„Přístroj jsme již úspěšně použili k chirurgickému odstranění močových kamenů při celkem sedmi desítkách výkonů na ledvinách a zhruba dvou desítkách na močovém měchýři. Za zcela zásadní lze označit zkrácení doby výkonu o padesát procent. Pro pacienty to mimo jiné znamená, už například vzhledem ke zkrácení doby v narkóze, značné snížení operačních a pooperačních rizik. U patnácti procent výkonů jsme mohli využít přístroj tenčího průměru, čímž byl zákrok mnohem bezpečnější a komfortnější," uvedl zástupce primáře urologického oddělení Aleš Petřík.

I podle primáře urologického oddělení českobudějovické nemocnice Miloše Fialy je role nové techniky v léčbě zcela zásadní. „Pokud chceme moderně a efektivně léčit pacienty s ledvinovými kameny, pak to znamená, že pracoviště musí být dokonale přístrojově vybaveno," zmínil před časem.

Zatímco původní starší přístroj pracoval pouze na principu ultrazvukové drtičky, která rozmělňovala kámen a odsávala drť, je jeho nový nástupce s přibližně dvojnásobným výkonem navíc doplněn balistickým přístrojem. Ten, lidově řečeno, na kámen působí obdobně jako sbíječka a umožní jeho daleko rychlejší rozbití.

Ještě v roce 1992 muselo 21 z 266 pacientů s močovými kameny podstoupit klasickou otevřenou operaci. V roce 2015 prošlo oddělením s tímto onemocněním 620 pacientů, přičemž ani jediný se nemusel podrobit klasickému otevřenému chirurgickému zákroku.

Právě užití nových přístrojů a rozvoj endoskopických metod přispívá k tomu, že se budějovická urologie stala hojně vyhledávaným vzdělávacím a vědeckým pracovištěm. Zkušenosti tu chtějí během stáží čerpat i zahraniční specialisté.