Není snad roku, kdy by se v centru Českého Krumlova nemluvilo 
o svozu odpadu, a zvláště v historickém centru o kontejnerech. V létě loňského roku natrvalo zmizely z Hradební ulice do svého nového stání pod mostem u Domu dětí a mládeže. Jakkoliv se čekal nesouhlas obyvatel, k ničemu takovému nakonec nedošlo. Lidé si zvykli. A ti, kteří bydlí v Hradební si oddychli. Zápach z odpadků a ranní rachot z vyvážení jsou minulostí. Nač se tedy k problému vracet?

Důvodů je víc. Pokud se opraví kláštery, bude asi jen těžko myslitelné, aby vedle nového kulturního středobodu města stály kontejnery v jejich současné podobě. A kromě toho, historické centrum není jediné, které by si zasloužilo místo pro shromažďování odpadků zkultivovat.

Řešením by mohly být kontejnery podzemní. Co to je? Přesně to, co říká název. Kovová nádoba umístěná pod úrovní terénu, do níž se odpadky vhazují něčím, co by se dalo nazvat komínem. V posledních letech je při řešení svozu odpadu z centra města radnice několikrát uvedla, nicméně s tím, že jejich instalaci brání hlavně ve středu města podzemní voda. Ale jak už bylo řečeno, centrum přece není jediné místo 
v Krumlově.

„Je to nápad, který nosím 
v hlavě přes rok a inspirovala mne k tomu Kutná Hora, kde tyto kontejnery mají například hned vedle chrámu Svaté Barbory. Nijak tam neruší, naopak, esteticky jsou velmi příjemné," konstatoval k věci starosta Dalibor Carda.

A nejen Kutná Hora, prvním městem v Jihočeském kraji, které se do budování podzemních kontejnerů pustilo, byl Písek. A tam si je velmi chválí. Už v roce 2009 je nainstalovali na dvě místa v historickém centru v Gregorově ulici a v Palackého sadech.

Už tehdy Písečtí velebili trojnásobný objem podzemních kontejnerů ve srovnání s těmi klasickými plastovými. Pokud se jejich kapacita plně využije, odváží se separovaný odpad méně často a tím se ušetří. Finančně hraje do ruky Českému Krumlovu i čas, protože první dvě písecká kontejnerová stání v Gregorově ulici a Palackého sadech stála dva a půl milionu korun. To bylo před čtyřmi lety. Nyní by se mohlo něco takového pořídit v Českém Krumlově daleko levněji. Jedno stání vychází na půl milionu. To je ovšem i tak dost a rozpočet města zatím s touto kolonkou nepočítá.

A jak by se takové řešení líbilo Krumlovákům?

„Líbilo by se mi to v případě, že by ty kontejnery  zůstaly na místech, na kterých jsou teď, abych nemusela chodit s odpadky někam půl hodiny," naznačila například Hana Škarvadová. Jiní vítají takovou instalaci i bez výhrad.

Otázkou zůstává tedy cena a pak i první místo, kde by se dala instalace kontejnerů vyzkoušet.

Podle ředitele Služeb města Pavla Turnhöfera už existuje první vizualizace podzemních kontejnerů na krumlovském autobusovém nádraží. To čeká v dohledné době rekonstrukce tak jako tak vlastními silami města.