VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum v Pohoří by se mohlo poprvé otevřít v létě

Pohoří – Letos by se mohla po dlouhé době opět otevřít veřejnosti budova bývalé školy v Pohoří. Už tady však neusednou žáci do lavic, ale vznikne zde regionální muzeum.

23.1.2014
SDÍLEJ:

Bývalá škola v Pohoří.Foto: Deník/Lucie Kotrbová

Obec Mišovice, pod kterou Pohoří spadá, už začala pracovat na rekonstrukci objektu. „V prvním čtvrtletí tohoto roku by měl přijít elektrikář a udělat elektroinstalaci s tím, že by se udělaly rozvody i pro počítače, kdybychom tam náhodou někdy v budoucnu chtěli dělat například interaktivní výuku," uvedl starosta Mišovic Vladimír Čelakovský. Kromě toho se v budově udělá zabezpečovací zařízení.

Ve druhém čtvrtletí by měly přijít na řadu zednické a malířské práce. „Už jsme také dali zakázku truhláři, který by tam měl udělat vitríny. Ty mají být hotové do dubna," pokračoval starosta.

Podle jeho odhadu by mohl být objekt do konce druhého čtvrtletí letošního roku připraven k tomu, aby se sem mohla umístit první část expozic. Tou by měly být sbírky nerostů Pavla Sučka, který má muzeum na starost a který víceméně s nápadem přišel. „Jsem rád, že mě do toho pan Suček, řekněme, dokopal. Každá taková věc potřebuje mít někoho, kdo ji táhne," podotkl Vladimír Čelakovský.

Stavební úpravy se budou dělat najednou v celé budově. Zatím je obec financuje ze svého. „Dotace bychom zkusili čerpat až příští rok z Programu obnovy venkova, a to buď na interaktivní vybavení, nebo na opravu střechy. Ta je asi v nejhorším stavu, jinak je budova v pořádku," informoval starosta Mišovic.

Během léta už by v muzeu mohlo být něco k vidění. „Nemyslím si, že by tam zatím byla nějaká pevná otevírací doba, ale mohlo by to být přístupné třeba o víkendech," nastínil svou představu starosta a doplnil, že muzeum by mělo sloužit hlavně jako jakási banka pamětí okolních obcí. „To, co teď zachráníme, tam může být klidně sto let a bude to vzpomínka. Hlavní význam má především uchování vzpomínek," řekl.

„Nic podobného nikde na severu Písecka není, takže myslím, že by to mohlo fungovat," dodal Vladimír Čelakovský.

Škola byla v Pohoří zrušena v roce 1976. Kromě toho byla v objektu v minulosti například spořitelna, knihovna nebo byt.

ANKETA:

1. Považujete vznik muzea za přínos pro region?
2. Co byste v něm rádi viděli?
3. Plánujete přispět do jeho sbírek?

Lada Hašková
starostka Horosedel

1. Vznik muzea samozřejmě považuji za přínos pro region. Místní občané by měli znát historii svého regionu. V naší obci v roce 2010 při setkání rodáků místní ženy uspořádaly výstavu pod názvem Život horosedelských domácností v minulém století, která měla ohromný úspěch.

2. Určitě dobové fotografie, různé předměty vztahující se k životu v našem regionu, ošacení, nábytek a tak dále.

3. Rádi bychom přispěli dobovými fotografiemi, které nám věnovali naši občané do knihy Horosedly ve fotografiích do roku 2010. Doposud jsem nehovořila s našimi občany, zda také něčím přispějí. Žádost starosty Mišovic je vyvěšena v obci a já věřím, že se najdou ti, kteří tak rádi učiní.

Josef Vaněček

starosta Myslína

1. Pro náš region bude muzeum v Pohoří jistě přínosem. Vlastně jakákoliv aktivita v tomto regionu je důležitá, a to zvláště z hlediska cestovního ruchu.

2. V tomto případě se nechám překvapit vystavenými exponáty. Každopádně rád muzeum navštívím a jeho propagaci v obci Myslín podpořím.

3. Obec Myslín nemá v majetku vhodný exponát do muzea. Občané budou v tomto měsíci písemně informováni o možnosti přispět či muzeu zapůjčit nějaký exponát. Součástí této informace budou i kontakty na obec Mišovice.

Zaplnění všech expozic muzea bude běh na dlouhou trať. Chce to trpělivost a pokoru

Nově vznikající regionální muzeum v Pohoří by zřejmě nikdy nezačalo fungovat nebýt Pavla Sučka (70), který je sice z Příbrami, ale v Pohoří má už 20 let chalupu. Soudní znalec a dnes kronikář Mišovic přednesl návrh muzea místním zastupitelům a ti ho přijali pozitivně.

Proč myslíte, že zrovna Pohoří je vhodná obec na vybudování regionálního muzea?
Příbram má své specifické muzeum, které je převážně zaměřené na hornictví a obory s ním související jako geologie, mineralogie a podobně. Když pominu Blatnou, je dalším muzeem směrem do jižních Čech až Písek. Tam je typické městské muzeum, kde to podle mě dělají profesně velmi dobře. Každý si tu přijde na své – je zde podchycena archeologie, městská historie, geologie, přírodověda obecně, ale také se zde pořádají výstavy, koncerty a další aktivity.

Prostor mezi Příbramí a Pískem je tak geograficky i věcně určitou příležitostí pro prezentaci venkova, vesnice, která tu citelně chybí. Impozantní budova bývalé obecné školy v Pohoří je dlouhodobě nevyužitá. Její přestavba například na bytové jednotky je z mnoha důvodů nereálná. Budova v majetku obce je tak při maximálním respektování původní stavební dispozice a uvažovaném sezonním provozu ideálním objektem pro zřízení regionálního muzea.

Jelikož se má jednat o regionální muzeum, určitě bychom v něm měli najít expozici pevně spjatou přímo s Pohořím. Co to bude?
Regionální muzeum bude zohledňovat především oblast středního Mirovicka, které zahrnuje sedmnáct vesnic, zhruba v rozsahu původní farní osady mirovické a pohořské. Bývalá vesnice Pohoří, dnes místní část obce Mišovice, tam přináleží. Skupina těchto vesnic měla jako celek obdobný historický i hospodářský vývoj. Jednou ze sekcí muzea budou právě selské dějiny, které lze doložit z četných publikací učitele a historika Jana Tomana. Ten zemřel v roce 1996 a dodnes na něj bývalí žáci v dobrém vzpomínají.

V Pohoří jsou lidé, které Jan Toman učil a osobně jim také věnoval některou ze svých četných odborných publikací. Jsou to pamětníci a, řekl bych, zároveň poslední generace lidí, kteří ještě z té doby minulé něco vlastní a mohou aktivně přispět k vybudování muzea.

Pokud jste se ptala na expozici pevně spjatou s Pohořím, uvažuji o výstavě rozsáhlé sbírky amatérského lidového řezbáře Jana Vevery z Pohoří, který je autorem mnoha zajímavých dřevořezeb, zaměřených hlavně na vesnické tradice a sakrální předměty.

Právě na pamětnících bude muzeum také závislé. Už se vám scházejí příspěvky do sbírek muzea od lidí?
Několik lidí už nám do sbírek muzea přispělo a doufám, že ještě přispěje. Věřím, že to bude fungovat, ale je to běh na dlouhou trať, chce to trpělivost a pokoru. My budeme rádi za každý příspěvek, který mohou lidé muzeu buď darovat, nebo zapůjčit.

Hlavní je, aby lidé pochopili, že jde o prezentaci jejich vesnice a venkova obecně. Vesnice se postupně vylidňují a stěhují se sem hodně chalupáři. Ti ve starých domech mohou najít spoustu historických pokladů. Je otázkou, zda je uchovají pro další generace, nebo raději vyhodí.

V jaké fázi přípravy muzea momentálně jsou a kdy by ho mohli navštívit první zájemci?
Musíme něčím začít. Jsem báňský inženýr a geolog a celý život jsem dělal v hornictví, není pro mě proto problém začít právě s neživou přírodou – nerostnými surovinami. To bude jedna z expozic a zřejmě právě ta první. To je takové pole neorané, ale i o kamenech je možno hodně co říci.

Muzeum by mohlo být částečně přístupné po otevření první sekce, tedy neživé přírody. Podle mne by to mohlo být už letos před prázdninami.

Muzeum se tady bude postupně zaplňovat v průběhu, řekněme, několika dalších let?
Ano, není to otázka dvou tří let, jak už jsem řekl, je to běh na dlouhou trať. Muzeum nebude hned plné. Potrvá, než se plnohodnotně zrealizují všechny expozice. Hlavní je ale začít.

Jak vidíte fungování muzea do budoucna?
Nikdy se toto muzeum nebude a ani nemůže srovnávat s městskými, to bych ani nechtěl. Bude sloužit jako prezentace venkova. Mělo by tady být něco z historie, tradice a řemesla, živá a neživá příroda, amatérské lidové řezbářství, část věnovaná místnímu sboru dobrovolných hasičů a tak dále. Do budoucna se tam může objevit prakticky všechno, co jakkoli věcně souvisí s regionem.

Máte v plánu například i pořádat v muzeu nějaké nárazové výstavy či přednášky?
To závisí především na projevení zájmu lidí, kteří v regionu žijí. Když budou zvídaví, proč ne.

Autor: Lucie Kotrbová

23.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Základní škola v Plánici, kde došlo k incidentu mezi učitelem a hajlujícím žákem.
38

Učitel neunesl hajlování romského žáka, teď má obavy z jeho rodiny

Silnice ze Lhenic do Prachatic. Víc se stojí než jede.
EXKLUZIVNĚ / AKTUALIZUJEME
188

Jižní Čechy trápí sněhová kalamita, tisíce domácností bez proudu

Čeští opraváři zemědělských strojů pojedou na dva roky se Zetorem do Zambie

/VIDEO/ Zambie je novou zemí na africkém kontinentu, kamspolečnost Zetor Tractors bude dovážet své stroje. Značka Zetor nově navázala spolupráci s partnerem Agriserve Agro. K symbolickému stvrzení spolupráce došlo na veletrhu Agritech EXPO 2017 konaném koncem dubna v zambijské Chisambě, kde byly předány první stroje novým majitelům.

EXKLUZIVNĚ

Babiš vrací úder, píše poslancům. Bude jim to stačit?

Deník získal dopis, v němž se předseda hnutí ANO a donedávna majitel Agrofertu Andrej Babiš vyjadřuje ke svým finančním transakcím. Dnes ho odešle předsedovi sněmovny Janu Hamáčkovi.

Stockholmský atentát nákladním vozem má pátou oběť

Počet mrtvých, které má na svědomí uzbecký atentátník ve Stockholmu ze 7. dubna 2017, se zvýšil na pět. V nemocnici podlehla dnes ráno zraněním šedesátileté žena.

AKTUALIZUJEME / EXKLUZIVNĚ

Východ Moravy ve střehu: noční déšť zvedl hladiny řek, akutně hrozí vylití

Vydatné noční dešťové srážky mají na svědomí zvýšené hladiny vodních toků na severu Moravy a ve Slezsku. Vodohospodáři zvýšili odtok z některých přehrad. U některých řek hrozí vylití z koryt.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies