VYBERTE SI REGION

Otevřel se mi úplně nový svět

31.7.2016
SDÍLEJ:

Semifinálová čtveřiceFoto: Richard Hodonický

Strakonice – Klára Chvojková je třiadvacetiletá studentka Univerzity Karlovy oboru Sociální a charitativní práce. Pracuje v sociálním podniku Pragulic, který dělá prohlídky Prahou s lidmi bez domova. V lednu se přihlásila do projektu Hledá se Leader. Ten hledá nové talenty, kteří se chtějí aktivně zapojit do dění ve svém okolí.
Klára se dostala z pěti desítek soutěžících mezi čtyři nejlepší. Její úkol v posledním kole zněl: jak pomoci po finanční stránce Domu sv. Linharta v Chelčicích na Strakonicku. „Jsem ráda za svůj výkon, beru ho jako velký úspěch," říká.
Jak jste se o projektu Hledá se Leadr dozvěděla? 
 Na internetových stránkách Člověka v Tísni. Prohlížela jsem si jejich webovky a naběhla mi tam nabídka zúčastnit se tohoto projektu

Klára ChvojkováPřihlásila jste se sama?

Ano. Bylo to velmi nečekané a spontánní.

Jak se k vašemu rozhodnutí jít do projektu stavěla rodina a přátelé?

Když jsem jim řekla o tom, že jsem se přihlásila, tak mě podporovali a fandili mi.

Měla jste představu do čeho jdete?
 
Ne a proto mě to lákalo. Byl to první ročník, takže nebyla šance si přečíst o průběhu projektu. Takže to bylo pro nás všechny překvapení.
Jak dlouho celý projekt trval a kde se vše odehrávalo?
 
Celá soutěž trvala přibližně tři až čtyři měsíce a kola proběhla například v Brně, v Praze, plus stáž, kterou jsem já absolvovala v Chelčicích.

Můžete popsat jednotlivá kola a o co v projektu šlo?
 
V každém kole jsme měli možnost absolvovat různé workshopy, diskuze a přednášky, díky kterým jsme se toho mohli spoustu naučit a setkat se zajímavými osobnostmi. Také jsme mohli naše projekty, se kterými jsme přišli do soutěže konzultovat s mentorem. 
 První setkání bylo rozdělené na dvě části, jelikož se přihlásilo přibližně kolem padesáti lidí. Já jsem šla do soutěže s projektem Vaření se seniory. Kdy chci vytvořit kurzy vaření, které povede člověk s celoživotními zkušenostmi. Protože nejlépe chutná od babičky. V neděli byla prezentace před porotou, která rozhodovala, kdo půjde do dalšího kola. 
 Druhé kolo bylo o řešení projektů, diskuzích a dialozích s politiky a lidmi, kteří nám v projektech mohou pomoci. Ukazovali nám finanční stránku věci, záměry a tak dále. Podle toho jsme doplňovali naše projekty. V neděli byla opět prezentace a verdikt poroty.
 Třetí byla pro každého stáž v některé obci s určitým problémem. Já jsem byla v Chelčicích, kde jsem strávila dva dny.

Seznamovala jsem se s místními lidmi, starostou a dalšími.

Kdo určoval jaký úkol připadne komu?

Úkoly pro nás připravovali starostové v obcích, kde jsme měli stáž v návaznosti na to, co je doopravdy potřeba v jejich obci vyřešit.

Hledá se LeadrJaký byl úkol pro vás? Čeho jste chtěla v Chelčicích dosáhnout?

Snažila jsem se zjistit více o chodu domu sv.Linharta a pomoci vymyslet strategii, která by jim mohla pomoci s financováním.

Pobývala jste v Chelčicích dva dny, jaký jste měla pocit z místních lidí atd? Fandili Vám? Snažili se pomoci?
 Během těch dvou dní jsem se setkala se zaměstnanci i uživateli sv. Linharta a od chvíle, co jsem dorazila mi trvalo asi 5 minut, abych se cítila jako doma. Jsou tam skvělí lidé a paní ředitelka je úžasná, přátelská osoba. Bylo by dobré, aby se lidé z širokého okolí dozvěděli, co všechno Dům sv. Linharta nabízí a co všechno se zde vyrábí. Podle mého jsou to skvělé věci a věřím, že spoustu lidí by to zajímalo. 
Spolupráci s panem starostou můžu také jenom chválit, snažil se mi pomoci, poradit, vysvětlil chod města, konzultoval se mnou můj návrh a podobně.

Myslíte, že vaše práce padne v Chelčicích na úrodnou zem a obec se s Domem sv. Linharta vypořádá podle vašich nápadů?
 
Byla jsem v Chelčicích jen dva dny a myslím si, že to je opravdu krátká doba na detailní přípravu projektu. Můj nápad je absolutně k dispozici, a když ho v Chelčicích využijí, budu jenom ráda a nabízím svou pomoc.

Líbilo se vám u nás na jihu?
 Jih se mi moc líbí. Už jsem tu byla několikrát na dovolené. Nejvíce se mi tu líbili velké sady a nádherná příroda.
Byla prezentace s konkurencí 29 dalších lidí těžká?
 Všichni měli zajímavé projekty a každý se snažil ukázat to nejlepší, co v něm je. Rozhodně jsem to neměla jednoduché.

Jaký pocit jste měla z poroty?

Byla jsem trochu nervozní, ale ve finále jsem si prezentaci moc užila.

Hledá se LeadrChtěla jste vyhrát?
 
Každý jde do soutěže s tím, že pomýšlí na vítězství. Ale když se na to podívám zpětně, jsem ráda za svůj výkon, beru ho jako velký úspěch.

Byla mezi vámi rivalita, nebo naopak jste si snažili pomoci?

Byla jsem si vědoma, že jdu do soutěže. Samozřejmě, že každý chce uspět, ale musím říct, že jsme si hodně pomáhali a říkali si vzájemně své nápady. Zní to až skoro nereálně, ale celková atmosféra byla opravdu velmi přátelská.

Zůstala jste s lidmi z projektu v kontaktu?
 
Ano zůstali jsme v kontaktu. Scházíme se. Snažíme se vzájemně podporovat ve svých projektech. Myslím, že jsme všichni zůstali dobří přátelé.

Co vám projekt dal do života? Jaký máte teď pocit, když už je po všem? 
 
Mám teď hromadu nových zážitků, zkušeností, nové přátele, kontakty a spoustu samolepek s logem Hledá se Leader. Jsem opravdu ráda, že jsem se přihlásila.

Doporučila byste takové projekty ostatním?

Rozhodně ano. Všem, které to zajímá doporučuji, ať do toho jdou. Mě osobně se otevřel úplně nový svět a jsem ráda, že jsem se do projektu přihlásila.

Jaké plány máte teď ohledně svého života?

Nadále pracovat na svém projektu Vaření se seniory, úspěšně dostudovat a zkoušet stále nové věci, jako například hlásit se do zajímavých soutěží.

Autor: Michaela Holmanová

31.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Švýcaři otevírají nejdelší tunel světa

Historický moment. V neděli 11. prosince 2016 se pro pravidelný provoz otevře Gotthardský železniční tunel. V jeho případě se podařilo něco neskutečného – stavitelé dodrželi rozpočet schválený už na počátku 90. let.

Spisovatel Jiří Stránský: Škoda každého dobrého slova, které se neřeklo

Praha /ROZHOVOR/ - Autorem oblíbených dětských knih O dešťovém kameni, Povídačky pro moje slunce nebo Perlorodky je spisovatel a scénárista Jiří Stránský (85). Čtenáři a diváci jej přitom znají více jako autora filmů Zdivočelé země, Bumerangu či Štěstí, zachycujících atmosféru komunistického režimu a života politických vězňů v kriminálech a lágrech. „Slíbil jsem ve vězení básníkovi Honzovi Zahradníčkovi, že podám svědectví o lidech, kteří s námi seděli," říká Jiří Stránský, který připravuje další tři scénáře, povídkové knížky a prozrazuje, že brzo vyjde kniha Doktor vězeňských věd, kterou napsali s novinářkou Renatou Kalenskou.

Starosta Pískové Lhoty na Nymbursku byl obviněn z rozkrádání obecních peněz

Písková Lhota /FOTOGALERIE/ - Zpronevěra a zneužití pravomoci úřední osoby. To jsou dva trestné činy, z nichž policie obvinila šestačtyřicetiletého starostu Pískové Lhoty na Nymbursku Radovana Staňka. Obecní peníze měl rozkrádat ve spolupráci s účetní obce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies