Rada města schválila ve středu novelu tržního řádu, která zcela zakazuje takzvaný podomní a pochůzkový prodej. Začne platit 19. září, pokuta za porušení je vysoká.

„Reagujeme tím na případy klamání a okrádání lidí. Nikdo už nebude moci legálně obcházet domy a nabízet pojištění, dodávku energií nebo třeba zázračné kastroly. Stejně tak nesmí nikdo otravovat a prodávat zboží na ulicích, parkovištích a podobně," vysvětlil primátor Juraj Thoma.

Novinku vítá například Milan Maruna z Budějovic. Ten má s podomními prodejci nepříjemné zkušenosti, nabízeli mu mimo jiné zdravotní pojištění. „Jsem rozhodně pro to, aby se takovéhle obcházení po bytech zarazilo," zdůraznil.

Podobně hovoří i dvaačtyřicetiletá Zdena Drhová. „Poslední dobou se množí podvody a krádeže. Navíc, když už je člověk doma, měl by mít svůj klid. Když si chci něco koupit, jdu do obchodu," řekla.

Pokud se i po zákazu obyvatelé Budějovic setkají s podomními a pouličními prodejci, měli by podle primátora ihned volat na bezplatnou linku městské policie 156. „Postih bude velmi přísný 
a nekompromisní. Fyzickým osobám hrozí pokuta 30 tisíc korun, právnickým až 200 tisíc korun," dodal.

Návrh na zákaz podomního a pouličního prodeje předložil radě města primátor Juraj Thoma. „Kromě zneužívání důvěřivosti především starších lidí je odpudivé i to, že tito obchodníci kazí pověst všem slušným prodejcům a dodavatelům služeb," komentoval.

Nařízení začne v Českých Budějovicích platit 19. září. Nebude se vztahovat na prodej vstupenek na kulturní a sportovní akce před jejich zahájením, na prodej v rámci provozu například letního kina či společenských akcí.
Trhové Sviny obchodování na ulicích zakázaly už v roce 2010, nesmí se tu nabízet třeba tarify telefonních operátorů. „V rámci ochrany občanů jsme to schválili. Nařízení prošlo v radě města hladce," připomněl starosta Radislav Bušek.

Pokud chce někdo přesto prodávat v Trhových Svinech své zboží, může si k tomuto účelu pronajmout například místnost v kulturním domě. Porušením nařízení se zabývá městská policie. „Zatím jsme to vždy řešili domluvou. Pokaždé se jednalo o prodejce, kteří zákaz porušili poprvé a tak jsme je jen upozornili. Pokutu bychom udělili, kdyby se to opakovalo," zmínil vedoucí městské policie Aleš Fajtl.

Několik měsíců platí stejné nařízení také v Týně nad 
Vltavou. „Důvodem přijetí byla ochrana obyvatel. Setkali jsme se tu s případy podvodů," uvedl starosta Milan Šnorek.

Lidé proto vítají, že se novinky dočkaly i Budějovice. „Je to dobře. Od těch elektrárenských firem pořád někdo chodí, tak bych byl rád, kdyby to přestalo," podotkl například Josef Fürst ze čtvrti Suché Vrbné.