Podle krajského koordinátora Besipu Václava Kováře k největšímu počtu nehod automobilů s chodci či cyklisty statisticky dochází mezi čtvrtou a šestou hodinou odpolední. „Proto je potřeba, aby lidé za snížené viditelnosti používali reflexní prvky. Aby ty ale plnily svůj účel, musí mít zase vozidla v pořádku osvětlení," říká Václav Kovář.

Policejní mluvčí Milan Bajcura se domnívá, že cyklisté a chodci svoji bezpečnost v silničním provozu často podceňují. „Neuvědomují si, jak jsou zranitelní," uvádí.

Řidič: Pásky bych rozdal všem

Jedna z preventivních akcí na podporu viditelnosti se včera uskutečnila v Českých Budějovicích na Husově třídě u vjezdu k výstavišti.

Policisté zde zastavili například řidiče Ladislava Šturma z Českých Budějovic. Sám prošel kontrolou o způsobilosti vozu k jízdě v pořádku a podobnou akci vítá. „Často se střetávám s tím, kdy cyklista není dostatečně osvětlen. V tom případě je pak těžké ho na krátkou vzdálenost včas postřehnout," říká Ladislav Šturma.

Podle něj by pak lidé měli vystupovat z vozu za tmy ideálně v reflexní vestě. „Kromě řidiče by si vestu ale už přímo v autě měli obléci i případní spolujezdci," poukazuje. Policejní mluvčí Milan Bajcura dodal, že na používání reflexních vest se policisté zaměří také při dalších preventivních akcích.

Nehody v číslech

  • Za prvních deset měsíců roku 2015 jihočeští policisté řešili 3281 dopravních nehod, při nichž zemřelo 60 osob. 
  • V loňském roce za stejné období řešili 3155 dopravních nehod, kdy zemřelo 52 osob.
  • Za uplynulý měsíc bylo řešeno 373 dopravních nehod, 6 osob zemřelo, 11 osob se zranilo těžce a 153 osob lehce.