Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Narodili se 29. února, narozeniny slaví jednou za čtyři roky

Strakonicko - Jen jednou za čtyři roky najdou v kalendáři den, ve který se narodili. Jaké to je přijít na svět 29. února?

29.2.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jana Štroblová

Díky nezvyklému datu se Radka cítí trochu výjimečně

„Narodila jsem se v neděli v poledne. Na tom by nebylo nic tak divného, kdyby tenkrát roku 1976 ta neděle nebyla 29. února – den, který se opakuje pouze jednou za čtyři roky.“

Tak začala svůj dopis do redakce Strakonického deníku  Radka Michálková z Prahy, když si v něm přečetla výzvu na příběh lidí narozených 29. února. Její dopis nás tak zaujal, že jsme ho ponechali dál bez úprav.

„Z porodnice si mě rodiče přivezli domů do malé jihočeské vesničky Myštice, kde jsme bydleli. Vesnička tenkrát měla sotva 80 obyvatel a shodou náhod naše sousedka porodila ve stejný den, ačkoliv měla termín o dva měsíce později. Obě rodiny jsme se brzy z vesnice odstěhovaly, ale se svým „spolurozencem“ Jirkou jsme se znovu sešli ve stejné třídě na základce. Teď už ve spojení téměř nejsme, jen si vždycky popřejeme, když máme „pravé“ narozeniny.

Jako malé mi to zvláštní datum vrtalo hlavou, a tak jsem si neustále nechávala od svého taťky vysvětlovat, jak to s tím dnem vlastně je, proč není každý rok v kalendáři a kde se jednou za čas vezme. Až při studiu latiny mi byl celý ten problém vysvětlen. A v dalších jazycích, které jsem postupně studovala, bylo slovíčko „přestupný rok“ jedním z prvních, které jsem si sama aktivně vyhledávala ve slovnících.
Později na vysoké škole v Českých Budějovicích jsem potkala spolužačku Petru, která se také narodila ve stejný den, ale daleko na Moravě v Boskovicích. Pamatuji se, že jsme ty naše „pravé“ narozeniny tenkrát spolu náležitě oslavily a do dneška mám doma někde schovaný útržek z přední strany novin s datem 29. února, který mi nalepila v ten den na dveře mého pokoje.

Je pravda, že se díky mému datu narození cítím tak trochu výjimečně, protože to opravdu každého zaujme a hned se vyptává, kdy že to slavím. Odpovídám, že o víkendu, protože obvykle se oslavy pořádají o víkendech. Jen ti nejbližší přejí v ten správný den a moje rodina ví, že já dávám přednost únoru před březnem, takže jako náhradní termín beru 28. únor. A v době mobilních telefonů je to vlastně fajn, protože dostávám SMSky jak posledního února, tak prvního března a nikdo se neomlouvá, „že včera zapomněl“. A když je konečně 29. února, tak si vzpomenou i lidé, od kterých to nikdy nečekám, protože se prostě o tom dnu mluví víc než o jiných. Také hodně lidí mi závidí, že stárnu čtyřikrát pomaleji než ostatní.

A jak to bude s oslavou letos? Ještě nevím. Minulé narozeniny jsem oslavila na Kubě a letos jsem měla být v Dominikánské republice. Okolnosti tomu chtěly trochu jinak, takže jsem se vrátila už v lednu. A tak tradici, že každé „pravé“ narozeniny oslavím v Latinské Americe, asi tentokrát nedodržím.“

Agátka dnes slaví výjimečné narozeniny

V očích jí hrají všichni čertíci světa, ráda maluje princezny a dnes oslaví osmé narozeniny. Na tom by nebylo nic divného, kdyby . . .
Kdyby to opravdu nebylo až poslední únorový den, ovšem přestupného roku. Agátka Kočová se narodila 29. února 2004. Takže právě dnes oficiálně oslaví teprve své druhé narozeniny.

„Narozeniny u nás probíhají asi jako všude. Jen si vybíráme datum. Podle toho, co se nám víc hodí,“ říká za malou stydlivku její maminka. A přitom chybělo málo a v rodném listě malé kreslířky princezen mohl být uveden 1. březen. „Ten den jsme byli ještě venku. Až do večera, snad do sedmi hodin. Rodila jsem až kolem deváté,“ vzpomíná maminka Agáta.

