VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Písecké maškary chtějí letos poukázat na uprchlickou krizi

Písek – Stovky masek i diváků se mohou už počtvrté těšit na písecké maškary. I když patří k akcím s kratší tradicí, jejich oblíbenost roste.

12.1.2016
SDÍLEJ:

Maškary v Písku.Foto: Deník/Lucie Kotrbová

Maškary se v Písku uskuteční v sobotu 13. února od 12.30 hodin. „Sejdeme se jako vždy před zdravotnickou školou. Masky by měly dorazit s předstihem, aby se stihly zaregistrovat," apeluje za organizátory Marek Anděl.

Ve 12.30 hodin by měl vyrazit průvod, a to přes Kamenný most, Palackého sady, na Florián a Velké náměstí, kde budou jednak připraveny stánky a jednak první z hlavních atrakcí. „V průvodu pojede Golem, který bude poukazovat na jednu významnou věc, která se udála v průběhu minulého roku. První akce se bude týkat uprchlické krize, bude reagovat na to, co se děje kolem nás," nastiňuje Marek Anděl.

Z náměstí bude průvod pokračovat k poliklinice, ke kostelu, přes Drlíčov k Bílé růži a zpět na náměstí, kde bude další atrakce. Odtud se půjde Karlovou ulicí na Kamenný most, kde masky jako každý rok shodí neoblíbenou osobu do řeky. „Také to souvisí 
s uprchlickou krizí, takže si lidé možná domyslí, kdo to bude," napovídá organizátor.

Po průvodu bude připravená afterparty v domečku tábornického klubu, kde se budou opékat špekáčky. Poté bude následovat maškarní bál v rytířském sále Středověké krčmy, který zpestří živá hudba ve stylu vesnické maškarní zábavy.

Novinkou letošního ročníku bude dobrovolné vstupné. „S ohledem na narůstající náklady budeme rádi, když diváci maškary podpoří nějakou, byť malou, částkou," konstatoval Marek Anděl.

Písecké maškary spolupracují s milevskými či skalskými. „Do Milevska určitě přijedeme i s Golemem. Stejně tak počítáme, že Milevsko i Skály přijedou do Písku," doplnil organizátor. Na písecký masopust pozvou o týden dřív – v pátek 5. února odpoledne – švýcarské maškary, které dorazí autobusem na písecké Velké náměstí. Jedná se o obnovu českých maškar, skupinu Taktsurfer. 

V Milevsku chtějí překonat svůj rekord

Milevsko – Sice bude už 154., přesto bude výjimečný. Milevský masopust, jehož hlavní program se odehraje v sobotu 6. února odpoledne, poprvé přivítá čerty Krampuse. Budou z Vodňan, z Kadaně a Frýdlantu. Novinek bude podle Karla Procházky, předsedy Maškarního sdružení Milevsko, více. Poprvé se také zúčastní například Doudleban z Doudleb, masky z Dačic, ale i někteří obyvatelé z Milevska, jež ještě nikdy v průvodu nešli. „Bude to veliké," poznamenal Karel Procházka, který vyzývá další přátele, aby se do průvodu zapojili.
Cílem letošních milevských maškar je překonání vlastního rekordu z roku 2011. Tehdy bylo v průvodu 629 masek. „Do Milevska přijedou zástupci Agentury Dobrý den, která české rekordy eviduje, a budou masky, které budou na náměstí E. Beneše procházet branou, počítat," vysvětlil předseda maškarního sdružení. Například loni šlo v průvodu 770 masek.
Pokus o překonání vlastního rekordu se snaží organizátoři prezentovat co nejvíce způsoby. Například bilboardy jsou i v Praze, Českých Budějovicích či v Táboře.
Novinkou 154. průvodu je i to, že nad ním záštitu převzal ministr kultury Daniel Herman, který přislíbil i účast jako divák, a hejtman Jiří Zimola. „Jsme za to rádi," konstatoval Karel Procházka. Organizátoři mají s maškarami velké plány. Budou žádat 
o jejich zápis do fondu kulturního dědictví a také chystají jejich muzeum.
Hlavní je ale nyní dolaďování příprav maškar. Naposledy Karel Procházka řešil dopravní omezení. Řidiči se budou muset připravit na uzavírky.
Jisté také je to, že maškary budou mít mezinárodní charakter. Do Milevska zavítá plný autobus ze švýcarského města Münchenbuchsee včetně masopustní kapely.
Maškary, které mají podtitul „Malý Ryjo de Žanéro", nabídnou i první ročník festivalu maškar. Ten měl premiéru jako nultý minulý rok. Jedná se o součást průvodu, kdy maškary pomocí cedule informují, odkud přijely.
Milevské maškary začínají ve čtvrtek 4. února tradičním zvaním, další den je na programu Bakusův průvod, jehož součástí je i oslava získání nadvlády nad městem, a v sobotu 6. února vypukne samotný průvod. Okolo 14. hodiny by měl vyjít od domu kultury.

Protivínský masopust se vrátí do středověku

Protivín – Protivínský masopust patří k těm nejmladším. Letos se uskuteční teprve čtvrtý ročník, ale i přesto už se maškary stávají oblíbenou tradicí. „Hned první rok jsme měli docela vysokou návštěvnost, což nás potěšilo a motivovalo k dalším ročníkům," podotkl Jiří Morávek za pořádající Spolek fór Protivín.
Letošní masopust bude mít téma Železný a zlatý středověk a v tomto duchu se ponese celý program. Bude připraven vyhřívaný stan, ohňové koše nebo středověké hry. „V rámci doprovodného programu se bude střílet ze středověkého luku a budou připravené ukázky středověkých řemesel. Také budeme péct maso přímo na náměstí," konstatoval Jiří Morávek.
Masopust se v Protivíně bude konat v sobotu 16. ledna a zahájí tak maškarní sezonu. „Spolupracujeme například se skalskými nebo milevskými maškarami, které k nám také přijedou," zmínil s tím, že účast masek se předpokládá kolem padesáti.
Masopust začíná ve 12 hodin, asi o půl hodiny později budou masky žádat o klíč od starosty Protivína Jaromíra Hlaváče. Průvod začne i skončí na Masarykově náměstí. Od 18 hodin bude připravena masopustní zábava v restauraci U Rychtářů. 

Mišovické maškary vyjdou už v sobotu, končit budou v Pohoří

Mišovice – Letos budou v sobotu pořádat třetí ročník masopustního průvodu v Mišovicích. Sraz maškar je v 10 hodin u kapličky. Průvod se vydá tradičně do Minic, Slavkovic a Pohoří. V prvních dvou ročnících měli organizátoři problém skloubit kulturní program tak, aby mohli maškarní průvod uspořádat v tradičním čase masopustu. Také si nebyli jistí, zda budou mít lidé o obnovení tradice zájem. Termín si trochu prodloužili a masopustní veselí na Písecku tak uzavírali. Letos se situace změnila a mišovický maškarní průvod se bude konat mezi prvními v okrese.
Masopustní veselí se ani tentokrát neobejde bez harmonikáře. Občerstvení bude na konci průvodu pro účastníky připravené v pohostinství U Koblížka v Pohoří. 

Ve Skalách bude tématem cirkus

Skály – Tradiční masopustní veselice ve Skalách se bude konat v sobotu 30. ledna. Tématem letošního ročníku je cirkus. Jedná se už o 31. ročník této akce, kterou pořádá obec Skály ve spolupráci s o.s. Budičovice – Skály. Program začne v 9 hodin srazem masek. O hodinu později bude zahájení a předání klíčů na návsi a v 10.30 vyjde průvod v doprovodu Prácheňské kapely. Odpoledne bude připravený dětský karneval a večer si přijdou na své dospělí. Na maškarním bálu zahraje kapela Kik band. 

Vyjdou z Pamětic, skončí v Dubí Hoře

Drhovle – Masopustní průvody mají dlouhou tradici zejména v místních částech Pamětice a Dubí Hora. V zahájení akce se místní části střídají. Tentokrát se účastníci průvodu sejdou v Paměticích a před polednem s vydají ke kulturnímu domu v Dubí Hoře.
V průvodu každoročně nechybí harmonikář, vodník, princezny a další z pohádkové i zvířecí říše. Cestou zastavují u jednotlivých domů, kde ochutnají připravené občerstvení. Dospělí potom posedí v pohostinství a na děti, které se rovněž v hojném počtu účastní průvodu, bude čekat kulturní program, kde nebudou chybět různé soutěže, mimo jiné skákání v pytlích. „V obou osadách jsou nejaktivnější při organizování masopustu dobrovolní hasiči za finanční podpory obce," doplnila Božena Havlíková místostarostka obce Drhovle.

Maškary z Borovan se těší i na přespolní

Borovany – Posedmé v obnovené éře ovládnou maškary Borovany. Masopust se tu bude konat příští týden v sobotu 23. ledna. Masky mají sraz ve 12 hodin v kulturním domě a poté – až dostanou svolení k obchůzce, vyrazí po vsi. Začnou v části obce zvaná Kopanina a skončí na Ovčíně.
Starostka Ivana Dolejšková očekává, že dorazí určitě pět desítek masek. „Loni byla půlka místních a půlka přespolních. Podporují nás masky hlavně z Milevska a dále přijíždějí ze Skal, Sepekova, Stádlce či Písku," vypočítává starostka.
Doplňuje, že borovanské masopusty nejsou tématicky zaměřené a masky tak mají volnou roku. „O to více jsme pak překvapeni, čím nás kdo překvapí," podotkla starostka, která 
v maškarním průvodu také nechybí. Už se těší na to, s čím přijde místní rodina Brčákova, jejíž členové chodí ve stejných maskách. Loni byli za slepice a například předloni za baletky. „Za co půjdeme letos, to nemůžeme prozradit. Naznačím ale, že to bude ze sportu," uvedla Libuše Brčáková.
V průvodu bude jako tradičně vyhrávat kapela Smolečenka z nedaleké Písecké Smolče, která zahraje a zazpívá i po skončení průvodu. Po něm bude následovat maškarní rej v kulturním domě.

V Líšnici budou mít jistojistě 6. února dětské maškarní

Líšnice – V Líšnici u Sepekova zatím neví, zda letos masopustní obchůzku po vsi uspořádají. Podle Petra Urbana, předsedy Osadního výboru Líšnice, masopust plánovali na sobotu 6. února. „Mnoho lidí na tento termín ale nemůže a pořádat průvod pro několik lidí, to nestojí zato. Uvidíme, jak to bude. Každopádně v sobotu 6. února se bude konat dětské maškarní," dodal Petr Urban. Líšnice patří k části obcím, kde masopustní tradici obnovili, účastní se okolo třicet masek. 

V Kovářově chtějí mít z masopustů tradici

Kovářov – Založí v Kovářově novou tradici, a to masopustu? Na to odpoví první ročník obchůzky po vsi, která se uskuteční v sobotu 6. února. Sraz masek je mezi 9.30 až 10. hodinou před kulturním domem. Zakončení průvodu pak bude na návsi a masky se mohou těšit na občerstvení zdarma. „Srdečně zveme do průvodu malé i velké, masky jsou vítány," vzkazují organizátoři z obecního úřadu.

Masky v Sepekově navštíví i seniory

Sepekov – O legraci nebude nouze ani v Sepekově. Tam pořádají masopust v sobotu 20. února. Bude se jednat o šestý ročník a opět bude v režii Spolku nadšenců Sepekov. „Vycházet se bude jako tradičně ve 14 hodin od nádraží a opět navštívíme seniory v domě s pečovatelskou službou," nastínila za organizátory Mirka Hřebejková. Loni měli v Sepekově téma husitské, letos ho ještě stanovené nemají. 

V Semicích nebudou chybět novomanželé

Semice – Masopustního průvodu se účastní nejen obyvatelé místní a nedalekých Smrkovic, ale také lidé z Písku, jehož jsou Semice součástí. „Tentokrát se sejdeme na Flekačkách a v pravé poledne se vydáme přes celou vesnici až do staré školy, v jejíž části je nyní hostinec," uvedl Milan Smola, předseda Osadního výboru Semice, který společně s dobrovolnými hasiči masopustní průvod pořádá. V průvodu, v jehož čele půjde kapela, už tradičně nebudou chybět ženich s nevěstou, pohádkové bytosti a některý z politiků a samozřejmě také pojízdná polní kuchyně s dobrotami k jídlu a pití.

Termíny masopustů

16. ledna Protivín, Mišovice
23. ledna  Borovany
30. ledna  Skály

6. února Milevsko, Kovářov, Mirotice, Semice, Ostrovec
7. února  Chyšky
13. února  Písek
20. února  Sepekov, Pamětice, 
Dubí Hora
27. února  Králova Lhota, Lety, Šerkov, Kožlí, Orlík nad Vltavou, Probulov, Nevězice, Laziště

Autor: Redakce

12.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Asi pětasedmdesát zaměstnanců firmy Bauhaus protestovalo proti pomalému rozhodování soudu.
AKTUALIZUJEME
12

Bauhaus stojí neoprávněně. Inspektor nejednal s vlastníky pozemků

Dva muže zavalila zemina v Zahořanech nedaleko Vranova u Čerčan. Na místě jsou hasiči a policisté.
14

Zemina zasypala dva dělníky, nehodu nepřežili

Sedm milionů dolarů za horu ledu plnou zlata a ropy

/INFOGRAFIKA/- Rusové dnes nová území obsazují. Bývaly doby, kdy se jich zbavovali. Před 150 lety prodali Aljašku Spojeným státům.

Youtuber před soudem: Dostal podmínku za vulgarismy

Petr Jelínek z Jihlavy s přezdívkou Pstruh103 je na Vysočině vůbec prvním tvůrcem videí na internetu, takzvaným youtuberem, který skončil před soudem.

Záplavy v Austrálii: evakuují 40 tisíc lidí

Australské úřady dnes nařídily evakuaci zhruba 40 tisíc lidí z nízko položených oblastí států Nový Jižní Wales a Queensland, kterým v důsledku cyklonu Debbie hrozí záplavy. V Queenslandu bylo dnes preventivně uzavřeno přes 2000 škol a 1200 školek. Cyklon, který na queenslandské pobřeží udeřil v úterý, také způsobil rozsáhlé výpadky elektrického proudu. Bez elektřiny zůstává kolem 61 tisíc domácností.

Divoké ráno na dálnici D1: nehoda auta s kamionem i hořící motor

Nehoda osobního auta a kamionu zkomplikovala cestu do práce řidičům jedoucím ve čtvrtek ráno po dálnici D1 ve směru z Vyškova na Brno. Kvůli střetu dvou aut byla dálnice u obce Luleč na Vyškovsku na čas uzavřená a tvořily se kolony.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies