VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pět let stará tragedie. Proč jsme přezíraví?

Strakonice – Na nebezpečí upozorňuje cedule. Marně. Sobota, 6. září 2008 kolem 17. hodiny. V tento den umírá pod koly rychlíku nedaleko vlakového nádraží 15letá dívka. Zpráva jako blesk prolétá městem. Již několik hodin po tragédii se na místě, kde zemřela, objevují květiny a svíčky.

9.10.2013 1
SDÍLEJ:

Varující cedule v ulici Tovární. Vpravo je pěšina, kterou si lidé zkracují cestu přes koleje. Foto: Deník/Petr Škotko

Konec září 2013. Stejné místo, stejná pěšina, kterou si tady během desítek let prošlapaly generace lidí. Přes koleje přechází 18letý mladík. „Vím, co se zde stalo, ta dívka chodila do školy jako já," říká, ale své jméno prozradit nechce. Na otázku, proč tudy přechází, když o tragédii ví, odpovědět neumí. Krčí rameny, přeříkává se, koktá. Říká něco o lékaři a čase. Potom kvapně odchází.

Místo kontrolují policisté a strážníci MP. „Od tragické události do současné doby přistihli policisté a strážníci přecházet na nebezpečném místě ve Strakonicích několik desítek osob, kteří bezmyšlenkovitě riskovali svůj život," říká policejní mluvčí Jaromíra Nováková.
Nerespektováním tohoto nařízení se občan dopouští přestupku, za který mu hrozí ve správním řízení pokuta až do výše 10 000 korun.
V blízkosti místa je cedule varující před nebezpečím. Tu vytvořila Ester Řandová ze Strakonic. Během asi 30 minut kolem poničené cedule přešlo koleje po vyšlapané pěšině sedm lidí . . . 

Co se staloSobota 6. září 2008 – Po 17. hodině vyjíždí ze strakonického nádraží rychlík směrem na Plzeň. Přibližně 300 metrů od nádraží mezi ulicemi 5. května a Tovární sráží na kolejích patnáctiletou dívku.
Neděle 7. září 2008 – Na místě se objevují první květiny a svíčky.

Značka má odradit hazardéry. Proto vypadá tak drasticky

Desítky těch, kteří chodí vyšlapanou stezkou přes koleje v blízkosti strakonického vlakového nádraží, odchytili strážníci městské policie a hlídky PČR při namátkových kontrolách. Ovšem těch, kteří unikli, jsou za pět let od tragédie stovky. Proč ale tak riskují? Většina těch, kteří kdy byli ochotni to vysvětlit, uvádí jeden společný důvod – čas. „Zkracuji si tudy cestu už roky. Nechce se mi obcházet kolem zbrojovky nebo pod mostem, když mířím do města," říká žena ze sídliště u restaurace Šumava. Jméno jsme slíbili neuvádět, ale redakce ho zná.

Tragédii ze září 2008 si pamatuje. „Bylo toho plné město a musím přiznat, že nějaký čas jsem tudy nechodila. Ale za pár dnů už mi zase otrnulo," dodává bez přetvářky.

Tím lze možná vysvětlit, proč rychle postavený plot několik dnů po tragédii vzal zase rychle za své. A s ním i další pokusy přecházení zabránit. Neměly nejmenší šanci být respektovány.

A tak jediným varováním je cedule s mašinkou, krvavými skvrnami a sloganem „Život nebo o pár kroků kratší cesta." Autorkou návrhu byla Ester Řandová, sloganu Martin Kůs. Bohužel, oba se musejí roky dívat na to, jak hazardéři nejen jejich práci ignorují, ale někteří ji i ničí. „Máme fotky, jak je značka vyvrácená," říká matka mladé návrhářky, fotografka Ivana Řandová ze Strakonic.

Pavel Tesař.Místo, kde k tragédii v roce 2008 došlo, patří Správě železniční dopravní cesty Plzeň (SŽDC). Co proto, aby k podobné události už nedošlo, udělala? „Po tragické události před pěti lety SŽDC několikrát opravila plot oddělující kolej od přilehlého parku, a to i přesto, že nebyl v našem majetku. Toto místo bylo následně monitorováno i zaměstnanci naší správy tratí a bylo zjištěno, že nové oplocení bylo po třech dnech poškozeno a následně do týdne sešlapáno až na zem, aby zde hazardéři se životem mohli dále přecházet koleje. V rámci plánované rekonstrukce stanice Strakonice, která začne pravděpodobně v roce 2014, by měl být plot z drátěného pletiva nahrazen betonovou protihlukovou stěnou," říká tiskový mluvčí SŽDC Praha Pavel Tesař.

Na událost v roce 2008 aktuálně reagovalo Krajské ředitelství policie Jihočeského kraje. Představilo projekt Nebezpečná místa v kraji s žádostí o dotaci na výrobu a osazení výstražných tabulí na nebezpečných místech Jihočeského kraje.

Peníze na realizaci projektu byly poskytnuty z programu, který každoročně vyhlašuje odbor prevence kriminality MVČR.

Po vyhodnocení situace vytipovali pracovníci Správy železniční dopravní cesty Č. Budějovice a Policie ČR nejrizikovější místa v jihočeském kraji. Zobrazená mašinka s heslem by měla každého varovat před nebezpečím hrozícím na kolejích. Cedule jsou v jihočeském kraji umístěny ve Strakonicích, Táboře a v Písku. Současně v těchto nebezpečných místech provádí policisté a strážníci v rámci běžného výkonu služby namátkové kontroly.

Stručně0 V roce 2008 vyhlásila Strakonická televize společně s Policií ČR a Městem Strakonice soutěž Hledá se nápad. Tento návrh vyvstal po tragické události, kdy projíždějící vlak srazil tehdy 15letou dívku, která si krátila cestu přes koleje.
0 Doputovalo několik desítek námětů. Nejednalo se vždy o konkrétní výtvory, diváci se zapojovali také telefonicky či mailem a škála připomínek k problému byla velmi široká.

Ester Řandová, autorka návrhu

Ester Řandová.Před pěti lety jste vytvořila vítězný návrh na varující značku k místu, kde zemřela dívka (15) pod koly vlaku. Jaké jste měla pocity tehdy, když jste návrh tvořila, a jaké v okamžiku, kdy jste viděla značku zničenou a pokreslenou?
Snažila jsem se o to, aby při prvním pohledu na značku bylo jasné, o co se jedná. Může se zdát, že je obrázek až příliš drastický, ale o to právě jde, značka má chodce odradit od této cesty.

Myslíte si, že je takových nebezpečných míst více?
Nerozdělovala bych místa na bezpečná a nebezpečná. To, co je tady nebezpečné, jsou bohužel lidé a jejich hloupé chování.

Jak vnímáte sankce vůči lidem, kteří takto hazardují s životy?
Tresty, které jsou udělovány za tyto prohřešky, jsou evidentně nízké. Možná by na tomto místě pomohla snad jen pět metrů vysoká zeď z ostnatým drátem a šavlozubým tygrem, i když typický Čech si i s touto překážkou snadno poradí.

Jak jste tehdy tragédii vnímala vy?
Na tuto tragédii mám stále stejný názor. Samozřejmě, že se jedná o smutnou událost. Ale stále nemohu pochopit, z jakého důvodu lidé takto hazardují. Lidé, kteří využívají tuto neoficiální zkratku by si také mohli uvědomit, že neohrožují jen svůj život, ale také životy cestujících. Nebo snad mají lidé jen nějakou skrytou potřebu zákony porušovat?

Ester Řandová studuje Estetiku na FF Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Je jí 22 let, jejím koníčky jsou například ruční výroba nášivek, fotografování, malování, hudba nebo četba knih.

Autor: Petr Škotko

9.10.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Malý pacient trpící leukémií.
8

Lék na leukémii mohl být čtyřikrát levnější. VZP couvla

Německé dálnice mají zavádět mýtné
1

Cesta k sousedům. V Německu si dejte pozor na kolony

Třicetistupňová vedra vydrží až do čtvrtka, řeky jsou na hranicích sucha

Pondělí se opět neslo ve znamení veder. Horké teploty vydrží až do čtvrtka. V pátek bude podle některých meteorologických modelů maximálně dvaadvacet stupňů.

Místo českého lva moravská orlice. Moravan ničí na cedulích malý státní znak

Trestní oznámení chystá Správa chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Došla jí trpělivost s Moravanem, který ničí státní znak na tamních cedulích. Částka, na kterou přijde pořízení nových a jejich montáž, už se blíží téměř k dvaceti tisícům korun. „Řádění vandala začalo letos na jaře krádeží pěti cedulí v Údolí Říčky. Pak se přesunul do okolí Ostrova, Holštejna a Jedovnic," popsal zástupce vedoucího správy Antonín Tůma.

Asad chystá další chemický atak, varují Spojené státy

/VIDEO/ Bílý dům včera večer vyjádřil obavy, že se v Sýrii připravuje chemický útok podobný tomu, který letos 4. dubna udeřil na Chán Šajchún. Neštěstí v tomto syrském městě si vzalo více než sto mrtvých z řad rebelů, odpůrců prezidenta Bašára Asada.

Rakouský prezident přijel do Prahy vlakem, Sobotka ho vítal na nádraží

Na první návštěvu České republiky ve funkci rakouského prezidenta přijel do Prahy vlakem Alexander Van der Bellen. Na pražském Hlavním nádraží ho uvítal hradní ceremoniář Miroslav Sklenář a jednotka Hradní stráže. V historickém salonku nádražní budovy se pak s Van der Bellenem setkal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V úterý se sejde i s prezidentem Milošem Zemanem, ten se ale plánovaného podnikatelského fóra nezúčastní kvůli návštěvě Vysočiny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies