VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ondřej Frencl miluje komiksy, dnes má už vlastní

České Budějovice - Jako dítě miloval dnes 27letý Ondřej Frencl Čtyřlístek, komiksy všeho druhu ho vlastně provázejí celý život. Dostaly se mu pod kůži tak moc, že dnes už má na kontě dvě vlastní knihy komiksů. První vyšla v lednu, druhou z nich pokřtil student Jihočeské univerzity, který žije ve Volyni, teprve nedávno. A nejen on, ale i jeho příznivci doufají, že se rozhodně nejedná o jeho poslední komiksové dílo.

2.1.2016
SDÍLEJ:

Ondřej Frencl miloval od dětství komiksy. Oblíbený měl zejména Čtyřlístek. Láska ke komiksům ho dovedla až ke dvěma vlastním knihám.Foto: deník/Veronika Pohanková

Jak Ondřej vypráví, k vlastním komiksům ho vedla poměrně dlouhá cesta. „O komiksy jsem se zajímal vlastně vždycky, už jako malý kluk. Dříve mě ale ani nenapadlo, že bych někdy vydal vlastní knížku komiksů. Měl jsem nějaké pokusy, ale nikdy předtím jsem to nedotáhl do konce. To až v posledních letech," vypráví Ondřej Frencl, který, jak sám říká, původně koketoval spíše s animovaným filmem. „Zkoušel jsem si vlastní ručně dělané animace, hezky okénko po okénku, vůbec ne počítačově. Když rok a půl trvalo udělat jeden a půl minuty, tak mne to nějak přestávalo postupně bavit," směje se student a dodává, že právě v té době si koupil jeden nejmenovaný komiks, ten ho inspiroval a hned měl jasno, co se svým nedokončeným animovaným dílem udělá dál.

„Rozhodl jsem se, že to udělám jako komiks a vznikly z toho právě Zombíci, tedy tyto dvě knížky," ukazuje Ondřej s tím, že Zombíci jsou komiks jak pro děti, tak pro dospělé. „Zombíci jsou vlastně hororové téma, ale já to dělám stylem, aby to bylo přístupné i pro děti. Mne baví si s tím příběhem hrát, záměrně vymýšlím nadsázku, ty postavy klidně mohou dělat chyby, dělají prdlé věci. Tak mne to prostě baví," usmívá se Ondřej. A proč si do svého komiksu vybral právě zombíky? „Byl to vlastně takový spontánní nápad. Ani už přesně nevím, jak jsem k tomu došel. Mě Zombíci prostě přitahují jako hororové postavy obecně. Mám zkrátka rád náměty s hororovou, strašidelnou tématikou. Mě zombie lákali už v tom animovaném filmu, co jsem tehdy začal. No a Zombíci zůstali a jen se nabaloval příběh.

Ondřej FrenclNarodil se a stále žije ve Volyni. Dvanáct let zde navštěvoval uměleckou školu. Od dětství se zabývá komiksy. Na svém kontě už má dvě knihy komiksů: Zombíci „První hryznutí!" a Zombíci „Zákaz krmení!". Ondřej Frencl nyní studuje na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity.

Mám rád, když se s tím příběhem dá pracovat, aby tam bylo možné udělat nějakou nadsázku a třeba i trochu legraci a to se mi se Zombíky myslím, povedlo," usmívá se Ondřej Frencl. „Nechci vymýšlet nějaké složité příběhy. Snažím se prostě o to, aby si ty postavy v komiksu i čtenáři co nejvíc užili," dodává Ondřej s tím, že chce, aby se lidé opravdu pobavili a ke komiksu se třeba i znovu vraceli a stále tam nacházeli něco nového.

V komiksu dělá sám jak kresby, tak píše i texty. „Dělám vlastně všechno kromě korektury," říká student. Kreslit se učil už jako malý kluk. „Od šesti let až do maturity jsem chodil do umělecké školy ve Volyni. Komiksy jsem začal dělat ale až později," upřesňuje Ondřej Frencl.

I když jako dítě miloval Čtyřlístek, tedy komiksy, které se mu nakonec tak trochu staly osudnými, vyloženě mezi sběratele dnes už legendárního Čtyřlístku se prý nepočítá. „Mám jich hodně, ale sbírka tomu neříkám. Nemám potřebu dohledávat třeba číslo 73, protože by mi chybělo. Mám prostě několik štosů Čtyřlístků," říká student s tím, že u dnešních Čtyřlístků, do kterých občas nahlédne, mu tak trochu vadí přílišná modernizace. „Jako když Fifinka hledá wifi, Myšpulín nakupuje vánoční dárky přes internetový obchod. To už není ono," říká.

A jak vlastně takové komiksy pod rukou sympatického studenta vznikaly? „Kreslím obyčejnou tužkou, kterou následně obtáhnu různě tlustými čárami černým fixem. Obrázek pak naskenuji, digitálně vyčistím, vybarvím a složím dohromady jednotlivé vrstvy," popisuje Ondřej. A jak říká, vytvořit komiks rozhodně není nic jednoduchého.

„Druhou knížku jsem kreslil tři měsíce od rána do večera. Začínal jsem v deset dopoledne a končil ve tři ráno, každý den. Víkendy jsem neznal. A to už jsem měl hotový scénář.Takže celkem mi tato druhá knížka trvala pět měsíců. A na té první jsem pracoval dokonce pět let. Pořád jsem to předělával. Některé postavy, které jsem původně v tom příběhu chtěl zabít, jsem si nakonec sám tak oblíbil, že jsem je sám sobě odmítl zabít, " vypráví Ondřej a dodává. „Komiks prostě nejde vytvářet jak se říká z jedné vody načisto. Nejdříve jsem musel udělat osnovu příběhu, odkud kam ty postavy chci dostat a co tím příběhem vlastně chci říct. Pak přišel na řadu psaný scénář, který měl asi dvacet stránek. Pak vlastně nový scénář, kdy jsem škrtal, upravoval a různě předělával," popisuje Ondřej Frencl.

Teprve pak, jak říká, přešel na řadu obrázkový scénář. „To si překresluji tu stránku zhruba o velikosti jízdenky na vlak, kdy si tam rozkresluji okénka, jestli vlevo má být postava samotná, nebo má být v dialogu… Takto si vše člověk musí rozmyslet, než to začne kreslit načisto," vysvětluje student s tím, že právě v tomto scénáři už musí být veškeré dialogy vypsané. „Potom samotná kresba je vlastně jenom rutinní práce. Samozřejmě je třeba vymyslet, jak to udělat akčně, různé komiksové efekty, hrát si s tím, ale v podstatě se tam už nic moc nového nevymýšlí," říká autor komiksů.

Inspirace k příběhům, které se odehrávají v jeho komiksech, sice prý přicházejí z běžného života, jeho přátelé a známí se ale v komiksových postavičkách nenajdou. „Zato mi ale řekla jedna kamarádka, že mne tam poznává, dokonce prý hned ve dvou postavách," směje se Ondřej Frencl a dodává, že v jeho komiksech jsou prostě drobné zážitky z jeho života. „Nikdy to nestavím na celé události, která se mi stala. Vždycky spíš vybírám jenom ty drobky a stavím okolo nich vymyšlený příběh. Nebo tam dávám i reálná místa, ale přetvořená podle vlastní potřeby," říká Ondřej.

V jeho Zombících tak můžete najít třeba i některá místa z Českých Budějovic. „V prvním díle mám studentské koleje, ale místo čtyř budov jsem tam udělal dvě a celkově interiér jsem si udělal podle vlastních potřeb. Myslím si, že by lokalita měla sloužit příběhu, ne příběh lokalitě," vysvětluje student.

Živit se psaním a kreslením komiksů by byl pro Ondřeje Frencla jistě splněný sen, ale jak sám říká, na uživení tato práce ve skutečnosti moc není a bude musettedy zůstat „jen" koníčkem. „Já nechci o sobě tvrdit, že jsem nějaký úžasný autor, ale baví mě to a mám pořád další a další příběhy. Ale uživit se tím opravdu nedá. Za jednu knížku mám tak jeden měsíční plat," poukazuje Frencl. Ondřeje Frencla, který má aprobaci výtvarná výchova a občanská nauka, tedy budou studenti zřejmě v blízké budoucnosti vídat za katedrou. Komiksům se ale rozhodně chce věnovat i v budoucnu. Brzy se tak můžete zřejmě těšit na pokračování příběhů Zombíků.

Autor: Veronika Pohanková

2.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zdravotní sestra. Ilustrační snímek
7

Nemocnice jako farmy na bakterie. Nakazí se v nich desetitisíce Čechů

Jaroslav Tvrdík
AKTUALIZOVÁNO

Čínská CEFC vycouvala ze Soukupova vydavatelství Empresa

AUTOMIX.CZ

Řadit při parkování jedničku, nebo zpátečku? A je dobré vždy zatahovat „ručku"?

Kdo jezdí s manuální převodovkou, má většinou svůj zažitý proces, kterým zabezpečuje auto po zaparkování proti rozjetí. Mnoho z nás to dělá už zcela podvědomě. Ale když budeme nad tímto zdánlivě jednoduchým úkonem více přemýšlet, můžeme se vyvarovat nechtěných nákladů.

Student z Brna vymyslel jedinečný výpočet. Dostal cenu Wernera von Siemense

Už jako středoškolák chodil občas o prázdninách vypomáhat do Ústavu přístrojové techniky Akademie věd. „Hrozně mě to bavilo. Tak jsem u toho pak už zůstal," vzpomíná pětadvacetiletý Tomáš Pikálek. Jeho diplomové práci letos v únoru udělila porota prestižní cenu Wernera von Siemense pro mladé talentované vědce.

Věra Jourová: Na prezidenta by měl kandidovat Martin Stropnický

Na sněmu ANO sklidili velký potlesk zástupci hnutí v evropských strukturách, eurokomisařka Věra Jourová, místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička a europoslankyně Dita Charanzová. Vystupovali jako kompetentní zastánci českých zájmů v EU, kterou vnímají coby jediné možné řešení pro Česko. Deník hovořil se zakládající členkou ANO Věrou Jourovou, jež má v hnutí stále silnou pozici.

HMD Global po 17 letech vzkřísila legendární Nokii 3310

Finská společnost HMD Global, která vyrábí telefony značky Nokia, uvede ve druhém čtvrtletí na trh pokračovatele legendárního tlačítkového modelu 3310. Telefon bez operačního systému přichází na trh téměř 17 let po svém předchůdci a má stát 49 eur, tedy asi 1350 korun. HMD to dnes oznámila před zahájením veletrhu MWC v Barceloně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies