Po několika letech lásky přišly nadávky, výhrůžky a bití, výlevy žárlivosti, nenávisti, hlídání a zamykání v bytě. Stačilo málo, aby příběh domácího násilí skončil zmrzačením nebo smrtí.

Žena po deseti letech soužití a soužení sebrala odvahu, vzala obě děti a odešla od muže. A vše nahlásila policii.

„Smutných případů jako téhle klientky z Českobudějovicka máme v naší poradně víc,“ říká sociální pracovnice Vlasta Petríková z Intervenční centra pro osoby ohrožené domácím násilím při Diecézní charitě České Budějovice.

Roky strádání

„Oběť útoky snášela dlouhodobě. Když utekla k bratrovi, přijel za ní, omlouval se a sliboval, že se změní. Chvíli byl skutečně klid, ale pak vše začalo znovu. Napřed padaly facky, pak byly jeho útoky stále brutálnější. Bil jí a nadával i před dětmi. Bezdůvodně na ni žárlil, bránil jí v kontaktu s blízkými. Když ji jednou zase zbil, už to nevydržela a šla všechno nahlásit na policii. Ta muže nechala vykázat ze společného bytu. Výpověď doložila i lékařskými zprávami, které si nechala vystavit po jeho fyzických útocích,“ pokračuje Vlasta Petriková s tím, že potvrzení o lékařském ošetření bývá velmi důležité.

Loni vykázali policisté na jihu Čech ze společného bydlení celkem 72 násilníků, v roce 2010 jich bylo 85. Ve 29 případech se tak vyhrotily vztahy v manželství, dvacet případů se týkalo násilí mezi dospělým dítětem a rodičem.

Nejvíc loňských případů bylo na Českobudějovicku – 20, pouze dva případy zaznamenali na Prachaticku.

„V jediném případě byla násilnou osobou žena,“ pokračuje Vlasta Petríková. Nejčastěji – v sedmadvaceti případech byly ohrožené osoby ve věku 41 až 50 let.

Celkem loni sociální pracovnice centra pomohly 290 lidem. Klienti nejezdí za pomocí jen do jihočeské metropole. „Máme poradny i jinde,“ pokračuje Vlasta Petríková.

Pomoc u Jordánu

„Od loňského února pomáháme i v Táboře. Sídlíme v budově Jihočeské univerzity ve Vančurově ulici 2904. Otevřeno máme každý čtvrtek a lidé k nám mohou zajít nejlépe po telefonickém ohlášení na čísle 731 619 842. Služby jsou bezplatné a také anonymní.“

Do intervenčního centra mohou přijít už lidé starší patnácti let. „Naše pracovnice poskytují rady a pomoc v oblasti domácího násilí a následného pronásledování,“ pokračuje Vlasta Petríková.

„Nejčastěji se domácí násilí vyskytuje mezi partnery, často jsou mu přítomny i děti. Často se vyskytuje mezigenerační násilí, kterého se dopouštějí hlavně dospělé děti na rodičích,“ doplňuje smutné údaje Vlasta Petríková. Upozorňuje, že je lepší přijít včas, aby se předešlo tragédii.

Vykázání v roce 2011

Jihočeská statistika:
Rok 2007 - 50 případů
2008 - 37
2009 - 35
2010 - 85
2011 - 72

Českobudějovicko 20
Písecko - 12
Strakonicko - 12
Českokrumlovsko - 9
Jindřichohradecko - 9
Táborsko - 8
Prachaticko - 2
Celkem - 72