Jak nám řekl dispečer Povodí Vltavy Petr Maleček, problém s vodou zaregistrovali a již ho řeší. Komplikace vznikly na jezu Soukeník v Sezimově Ústí. "Majitel elektrárny požádal o povolení snížit hladinu, ale sjel s ní níž, než bylo záhodno," naznačil důvod havárie, která na Soukeník vyhnala jak zástupce Povodí, tak České inspekce životního prostředí.

Vedoucí táborského odboru životního prostředí Jan Fišer měl informace jen zprostředkované, ale doufá, že do rána voda nateče. Bez vody jsou nejen ryby, ale i další majitelé vodních elektráren. "Trochu vody pouštím, aby nechcíply ryby, ale už jsem taky na dně. Jestli do hodiny dvou voda nepřijde, tak nepřežijou. Elektrárny nám stojí, jen velkou turbínou pouštím trochu vody, aby něco v řece bylo. Obecně je teď málo vody, ale dnes je to extrémní. Byl jsem na Benešově mlýně a přiběhli tam i z Kvěchova, že od rána nemají zdroj. Pamatuju, že něco podobného se stalo asi před deseti nebo dvanácti lety, ale tenkrát se vůbec nezjistilo, co to bylo," uvedl majitele táborské elektrárny Vítězslav Veselý.

Někteří obyvatelé Lužnické ulice v Táboře se zlobili na firmu, která tu staví protipovodňovou zeď. Ta ale s havárkou na jezu nemá nic společného. Pravděpodobně na Soukeníku selhal člověk, který měl hladinu hlídat, když ji kvůli opravám majitele elektrárny potřeboval snížit.  "Ovšem stalo se, že mu klesla víc než měla. Teď už jde hladina zase nahoru a v neděli ráno už by mělo být vše v pořádku. V pondělí nás bude Povodí Vltavy podrobněji informovat a my se potom podle toho zařídíme. Nevylučuji, že zahájíme i nějaké správní řízení," vyjádřil se pro Táborský deník ředitel českobudějovické inspekce životního prostiředí Vladimír Jiráček. 

První starostí ochránců přírody byly škeble v řece.  Vladimír Jiráček je ale přesvědčen, že jakmile hladina Lužnice již nyní zase pomalu stoupá, nemělo by se jim nic přihodit. Stejně tak rybám.