A tak se v rodině Kočových všichni připravují na důležité narozeniny ve středu 29. února. Řeč se točí kolem dárků a malá Agátka se nechává strhnout představou, co asi dostane. „Jo, chci dárek,“ a schovává si tvář mamince do náruče. Ale jaký to bude, už říct nechce. Dělá, že si to nepamatuje. A tak musí zase vypomoci maminka. „No přece tašku do školy,“ a tajemství je na světě.

Ale vraťme se ještě o osm let zpátky. „Na 29. února jsem měla dokonce daný termín. Když mi to paní doktorka řekla, nevěřila jsem. To si děláte legraci? ptala jsem se jí. No, už to tak vyšlo, Agátka chtěla na svět,“ pokračuje její matka.

Ostatní děti si z malé oslavenkyně šprýmy netropí, ale vše zastanou starší bráškové. „Posmívají se jí, že jí budou teprve dva roky. Jsou to nezbedové,“ směje se paní Agáta.

O někom, kdo by měl stejné datum narození, ale neví. „Když jsme přijeli z porodnice, potkali jsme bývalou paní starostku. Ta říkala, že se před sto lety narodil 29. února její tatínek. Ale jinak o nikom nevím,“ zakončila paní Agáta.

Ale nakonec se nám přece jen podařilo malou Agátku rozpovídat. To když jsme zmínili tu nejbáječnější věc na světě. „Budu mít dort, od mamky a oříškový. A bude na něm osmička, ne dvojka,“ upozorňuje hláskem, který nepřipouští diskuzi.   

Tak, Agátko, děkuji a za všechny novináře v naší redakci Strakonického deníku – k dnešním narozeninám hodně hraček, všechno nejlepší a hodně zdraví. 

Michaela: Lékaři ubezpečovali moji matku, že to bude 9. března. Spletli se

Slaví narozeniny  každý rok,  jak 28. února, tak 1. března. Narodila se totiž 29. února 1992 ve Strakonicích. „Je milé dostávat narozeninová přání dva dny,“ říká Michaela Bushová z Prahy, která ale jezdí k dědovi a babičce do Uzenic na Blatensku. Tady si také přečetla výzvu v Deníku a poslal nám svůj příběh.

Jak jste jako dítě ve škole třeba vnímala, že vaši spolužáci mají  narozeniny každý rok a vy jen  jednou za čtyři roky? Bylo vám to líto?
Narozeniny ostatních dětí jsem nevnímala nijak zvláštně. Líto mi to vůbec nebylo, naopak jsem se cítila od ostatních něčím výjimečná. Moc dětí ani  nevědělo, že nějaký přestupný rok je, takže mne bavilo každému vyprávět, jak  slavím narozeniny a jak budu stále mladá.

Slavíte poctivě jednou za čtyři roky, nebo každý rok ve vámi zvoleném dnu?
Narozeniny jednou za čtyři roky neslavím. Slavím je každý rok, jak 28. února, tak 1. března. Je milé dostávat narozeninová přání dva dny a ne jen jeden den, jako ostatní.

Přinesl vám někdy váš datum narození nějaký zážitek nebo příběh?
Mé datum narození mi konkrétně nepřineslo žádný zážitek. Jen si pamatuji, jak mi mamka vyprávěla, když  se mnou ležela v nemocnici, tak ji doktoři ubezpečovali,  že se určitě nenarodím na 29. února, že mám termín až 9. března. Nakonec jsem se ale přesto  narodila 29. února v půl jedenácté dopoledne.

Jaký nejkrásnější dárek jste zatím dostala?
Krásné dárky dostávám každý rok,  ale ten nejkrásnější jsem dostala k mým 18. narozeninám. Plavbu zaoceánskou lodí na dva týdny  po různých místech Evropy.

Máte na letošek připravenu nějakou zvláštní oslavu?
Tento rok plánuji oslavu s přáteli, ale nebude nijak zvláštní. Vlastně se  rozloučím s příponou náct a přivítám  cet.

Kdyby to šlo, změnila byste své datum narození?
Určitě bych své datum narození nikdy nezměnila. Alespoň se takhle můžu celé čtyři roky těšit na své pravé narozeniny.

Znáte ještě někoho, kdo je narozený také 29. února?
Neznám nikoho jiného, kdo by se narodil se stejným datem jako já.

Astrologický výhled na 29. února 2012

– V dlouhodobém výhledu přináší horoskop zásadní období hlavně pro Blížence, Panny, Střelce a Ryby. Zrozenci těchto čtyř znamení už takřka rok prožívají dobu, kterou zpravidla doprovází zásadní změny v práci, osobním i rodinném životě, nutnost důležitých rozhodnutí, často i výpovědí nebo naopak nástupů do nového povolání a analogicky obdobných záležitostí. Pro tato znamení budou zmiňované možnosti platit ještě nejméně půl roku.

– Podobně rozhodující období, a to až v rozsahu dvou nadcházejících roků, čeká zrozence Štíra, Býka, Vodnáře a Lva. Ke znamení Štíra se totiž blíží mílovými kroky Saturn. Vstoupí tam sice až v létě, ale už nyní se mohou saturnské principy promítat do života nemála Štírů i do Býků, Vodnářů a Lvů.

– Tato čtyři znamení a lidé v nich narození mohou v nadcházejících dvou letech díky Saturnovi zažívat opravdu převratné období. To si bude dožadovat vyřešení nedořešených a odsouvaných problémů od zdraví, přes vztahy, po rodinné záležitosti. Dříve či později musí tito lidé počítat s tím, že se jim připomenou staré resty, dávno zapomenuté křivdy a cokoliv, co se dá charakterizovat slovem dluh (rozhodně nemusí být jen finanční). To už se jim ostatně může díky Černé Luně v Býku několik měsíců dít. Takové období bývá dobou konců, rozchodů nebo stěhování, ale i nových začátku, byť ne zrovna lehkých.

– Pokud si s tím někdo nebude vědět rady, v mnohém se může poučit od Raků, Kozorohů, Vah a Beranů, kteří takové mají něco takového už za sebou. Zeptejte se jich a uvidíte sami.

K přestupnému dni

– Den, který letos dostáváme v kalendáři navíc, tedy 29. únor, by měl přinést menší či větší většinou příjemné překvapení hlavně Rakům, Lvům, Vahám, Blížencům a Vodnářům. Není vyloučeno, že se nějakou novinkou nebo překvapením promítne i do ostatních znamení. Většinou můžeme očekávat nečekané setkání s někým, koho jsme dlouho neviděli, možnost koupě nějaké technické vymoženosti, či cokoliv analogicky podobného. Většinou ovšem nic zásadního, jen drobná překvapení.

– Únavnější nebo méně úspěšný den to s velkou pravděpodobností bude pro Panny a Střelce, hlavně zrozence těchto znamení, kteří přišli na svět v posledních dekádách srpna a listopadu. Větší únavu mohou pocítit také Blíženci.

– Více životní energie, nebo zlepšení zdravotního stavu, úspěšné jednání či dobré zprávy by se měli dočkat hlavně Štíři, Raci, Kozorozi a Býci (hlavně ti, kteří se narodili na přelomu kalendářních měsíců).

Autor: Petr Škotko

29.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Tříska.
AKTUALIZOVÁNO
4 12

Herec Jan Tříska se zranil při pádu z Karlova mostu, je ve vážném stavu

Ilustrační foto.
4 67

Taneční kurzy jsou drahé, vyjdou na tisíce korun. Zájem je ale velký

SLEDUJEME ON-LINE / AKTUALIZOVÁNO

Německé volby jsou v plném proudu. Politici nabádají k účasti

/FOTOGALERIE/ Úderem osmé hodiny se otevřelo více než 73 tisíc volebních místností. Němci mají deset hodin na to, aby do volebních uren odevzdali svůj hlas a rozhodli tak o budoucím složení Spolkového sněmu.

Čech se zranil při pádu v rakouských Alpách. Je ve velmi vážném stavu

Třicetiletý český alpinista se v sobotu zranil při pádu v severorakouském alpském středisku Hinterstoder.  Muž je podle policie ve vážném stavu. Informovala o tom v neděli agentura APA.

VIDEO: Za 45 minut 260 gramů másla

Jak na vlastní máslo? To jsme si vyzkoušeli v redakci Deníku.

Bookmakeři: Volby vyhraje ANO, ovšem 27 procent nezíská

Velkým favoritem říjnových voleb do Poslanecké sněmovny je podle bookmakerů stále hnutí ANO s kurzem 1,1:1 - 1:13:1. Na jeho vítězství jde také zhruba polovina sázek. Zatímco ještě koncem června sázkové kanceláře považovaly za téměř jisté překročení 27 procent (1,45:1), nyní už je podle nich tato varianta velmi nepravděpodobná (až 4,6:1). Vyplývá to z vyjádření sázkových kanceláří, které oslovila média. Za ANO následují ČSSD (8:1 - 9:1) a KSČM (11:1 - 13:1). Celkový objem sázek už přesáhl 30 milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení