VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Písecká synagoga dostane 40 milionů, její obnova jde do finále

Písek - Památka z roku 1872 bude sloužit koncertům i společenským akcím. Do nejnutnější záchrany zatím stát, město 
a majitel investovali za posledních sedm let kolem 600 000 korun.

14.1.2015
SDÍLEJ:

Na dokončení obnovy synagogy v Písku půjde v roce 2015 přes 40 milionů korun.Foto: Milan Caha, www.hrady.cz

Písek – Na dokončení obnovy synagogy v Písku půjde letos přes 40 milionů korun. V roce 1995 byla zdevastovaná budova vrácena do vlastnictví Židovské obce Praha, o šest let později prohlášena památkou a začala její záchrana. Po mnoha letech ji pomůže završit dotace 
z EU. Pokud se podaří úspěšně uzavřít smlouvu s dodavatelem, stavební práce by mohly začít v březnu. Hotovo musí být do konce listopadu.

Písecká synagoga je součástí druhé etapy Revitalizace židovských památek v ČR. Vznikne při ní síť šesti společenských center židovské kultury. Kromě Písku také v Plzni, Čáslavi, Rychnově nad Kněžnou, Neveklově a v Polici u Jilemnice. Projektované náklady činí přes 106 milionů korun bez DPH, snížit by je měla soutěž, vypsaná začátkem měsíce. „Pokud se podaří úspěšně najít dodavatele prací a nikdo se neodvolá, práce začnou začátkem března. Když nastanou komplikace, o dotaci přijdeme, protože projekt musí skončit 
30. listopadu,“ řekl koordinátor projektu Federace židovských obcí v ČR Jan Kindermann.

Čas zde hraje proti plánům obnovy. Upozorňuje na to písecký památkář Jiří Hladký, kterého zpráva o penězích na dokončení opravy synagogy velmi potěšila. Byl by ale nerad, aby se práce uspěchaly, a bylo to na úkor kvality. „Domnívám se, že ze všeho nejdříve je nutný statický posudek, zejména vzhledem k tomu, že se bude bourat strop, uměle vytvořený před několika desítkami let. Časově náročné bude také restaurování nástěnných maleb a vnitřní výzdoby, které patří 
v synagoze k nejcennějším,“ řekl Jiří Hladký.

Na dokončení obnovy synagogy v Písku půjde v roce 2015 přes 40 milionů korun.Jeho obavy sdílí i kurátor Židovského muzea v Praze Arno Pařík. Shrnuje je do slov, že času je málo, což je problém. „Je to jeden z nejobtížnějších projektů tohoto roku a je lepší, když se klenba a malby dělají pomaleji. Tady se bude pospíchat, a to není dobře. To je jediné, z čeho mám strach. Ale restaurátoři jsou vynikající, tak věřme, že to půjde nebo že ministerstvo dá ještě nějaký čas navíc, aby se to mohlo dokončit,“ popsal Arno Pařík.

Synagoga v Soukenické ulici, stojící východně od náměstí, byla postavena v roce 1872 v orientálním slohu s novorománskými prvky jako náhrada za starší modlitebnu, doloženou ve městě od počátku 
18. století. Bohoslužebným účelům sloužila do druhé světové války, po ní byla využita jako skladiště velkoobchodu 
s oděvním zbožím. V té době byl hlavní modlitební sál rozdělen stropem na dvě podlaží.

Právě vybouráním mezistropu v úrovni ženské galerie a dokončením rekonstrukce krovu a střechy by stavební práce měly začít. Objekt se musí odvlhčit, rekonstruována bude ženská galerie, vybudován zničený svatostánek a zazděna průmyslová vrata. Položit se musí nová dlažba a pokračovat bude obnova původní výmalby, která zůstala zachována 
z asi 80 procent, zbytek zdevastovala zatékající voda.

Na dokončení obnovy synagogy v Písku půjde v roce 2015 přes 40 milionů korun.Podle správce synagogy Václava Kinského stát, město 
a majitel do nejnutnější záchrany investovali za posledních sedm let kolem 600 000 korun. V roce 2004 byly provedeny základní záchranné práce (oprava střešního pláště a krovu), byl proveden restaurátorský průzkum, o rok později začalo restaurování interiéru.

V únoru začne vznikat scénář expozice. Je třeba zjistit, co se zachovalo z původního vybavení synagogy. Centrum bude sloužit společenským akcím, koncertům, výstavám či besedám o židovské kultuře. 
V expozici budou i zmínky o osobnostech regionální židovské komunity.  (čtk, kol, vkc)

Doufám, že obnovíme i židovské hřbitovy„Jako jediná větší stavba, dochovaná v jižních Čechách, je písecká synagoga velmi cenná,“ říká Arno Pařík z Židovského muzea v Praze.

V čem tkví největší hodnota písecké synagogy?V současné době je v problematickém stavu a vyžaduje opravu. Původní interiér známe jen z fotografií, ve své době byla zřejmě velice krásná. Má sice nějaké příznaky maurského stylu, ale výmalba je podle mě domácího původu, spíš to připomíná historickou románskou stylizaci. To je jedna věc. Potom její umístění: je skoro v centru Písku a od roku 1872 se tam odehrával celý židovský život. Má pro nás zvláštní význam, protože se tam scházeli skoro všichni lidé z Písku a okolí. A díky zahrádce má intimní charakter.

Arno Pařík, kurátor, Židovské muzeum.Jakým životem byla měla po obnově žít?Má sloužit připomínce a provozování hudby židovských autorů, což je velmi široký pojem. To je od chrámové hudby, o které jsou zprávy v bibli, až po meziválečnou modernu a mnoho vynikajících autorů z českých zemí, což je nádherné téma. Myslím, že prostor písecké synagogy tomu dává skvělou přiležitost, a je taky dost velká, aby se tam vešlo nějaké větší těleso. Bylo by to krásné prostředí. Písečtí Židé byli velmi kulturní a potěšilo by je, že synagoga slouží takovému účelu. Bude tam ale možné dělat i jiné věci.

Během necelých tří let to bude třetí obnovená synagoga v jižních Čechách, po Českém Krumlově a Čkyni. Nakolik je to pro vás významné?Je to velice chvályhodné, potěšitelné a speciálně proto, že v jižních Čechách. Těch malých obcí zde bylo velmi mnoho, jenomže malé synagogy byly většinou zbořené nebo přestavěné. Problém s jižními Čechami je, že synagoga v Českých Budějovicích byla zbořena stejně jako ta v Táboře. Zvlášť ta táborská byla krásným centrem pro obce roztroušené kolem Tábora. Žádná větší stavba – mimo Písku – zde není. Z jižních Čech je to ale kousek na Vysočinu, a to je pásmo, kde je pamětihodných míst hodně. A já doufám, že to neskončí synagogami, ale že se podaří obnovit i židovské hřbitovy, alespoň ty, jejichž stav to umožňuje. (vkc)

Autor: Redakce

14.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dětská skupina. Ilustrační foto.
14

Dvouleté děti nejsou do školek zralé. Potřebují individuální péči

Konvoj vozidel armády USA na dálnici D5 nedaleko Plzně.
AKTUALIZOVÁNO
10 32

Vojenský konvoj dnes opustí ČR. Před kasárnymi zasahovala policie

AUTOMIX.CZ

Zapomenuté české automobilky: Wikov nabízel luxus, zaujal i první "kapkou"

Tatru a Škodu zná v naší zemi každý. Jsou tu ale i další, méně známé automobilky, mezi které spadá například Wikov. Strojírenský podnik původně vyrábějící zemědělské stroje vdechnul život vozům, kterým se dnes přezdívá „československý Rolls-Royce".

Ministryně Valachová: Škola musí zveřejnit přijatého žáka s nejhorším výsledkem

Střední školy budou muset v rámci jednotných přijímacích zkoušek anonymně zveřejnit skóre přijatého žáka s nejhoršími výsledky testů. V pořadu Partie televize Prima to dnes řekla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Podle ní to bude ukazatel kvality dané školy pro rodiče a zájemce o studium. Jednotné přijímací zkoušky se letos plošně konají poprvé, a to na maturitní obory středních škol.

Kvůli EET nemají kamberští prodejnu potravin

Závažný problém řeší aktuálně již měsíc obec Kamberk. Obyvatelé této vsi nemají, kde v obci nakoupit základní potraviny. Provozovatelka krámku na konci února skončila. Nechtěla kupovat drahou pokladnu pro EET.

Zvoník Ladislav Leksa: Změna času je proti přírodě

/ROZHOVOR/ V noci na neděli se mění čas ze zimního na letní. Kdo by si myslel, že všechny kostelní hodiny potřebují při změně času ručně seřídit, ten by se mýlil. Hodiny v klášterním kostele sv. Josefa v Obořišti má na starosti místní řemeslník a také zvoník Ladislav Leksa. Už zhruba sedm let na nich přesný čas řídí družice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies