Obětiny v pravěku a středověku jsou jen jedním okruhem setkání archeologů. Debaty o novinkách a nálezech se od středy do soboty ponesou refektářem kláštera. Lázeňské město bude poprvé ve své historii hostit mezinárodní archeologickou konferenci. Tématem pro více než 60 odborníků jsou kromě obětin depoty a deponování.

„Myšlenka tady uspořádat pracovní setkání vznikla už 
v roce 2012, kdy se v Bechyni konalo zasedání jihočeské pobočky archeologické společnosti. Je připravená řada přednášek a účastníci navštíví i pravěké i raně středověké mohyly, komentované prohlídky a výstavy," shrnul 
k programu místostarosta Jiří Beneš, který se na přípravě konference podílel.

Upřesnil, že před zájemcem o přednášku z řad veřejnosti nikdo dveře nezavře, ale určené jsou primárně pro pozvané odborníky. Zajímavou přednášku má připravenou i pracovnice Husitského muzea v Táboře Markéta Šálová. Přiblíží poklad z mladší doby bronzové, který objevili dělníci při stavbě silnice v roce 1926 u Starého Sedla. Jde 
o jediný soubor šperků z této doby na Bechyňsku.

„Jde o vzácnost, protože 
z této doby se podařilo nalézt pouze úlomky. Jedná se 
o bronzové šperky, jednu sekeru a dva srpy. Poklad má jednadvacet kusů, původně jich bylo o jedenáct nebo dvanáct víc. Nepodařilo se nám dopátrat, co se s ostatními kousky nálezu stalo," upřesnila Markéta Šálová.

Výstava depotů:• Městské muzeum Bechyně připravilo výstavu nazvanou Poklady, depoty, obětiny…
• Jihočeské depoty kovových předmětů od doby bronzové do novověku. Výstava potrvá 
do 15. září, otevřeno je každý den kromě pondělí.

Kromě přednášek mezi odborníky je připravená pro veřejnost i výstava depotů v Městském muzeu v Bechyni. Tady mohou všichni již zmíněný mladobronzový poklad obdivovat a mimo něj i polovinu pokladu mincí z roku 1620, který před šesti lety objevil náhodou na procházce František Dedek ze Soběslavi. Součástí výstavy jsou i nálezy z vrchu Burkovák u Nemějic (Dražíč), kde archeologové objevili několik tisíc pravěkých votivních předmětů a všechny v okruhu dvaceti metrů čtverečních. Vzhledem k tomu, že všechny předměty byly provrtané usuzuje se, že mohly být zavěšeny na stromě.

Prestiž města

To, že mezinárodní archeologická konference s odborníky z východního Bavorska, Horního Rakouska a východních a jižních Čech se koná zrovna v Bechyni, zvýší podle místostarosty Jiřího Beneše prestiž města.

„Vnímám toto setkání jako věc určité prestiže. Bude tady řada zahraničních účastníků, kromě šedesátky oficiálně pozvaných hostů přijedou další archeologové, numismatici či studenti. Ze setkání vznikne také sborník a konference už bude vždy s Bechyní spjata," sdělil Jiří Beneš.

Konferenci pořádá Jihočeské muzeum s Filozofickou fakultou Jihočeské univerzity, Archeologický ústav AV ČR v Praze, Husitské muzeum a město Bechyně. Účastníci poznají nejen krásy Bechyně a regionu, ale zavítají například i do románského kláštera v Milevsku.