Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

No co, jdou z lovu, říkal k hercům pán v Jednotě

Prachaticko - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Snímek Volání rodu natočili u zaniklé německé vesnice. Herečka Gabriela Osvaldová vzpomíná hlavně na to, jak s jehnětem utíkala „vlkům".

7.2.2015
SDÍLEJ:

V době natáčení Volání rodu bylo herečce čtyřiadvacet let.Foto: printscreen

V předchozím díle jsme psali o natáčení závěrečného dílu „pravěké" trilogie Jana Schmidta Volání rodu (1977) u zaniklé německé vesnice Cudrovice nedaleko Prachatic. Článek si můžete přečíst zde: Volání rodu natočili u zaniklé německé vesnice

Poutavou vzpomínku na filmování doby kamenné Deníku poslala představitelka Štastné chvíle Gabriela Osvaldová. (První dva díly se jmenovaly Osada havranů a Na veliké řece.)

„Točilo se v průběhu celého roku. Začínali jsme v plus pětatřiceti stupních na slepém rameni řeky Dyje v Lednici a končili v minus dvaceti stupních v exteriérech kolem Vimperka a Prachatic. I když jsem zimní scény točila doslova 
s holým zadkem, je s podivem, že jsem nedostala ani rýmu," směje se filmová Šťastná chvíle a dodává, že slavná divadelní metoda K. S. Stanislavského (tedy prožívání), vyučovaná na DAMU, se asi osvědčila.

Ppři vydělávání kůží v chatrči.Režisér Schmidt nechtěl podle herečky a dnes známé porotkyně točit libou „indiánku", a tak třeba osadu Rybářů (Na veliké řece), stiženou hladem a nemocemi, umístil na bahnitý břeh. „ Architekt Jindřich Goetz si přál, aby se krovy chatrčí autenticky svázaly zvířecími střevy. Ta po zaschnutí ztuhnou jako kámen a výborně drží. Nevím, zda to divák ocenil. Nasolená střeva se vozila z jatek a kluci ze stavby, polonazí a omotaní věnci té parády, svazovaly krovy. Večer měli spálená záda rozežraná od soli," pamatuje si Gabriela Osvaldová.  

Kolem chatrčí se sušily ryby, na které sedala hejna much. „Když se s pomocí místních hasičů točila scéna lijáku, spláchly proudy vody hrozny červů a my herci v tom blátíčku hrdinně naboso čvachtali. Vedra byla opravdu úmorná – ryby v řece houfně lekaly a tak se rázem na jídelním lístku v našem hotelu objevily rybí hody. Hodoval však málokdo," řekla pro náš Deník.

Ne všechny historky z natáčení jsou veselé. To ale neznamená, že si s Jiřím Bartoškou, Ludvíkem Hradilkem, Ljubou Skořepovou, Zdeňkem Srstkou, Miladou Janderovou a ostatními členy štábu herečka neužila šťastné chvíle.

„V Prachaticích jsme bydleli
v hotelu na náměstí, které bylo krásné. První příjezd do Prachatic stál za to. Mirek Moravec měl představení, proto jsme vyráželi v noci, abychom ráno už byli na place. V kopcích jsme chytili sněhovou vánici, nebylo vidět na krok. Řidič řekl, že nevidí krajnici a že dál nepojede. Dopadlo to tak, že Mirek šel v naražené beranici bůhví kolik kilometrů pěšky před autem a hledal silnici, abychom natáčení do rána vůbec stihli," popsala složitou cestu Gabriela Osvaldová.

Specialista právě vypustil psy z lesa. Před nimi se po sněhu smýká Gábina Osvaldová (malá postava vlevo) s malou ovcí v náručí.Exteriéry byly podle ní nádherné. Občas prý svým divokým vzhledem zřejmě děsili místní obyvatele. Maskérna a kostymérna byly v hotelu, žádné karavany pro hvězdy tenkrát nebyly. „Vzpomínám si na vykulenou paní, která nás zahlédla s Jurou Bartoškou, jak po natáčení – ještě 
v kostýmech – nakupujeme 
v místní Jednotě. Paní volala: Ježišmarjá, táto, koukej co je to zač?! Táta dělal, že neslyší. Paní znovu: Táto, koukej, koukej… říkala paní šeptem 
a šťouchala ho loktem do žeber. Táta nechtěl být za troubu a tak s přehledem odpověděl: No co by bylo, prosím tě? Jdou z lovu." Herečka si neumí představit lovce, který by vyrazil ve dvacetistupňových mrazech na lov skoro 
s holým zadkem…

Nejvíc si asi „užila" scénu, kdy Šťastná chvíle najde v lese ukryté jehňátko a nese ho strádajícímu kmeni. Pronásleduje ji smečka vlků. Chovatelé odmítli v takovém mraze půjčit nějakého drobečka, a tak přinesli na plac vzrostlé jehně, které se nedalo unést a navíc se cukalo tak, že ho veterinář musel trochu přiuspat. „Na to ubohé zvířátko reagovalo povolením všech svěračů. Pan Suchomel, který měl na starost práci se zvířaty, tušil, že scéna nebude úplná brnkačka, a tak mě den předem vzal, abych se s pejsky – vlky seznámila," vypráví Gabriela Osvaldová.

Filmový specialista psům říkal „kluci–kluci". Herečka je měla nakrmit taveným sýrem, aby si na ni zvykli. 
V okamžiku, kdy prvnímu sundal košík, ten nelenil a zakousl se muži do stehna. „Pan Suchomel pravil: Pro dnešek toho radši necháme. A bylo po seznamování," řekla Šťastná chvíle.

Herečka směrem k expertu Suchomelovi namítla, že ti psi ho vůbec neposlouchají. „Oni to taky, Gábinko, žádní moji psi nejsou," odvětil muž, který měl zvířata na starost. „Já mám všechny svoje rozpůjčované v jiných filmech. Tohle jsou psi policejní, co jsem kde sehnal. Navíc jsou to samé čuby a nemůžou se vystát. Já jen doufám, že půjdou po té ovci 
a ne vám po nohách… Dostanete velkého fóra, a než vás doženou, my je pochytáme," uklidňoval herečku pan Suchomel.

Jeho slova jí ale moc nepomohla. Kamera stála na kopci, Gábina vyběhla z lesa s pokakaným beranem v náručí, bořila se po kolena do sněhu, nohy obalené kůžemi jí příšerně klouzaly. Suchomel vypustil „kluky – kluky". Čuby herečku zadržely po pár metrech, ale naštěstí se nevrhly na ni 
s ovcí, ale rvaly se mezi sebou.

„Na sněhu zůstal ležet kus ukousnutého psího jazyka," uvedla herečka. Dopadlo to tak, že se chlapi ze stavby zakopali v kopci do zákopu 
a v okamžiku, kdy se psi sápali na herečku a ovci, snažili se je odehnat. „Režisér Schmidt 
s kameramanem byli dobrodruzi. Dalo se to pořídit o dost bezpečněji, ale asi se zamilovali do krásného záběru. Nakonec se to natočilo. Já už padala na ‚hubu' a říkala si, že tohle už nikdy! Za pár dnů se tvůrčí skupina usnesla, že scéna vypadá málo dramaticky, protože je točena za slunce, a že je třeba ji přetočit pod mrakem. A tak se to jelo celé znova. Nikdy neříkej nikdy!"

Autor: Luboš Dvořák

7.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stanislav Šulc.
6 14

Komentář Stanislava Šulce: Politiky zbavená kauza Čapí hnízdo

Jiří Kajínek hraje fotbal v Třemošnici
15

Jiří Kajínek nazul kopačky a hrál fotbal za rodné Prachovice

OBRAZEM: Nejlepší fotografie týdne

Prohlédněte si nejpovedenější snímky našich fotografů pořízené během uplynulého týdne.

Smršť zranění kosí hvězdy. Jsou tenisté přepracovaní?

Na kurtech připomínají nezničitelné superhrdiny. Roger Federer, Novak Djokovič, Andy Murray ti všichni umějí s tenisovou raketou v ruce věci, nad kterými se méně talentovaným jedincům tají dech. Přesto to ale jsou normální lidé, ne nezničitelné stroje na úspěchy. Poslední týdny to dokazují víc než kdy jindy.

Řidič podezřelý z útoku v Barceloně je možná stále naživu

Řidič dodávky, která zabila ve čtvrtek při teroristickém útoku v Barceloně 13 lidí, je možná stále naživu a na útěku. Novým hlavním podezřelým z útoku je totiž Younes Abouyaaqoub.

Mezi oběťmi teroru v Barceloně jsou také děti, islamisté zavraždili i tříletou

Rodina sedmiletého Juliana Cadmana pomocí sociálních sítí zoufale prosí o informace. Julianovu matku srazila vražedná dodávka, žena je nyní s těžkými zraněními v kómatu. Chlapce od té doby nikdo neviděl. Blízcí jiných mladých obětí ale už nemají ani tuto slabou naději.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení