VYBERTE SI REGION

Moštárny už začínají zpracovávat jablka

Písecko – Na rozdíl od loňského roku se zahrádkáři radují. Úroda jablek slibuje, že moštu bude letos dost.

23.9.2016
SDÍLEJ:

Moštárna v Mirovicích.Foto: Deník/Lucie Kotrbová

Zítra zahajuje sezonu  moštárna v Bernarticích, kterou má na starosti místní Český zahrádkářský svaz. Zákazníky berou na objednávku. Někteří si za přeměnu jablek na mošt letos připlatí. Výbor organizace rozhodl o navýšení ceny pro ty, kteří nejsou členy bernartického zahrádkářského svazu. Ti zaplatí tři koruny za kilogram ovoce, pro členy zůstává cena na 1,50 koruny.

Každý pátek od 15 hodin  a v sobotu dopoledne už moštuje také svaz zahrádkářů v Klukách.

O víkendu a také ve středu dopoledne funguje moštárna Okrašlovacího spolku Podhorák v Dolních Novosedlech. Nutné je však se předem objednat. Cena moštování je 4,50 koruny za kilogram ovoce.

Na moštování se ještě připravují zahrádkáři v Mirovicích. Tady mošt sterilizují. „Napřed musíme vykoupit jablka, abychom mohli moštovat. S výkupem začneme v pondělí od 7 do 14.30 hodin a potom každý den včetně svátku 28. září. Mošt budeme mít vyrobený až 3. října," vysvětlila předsedkyně mirovického Českého zahrádkářského svazu Alena Jannacková.

Zatím si není jistá, kolik jablek se podaří vykoupit. „Chybí nám trhači, starší lidé už nemají sílu na manipulaci s pytli jablek a mladí česat jablka nestíhají kvůli práci," konstatovala. Zájemci o mošt už jí ale telefonují.

Jablka budou vykupovat za tři koruny za kilo. Ze sto kilogramů jablek očekávají výtěžnost šedesát lahví, protože jablka jsou většinou malá a mají silnou slupku. Jablka musí mít minimálně průměr čtyři centimetry a více a nesmí být nahnilá.

Mošt stáčí v mirovické moštárně do lahví, za které si účtují zálohu dvě koruny. Vymyté je pak mohou jejich majitelé zahrádkářům vrátit. Jedna lahev moštu bude stát 18 korun a pro toho, kdo přinese jablka, bude stát 15 korun.

„Jeden den v týdnu budeme vyrábět také surový mošt z donesených jablek,  a to za cenu šest korun za kilogram, který budeme stáčet do donesených nádob s širším hrdlem," uvedla novinku Alena Jannacková  s tím, že termín ještě upřesní.

Autor: Klára Černá, Stanislava Koblihová

23.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Donald versus
 Hillary. Lepší než Super Bowl?

Washington - Devadesát minut (v úterý ve tři hodiny ráno našeho času) bez reklam může posadit k obrazovkám až 100 milionů diváků. Rekord politických debat zatím drží superdebata Jimmyho Cartera a Ronalda Reagana z roku 1980 (volby tehdy vyhrál R. Reagan). Tu vidělo 80 milionů lidí.

Češi mají k vědě pozitivní přístup, vyplývá z průzkumu

Praha - Postoj většiny Čechů k vědě je pozitivní, přináší podle nich důležité inovace zejména v technických oblastech života a je klíčová pro budoucí prosperitu. Největší přínos má věda podle oslovených pro zdraví, životní prostředí a technický pokrok. Přesto se necelá třetina lidí domnívá, že vědecké objevy jsou od běžného života příliš vzdálené. Vyplynulo to z dotazníkového šetření Bayer Barometr 2016, které má ČTK k dispozici. Zpracovala ho společnost Median.

VÍME PRVNÍ
Mladý muž byl už dříve kvůli výhružným SMS, které posílal své bývalé přítelkyni, odsouzen za stalking. Nyní mu hrozí další soudní líčení. Podle informací Deníku byl Šimek obviněn 
z trestných činů vydírání 
a nedovoleného ozbrojování.

Státnímu zástupci nastražil granát pod auto bývalý voják

Havlíčkův Brod – Policejní komando tento týden 
v úterý zadrželo v Havlíčkově Brodě šestatřicetiletého bývalého profesionálního vojáka Davida Šimka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies