků před letošními volbami do Poslanecké sněmovny. Předseda ODS Petr Fiala o tom informoval poté, co dnes odpoledne spolupráci podpořila výkonná rada strany. Soukromníci by měli obsadit zhruba 40 míst na kandidátkách ODS, a to ve všech krajích. Podle Fialy svazek zabrání tříštění sil na pravicové straně politického spektra a posílí pozici obou stran do voleb.

DOTYK.CZ

Příjmy začínajících vědců jsou pod hranicí chudoby

V České republice je přibližně 25 tisíc doktorandů. Mnozí na začátku studia pomýšlí na vědeckou dráhu. Ve vědě je přitom čím dál víc důležitá mezinárodní spolupráce. Podle slov předsedkyně České asociace doktorandek a doktorandů Kateřiny Cidlinské však českým studentům současný systém nedovoluje být na této mezinárodní úrovni zcela konkurenceschopní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies