VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obrat: zdarma jen děti s táborskou adresou bydliště

Tábor - Zastupitel Jan Babor z ČSSD se postaral o změnu. 
V MHD nebude zdarma jezdit každé dítě ve věku do 12 let.

25.5.2016
SDÍLEJ:

MHD Tábor.Foto: DENÍK/ Pavlína Macelová

Na pondělní jednání zastupitelů šla místostarostka Michaela Petrová s jistotou, že bezplatnému jízdnému v MHD pro všechny děti do 12 let už nestojí nic v cestě. Omyl: pod nohy se jí připletl Jan Babor z ČSSD.

Kdo Jana Babora podpořil: ČSSD: O. Bastlová, L. Kuchař, T. Stano; ANO: A. Heršálková, Š. Kadilák, R. Maxová, P. Novák; KSČM: V. Ebert, R. Novotná, H. Škrdletová, L. Šedivý; T2020: R. Kacerovský, M. Kasl; ODS: F. Dědič, I. Ravandi

Už to mohla být rutina, kterou Michaela Petrová
 z Jinak! ještě ztvrdila právním názorem, že selektovat děti podle místa bydliště by bylo diskriminační. A protože Ústí ani Planá neviděly v bezplatné jízdě školáků žádný výrazný efekt pro rodiny, vzal „díru" na sebe jen Tábor. Jenže Jan Babor si v sále dokázal najít 16 rukou, které ho podpořily
v názoru, že Tábor nemá utrácet za cizí děti. A vše je jinak.

„Nechci třídit děti, ale nevidím důvod, proč by na ně nemohly připlatit i Ústí 
s Planou? Vždyť v rozpočtu počítáme každou korunu," zdůvodnil svou iniciativu.

Planá s Ústím ale od počátku preferují plošné slevy předplaceného jízdného pro každého. „Tím jsme politicky Táboru vyšli vstříc, protože ani jedna strana Ústí, ani Plané toto v programu neměla, ale jsme si vědomi, že MHD máme společnou, proto jsme se tím vážně zabývali," zmínil starosta Ústí Martin Doležal, kterého hrátky na hodné a zlé nechávají v klidu. 

Když už bezproblémový průběh narušil Jan Babor, přidávali se k diskuzi další. František Dědič z ODS například kritizoval, že Tábor nedokázal se dvěma zbylými městy aglomerace najít v této otázce shodu.
„Je to typická ukázka nadřazenosti Tábora nad Sezimovým Ústí i Planou. Měla být dohoda a ulevit všem na ročním předplatném. Pokud chceme víc lidí do autobusů, dětmi to neuděláme. Slevit bychom měli rodičům, aby pak nechali auto doma," zamýšlel se nad rovnicí sleva MHD pro děti = méně aut rodičů, kteří je do školy dnes vozí. Podle Františka Dědiče tak původní návrh nebyl systémový a neulevil by ani silnicím, ani parkování. Jako efektivnější vidí úlevy na předplatném jízdném.

O nich mluví i starosta Martin Doležal, s Planou navrhovali o 20 procent všem cestujícím zlevnit celoroční předplatné a o pět procent průkazku na kratší dobu. František Dědič by se nebál zlevňovat o polovinu.

Radka Maxová z ANO má „prorodinná" opatření v oblibě, tady se však přiklonila na stranu Jana Babora. „Neměli bychom doplácet na všechny děti," řekla s tím, že v jízdách zdarma nevidí ani zjednodušení systému pro malé cestující stejně jako jeho zatraktivnění.

„Už nejsme schopni nic projednat, to je realita," uzavřel starosta Jiří Fišer planou diskuzi a nechal hlasovat. Pro protinávrh Jana Babora se na hlasovací tabuli rozsvítilo 16 z 25 přítomných jmen zastupitelů. S plošným zlevněním jízdného by radnice jednotlivých měst chtěly přijít před koncem roku, aby nové ceny předplatného začaly platit již od ledna 2017.

Jan Babor: V žádném případě nechci děti třídit

Jan Babor se brání slovu „zvrátil", a tak obrat v již téměř hotové věci hodnotí jako zjemnění. Odmítá také tezi, že děti roztřídil. „Copak je tohle nějaké třídění? Vždyť příspěvky sportovcům dáváme taky jen táborským a na odpady přispíváme taky jen táborským občanům, takže tohle není žádné třídění, to je věcí každé obce," argumentuje.

Ale na rozdíl od odpadů městskou hromadnou dopravu a vodu mají všechna tři města společnou…
To ano, ale to nic nemění. Na dopravu přispějeme jen svým dětem, v tom není žádný problém. A pokud budeme chtít, tak můžeme svým občanům připlatit i za vodu. Nebo jim naopak zdražíme odpady, to je přece věc samosprávy.

Uvažujete tedy, že by lidé z Ústí a Plané měli taky platit za použití malých autobusů na vnitrolinkách, jejichž provoz hradí jen Tábor?
Ne, takový úmysl nemám, to si platíme my a tady už asi dělat rozdíly nemůžeme. A jestli je Sezimáčtí a Plánští používají a jezdí s nimi po Táboře, to nevím. Jestli je to takhle daný, tak to já měnit nechci.

A proč je možné dělat rozdíly u dětí?
Ale vždyť je neděláme! V žádném případě nechci děti třídit. Ale uvědomte si, že v rozpočtu počítáme každou korunu a já nevidím důvod, proč by dětem neměly přispět i Sezimák a Planá. Ale rozhodly se, jak se rozhodly a Tábor se teď rozhodl dát příspěvek pouze svým dětem.

Umíte si představit, co rodiče budou muset udělat?
Dovedu, ale to musím ještě projednat, nevím totiž, jak to zamýšlela paní místostarostka.

Pokud bude mít dítě časovou jízdenku, kterou mu úřad proplatí, jak to udělá školák, který pojede jednorázově?
Nevím, to si asi bude muset zaplatit, vždyť smysl celého materiálu přece je, abychom dětem městskou dopravu víc přiblížili a ony pak jezdily pravidelně. To je původní záměr.

Místostarostka se obává, že jde o účelové komplikace

Místostarostka Michaela Petrová z Jinak! měla zlevnění MHD jako svůj hlavní volební slib. Po roce a půl ho začala plnit u dětí do 12 let. Když zjistila, že by v případě podpory pouze jedné skupiny dětí mohla narazit na diskriminaci, radní kývli, že necelé dva miliony za propad v tržbách Comettu Plus uhradí jen táborský rozpočet. Jenže to se „upeklo" ještě v době koalice. Po jejím rozpadu už se čtyřka na radnici nemusí podporovat. Hlasování o jízdném pro děti je toho dokladem.

Co vás teď čeká?
Znovu nastudovat judikatury, zda půjde nebo nepůjde o diskriminaci, a prověřit, jak to celé udělat. Pokud to z právního hlediska vůbec bude realizovatelné, pak si myslím, že technicky to bude složité.

Proč? Jak by ten systém mohl fungovat?
Předpokládám, že rodič dítěti koupí předplacenou jízdenku a s ní bude muset dojít na městský úřad, kde mu ji proplatíme. Zřejmě formou dotace nebo daru, tedy formou uzavření smlouvy. To musíme doladit, tím teď asi zaměstnáme několik odborů.

Chtěla jste, aby bezplatné jízdné fungovalo od září. Stihne se to?
To je samozřejmě prioritou číslo jedna a já předpokládám, že to stihnout zkrátka musíme.

Proč se to podle vás tak najednou zase zvrtlo jinam?
Hlavně si myslím, že ti, kteří hovořili o tom, že můj návrh je nesystémový, tak tento je ještě více nesystémový. Takže ze strany některých kolegů a některých bývalých koaličních kolegů jde jen o komplikování situace za každou cenu.

Padla pochybnost, že bezplatné jízdné dětí do 12 let nebude mít ten efekt, že by ubylo aut v ulicích. Vy naopak tomu věříte.
Není to přece jediné opatření, jak zmírnit dopravu, ale to první a já doufám, že se dohodneme i na plošném zlevnění a na dalších krocích.

Autor: Alena Šatrová

25.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miloš Zeman na Pražském hradě ohlásil svou kandidaturu na prezidenta.
16 13

Zeman poletí za Trumpem. Termín návštěvy se dozví až tři týdny před odletem

Ilustrační foto
5

Sexuální asistentky poskytly postiženým zatím 250 asistencí

Poslední rozhovor Věry Špinarové pro Deník: Stále miluji živá vystoupení

/ROZHOVOR/ Připomeňte si spolu s námi Věru Špinarovou v posledním velkém rozhovoru, který poskytla Deníku loni v prosinci - tři dny před svými půlkulatými narozeninami. Rozjímala tehdy například nad vánoční svátky, které měla moc ráda. Jen se jí nelíbil ten shon a nakupování…

Provozovatel kiosku u Pekla skončil kvůli EET. Hledá se náhrada

Polná na Jihlavsku hledá nájemce bufetu v rekreačním a sportovním areálu u rybníka Peklo. Současný provozovatel bufetu skončil, dle vyjádření starosty kvůli elektronické evidenci tržeb (EET).

Islámský stát? Fanatici, kteří nemají náboženský cíl, říká lékař Abass Jahaf

/ROZHOVOR/ Jaké je být uznávaným lékařem v České republice, když pocházíte z muslimské země? A zvláště v době, kdy Islámský stát (IS) terorizuje svět stále početnějšími útoky? Doktor Abass Jahaf byl zhruba před třiceti lety z Jemenu vyslaný do tehdejšího Československa na studia. Dnes má české občanství, pracuje v Nemocnici Most na urologickém oddělení a spolupořádáním společenských akcí se snaží sblížit muslimskou komunitu s českými občany.

Trumpův zeť bude svědčit v kauze ovlivňování prezidentských voleb

Výbor pro tajné služby amerického Senátu chce vyslechnout prezidentova zetě Jareda Kushnera v rámci vyšetřování údajných kontaktů volebního štábu Donalda Trumpa s ruskými činiteli. Kushner, manžel Trumpovy nejstarší dcery, byl během kampaně Trumpovým poradcem. Tuto funkci vykonává i nyní. Termín výslechu soud zatím neoznámil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies