Obsahuje kolem dvaceti gramů semtexu nebo jiné výbušniny. Zásahová jednotka ji používá k odstraňování výplní oken při násilném vstupu do objektu. „Pyrotechnik 
na místě. Začínám odpočítávání," ohlásí policista a přiloží konec zařízení k oknu. Když napočítá do pěti, otřese okolím silný výbuch. Sklo i žaluzie jsou ty tam. Než se kdokoliv vzpamatuje, do bytu bleskově vnikají zbývající členové týmu a dokončují zákrok.

Oknem jen v krizi

„V praxi jsme takovou techniku ještě nepoužili. Je to poměrně nebezpečné a nikdy nemůžeme zcela vyloučit riziko zranění od úlomků skla. Tento způsob se využívá jen 
ve skutečně krizových situacích, a to třeba za předpokladu, že se vyjednavači podaří odlákat cílovou osobu do jiné části bytu. Jinak se vniká spíš dveřmi," hodnotí ukázku velitel jihočeské zásahové jednotky Jan Votočka. Dodává, že v reálné situaci by slaňovací tým zajišťoval ještě ostřelovač. Cílem cvičení je vyzkoušet nové vybavení a natrénovat co nejvíc možných variant zásahu.

Podle velitele Votočky 
se totiž v poslední době hodně zvýšila úroveň zabezpečení objektů. Využívají toho i někteří zločinci. Investují nemalé částky do moderních prostředků a doufají, že v případě zatýkání budou mít před policií alespoň nějaký časový náskok. Třeba ke zničení stěžejních důkazů. „Cvičení jsou pro nás důležitá zejména proto, že pokud se nedostaneme dovnitř, nemůžeme provést zákrok," vysvětluje Jan Votočka.

Po chvilce se elitní policisté přesouvají do přízemí paneláku. Vyzkouší tam ještě tři druhy zákroků. První bude 
za pomoci speciální brokovnice, která obsahuje plastelínové broky namísto klasických kovových. Neodrážejí se, takže nezraní muže zákona ani osoby za dveřmi. Střílí se jimi přímo na zámek nebo panty. Zákrok trénuje čtyřčlenná skupina. Když velitel zásahu prozkoumá terén, dá rukou pokyn policistovi s brokovnicí.

Ten vypálí osm rychlých ran kolem pantů. Ostatní bleskově berou do rukou páčidla a dveře v mžiku leží na zemi. Na řadu přichází vstup za pomoci plastické trhaviny a hydraulického beranidla. Obvyklejší je druhý způsob, první se používá jen u speciálně zajištěných dveří s otevíráním ven. Jihočeská zásahová jednotka nemá v republice konkurenci. Její členové v září vyhráli druhý ročník Mistrovství zásahových jednotek 
v Borku u Rokycan. Vítězství je o to cennější, že se jim podařilo obhájit loňské prvenství.

Odjištěný granát!

Elitní tým funguje na jihu Čech od roku 1992. Přesný počet členů nechce policie z taktických důvodů prozrazovat, ale je jich několik desítek. Zájemci musejí projít velmi přísným výběrovým řízením. Většinou se jedná o špičkové sportovce se speciálním zaměřením. Jsou mezi nimi třeba střelci, potápěči, pyrotechnici nebo horolezci. Jeden z nejvíc nebezpečných zákroků si připsali v říjnu 2009, kdy zatýkali třiatřicetiletého recidivistu ve Strakonicích.

Podle krajského policejního mluvčího Jiřího Matznera se muž zabarikádoval v zahradní chatce a když viděl policisty, hodil proti nim odjištěný ruční obranný granát RG F1. „Jeden z členů týmu byl naštěstí natolik duchapřítomný, že pachatelovu ruku s granátem držel a znemožnil další pohyb," popsal mluvčí Matzner. Všichni naštěstí vyvázli bez úhony. Zčásti i proto, že nedošlo k úplnému vytržení pojistky.