Ocenění pro talenty, rytíře a dobré duše krumlovského sportu

Český Krumlov - Hodnotící komise v letošním roce vybrala hned pětici okresních sportovních talentů, pasován byl rovněž nový rytíř okresního sportu.

19.12.2015

Jedním z oceněných zasloužilých pracovníků byl Jan Kára (vpravo), který z rukou Ferdinanda Jiskry dostal k nedávným šedesátinám historický basketbalový míč.Foto: Pavel Kacerovský

Při slavnostní setkání sportovního výkvětu českokrumlovského regionu, které spolupořádají Okresní sdružení České unie sportu, obecně prospěšná společnost Pro-Sport ČK a Českokrumlovský deník, byly vedle desítky výsledkově nejúspěšnějších sportovců za kalendářní rok 2015 a nejúspěšnějšího kolektivu okresu dále vyhlášeny další tradiční a zavedené kategorie a letos se dostalo i na jednu úplnou novinku.
Mezi tradiční kategorie ovšem patří ocenění nadějí okresního sportu v kategorii talent Českokrumlovska. Návrhů se v tomto roce sešlo veliké množství, a tak hodnotící komise tentokrát vybrala hned pětici nadějí. Pochopitelně i letos došlo k pasování nového sportovního rytíře Českokrumlovska, který svým příkladem a dlouholetou prací je vzorem pro mladé sportovce.

Tradiční je i oceňování v pozitivním slova smyslu duší okresního sportu, a to v kategoriích trenér a sportovní organizátor či zasloužilý tělovýchovný pracovník.

Znovu byla při slavnostním galavečeru vyhlášena i zvláštní kategorie, která však měla v tomto roce dvě položky. První již zavedenou byla cena pro obec nebo město v našem regionu, které se výrazně podílejí na podpoře a rozvoji sportovní činnosti a vyžití svých občanů v daném místě. Úplnou novinkou se stalo vyhlášení mimořádného sportovního počinu právě končícího roku.

Sportovní talenty

Matěj FALTUS. Ročník narození 2005, fotbal, atletika a florbal – TJ Hraničář Malonty.

V letošním roce se kvalifikoval na republikové finále Odznaku všestrannosti olympijských vítězů (OVOV) a na pražské Julisce vybojoval celkové 4. místo. Ve školním roce 2014/15 byl vyhlášen nejlepším sportovcem ZŠ Malonty. Ve fotbalu je členem okresního výběru U11 a hostuje v Dynamu Č. Budějovice. Ve florbalu je oporou družstva ZŠ Malonty, které postoupilo do krajského kola Think Blue Cupu.

Pavel KLEIN. Ročník 2001, kanoistika – SK Vltava Č. Krumlov.

Člen tréninkové skupiny Lukáše Novosada, kde se trochu vymyká méně obvyklou preferencí na kajak. V posledním svém žákovském roce ovládl závody Českého poháru ve sjezdu takovým způsobem, který nečekal snad ani on sám ani jeho trenér. Ze sedmi pohárových závodů ve své kategorii šestkrát zvítězil a jednou skončil druhý. V celkovém hodnocení ČP obsadil 1. místo. Při vrcholu na MČR vyhrál kategorii K1 žáků v klasickém sjezdu i sprintu.

Matěj KORYTAR. Ročník 2007, karate – Karate Panthers Č. Krumlov.

Další člen z krumlovské líhně karatistických talentů, které pod taktovkou trenéra Marka Hullmana sbírají úspěchy na domácí i zahraniční scéně. V letošním roce si přivezl z MČR jednu zlatou medaili. Na mistrovství světa v gruzínském Tbilisi bral hned trojlístek cenných kovů, a to stříbro v kata (sestava) a bronzy v kumite (sportovní boj) ipon shobu a wkf.

Tomáš KRATOCHVÍL. Ročník 2002, atletika – ZŠ Školní Kaplice.

Kaplický atletický talent, který letos vyhrál republikové finále OVOV v Praze na Julisce. Na Letní olympiádě mládeže v Plzni získal další dvě zlaté medaile (60 m překážek a dálka). V průběhu letošního roku vybojoval ve své kategorii na různých závodech celkem dvaadvacetkrát 1. místo a vytvořil čtyři nové krajské rekordy v kategorii mladších žáků (dálka – 611 cm, výška – 176 cm, 60 m překážek – 9,26, pětiboj – 2609 bodů).

Tomáš ŠVEJDA. Ročník 2002, badminton – SKB Č. Krumlov.

Člen širšího reprezentačního výběru ČR mladších juniorů, člen TCM Jižní Čechy, opora žákovského družstva SKB. K jeho letošním největším úspěchům patří 3. místo ve čtyřhře na Letní olympiádě mládeže, 2. místo ve dvouhře, 1. místo ve čtyřhře a 1. místo ve smíšené čtyřhře na MČR U13, 2x 3. místo (debl a mix) na MČR U15. Na mezinárodní scéně pomohl reprezentaci U13 ke zlatu na turnaji Nations To Nations v Maďarsku, kde vyhrál všech 12 zápasů.

Sportovní rytíř

Lukáš NOVOSAD. Ročník 1976, kanoistika – SK Vltava Č. Krumlov.

Nejúspěšnější závodní období prožil v první dekádě tohoto století, kdy byl tahounem reprezentace ČR ve sjezdu na divoké vodě. Jeho současnou prioritou už je trénování v klubu, kde jako hlavní metodu používá pro své svěřence vlastní příklad. S nezatíženou psychikou, kdy úspěch v závodě není hlavní metou, dosahuje stále skvělých výsledků. Například na MS ve sprintu ve Vídni jako nejlepší z českých singlkanoistů získal krásné 5. místo.

Pořadatelé setkání sportovního výkvětu okresu, jak již bylo výše řečeno, letos ocenili i další tradiční dílčí kategorie. Ocenění se tak dostalo i pro v pozitivním slova smyslu dobré duše okresního sportu.

„Jsou to ti, kterých si nejvíce vážíme. Ti, kteří takzvaně táhnou jednotlivé sporty a sportovní dění v našem regionu obecně po dlouhá léta a bez jejichž práce by se tělovýchovné hnutí neobešlo," připomněl při slavnostním aktu předseda OS ČUS Jan Vobr.

Trenéři a organizátoři

V této tradičně vyhlašované skupině hodnotící komise letos vybrala sedmičku činovníků, jejichž výčet přinášíme v abecedním pořadí.

Marek Hullman (40 let, karate – Karate Panthers Č. Krumlov).

Zdeněk Kmoch (55 let, stolní tenis – TJ Zubčice).

Miroslav Krahulec (55 let, kanoistika – Sportklub Vyšší Brod).

Radim Novotný (47 let, volejbal – VSK Č. Krumlov).

Tomáš Palouda (46 let, kanoistika – SK Vltava Č. Krumlov).

Jiří Svoboda (55 let, fotbal – FK Slavoj Č. Krumlov).

Radek Votava (44 let, badminton – SKB Č. Krumlov).

Zasloužilí tělovýchovní pracovníci

V této kategorii rovněž došla ocenění sedmička sportovních činovníků, a to bez výjimky letošních jubilantů.

Jiří Holeček (60 let, badminton – Sokol Křemže).

Jan Kára (60 let, basketbal – Spartak Kaplice).

Josef Klíma (60 let, tenis – LTC Velešín).

František Lippl (60 let, fotbal – FK Slavoj Č. Krumlov).

Miroslav Mráz (70 let, lední hokej – HC Slavoj Č. Krumlov).

Jiří Shrbený (65 let, fotbal – FK Slavoj Č. Krumlov).

Josef Sviták (60 let, stolní tenis, AŠSK – Sokol Benešov nad Černou).

Zvláštní kategorie

Novinkou letošního vyhlašování byla zvláštní kategorie, v níž byl oceněn mimořádný sportovní počin roku 2015.

Zvláštní cenu si za mimořádné výsledky odnesli kanoisté junioři oddílu SK Vltava Český Krumlov, kteří v tomto roce na jednotlivých mistrovstvích ČR celkem posbírali neuvěřitelných čtyřiadvacet zlatých medailí, z toho 17 individuálních a 7 v soutěžích družstev. Třešničkou na dortu pak byl zápis z MS ve sjezdu kategorie juniorů do 23 let v USA, kde v jedenadvacetičlenné české reprezentaci bylo plných šest(!) zástupců krumlovského oddílu (pozn. – ostatní české kluby měly maximálně po dvou členech).

Složení oceněného kolektivu juniorů SK Vltava: Anežka a Karolína Paloudovy, Marie Mašínová, Alexandra Plachtová, Štěpánka Manová, Antonie Staňková, Markéta Bauerová, Jan a Vojtěch Klímovi, Vojtěch Skořepa, Pavel Klein, Patrik Študlar, Tomáš Klampfl. Trenéři: Lukáš Novosad, Ondřej Vejvoda, Tomáš Palouda, Radek Šťovíček a Adam Fikejs.

Také letos byly oceněny vybrané lokality z regionu, kde se sportu obecně daří. Plaketu si tentokrát odnesli Benešovští a Velešínští.

Autor: Karel Vosika

19.12.2015 VSTUP DO DISKUSE

Ve věku 69 let zemřel kytarista Radim Hladík

Praha -Ve věku 69 let zemřel dnes ráno kytarista Radim Hladík, který mimo jiné stál u zrodu legendární kapely Blue Effect, sdělil to současný zpěvák kapely Honza Křížek. Hladík podlehl následkům fibrózy plic, se kterou bojoval několik let. Sedmdesátiny by oslavil 13. prosince.

Záchranáři našli části těl obětí havárie indonéského letadla

Jakarta - Indonéští záchranáři dnes našli části těl v moři v oblasti, kde v sobotu havarovalo policejní letadlo se 13 osobami na palubě. Oznámil to na tiskové konferenci šéf Indonéské pátrací a záchranné agentury (BASARNAS) s tím, že ostatky pravděpodobných obětí byly nalezeny v místě, kde už vesničané dříve vylovili sedadlo z letadla a vak obsahující mobilní telefon a policejní doklady.