VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pravidla lži nelhala, natáčela se přímo v realitě

Němčice u Volyně – /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Ve správcovské budově zámku v Němčicích u Volyně působila až do letošního jara terapeutická skupina Sananim pro drogově závislé. Právě v tomto autentickém prostředí vznikl před devíti lety syrový snímek Roberta Sedláčka Pravidla lži. 


14.9.2014
SDÍLEJ:
Fotogalerie
13 fotografií

Uvítací rituál znamená pro nově příchozího jediné: ponořit se do ledové vody. Drsný vstup do komunity našel inspiraci v realitě.Foto: printscreen

O dvanáct filmových klientů se tu stará trojice terapeutů: realita i film. Drtivá většina exteriérových i interiérových záběrů ze života lidí, kteří se chtějí zbavit závislosti na tvrdých drogách, se natáčela právě v Němčicích.

Původně chtěl režisér snímek více natáčet v ateliérech, ale rozpočet se mu zúžil natolik, že vzal zavděk reálným prostředím. To on velmi dobře znal, protože tu před filmem Pravidla lži pořídil v roce 2003 krátkometrážní dokument Dlouhá kocovina. A protože mu zbyla spousta nevyužitých záběrů, které mu bylo líto vyhodit, do Němčic se vrátil a začal připravovat hraný „celovečerák". Režisér dříve pro Českou televizi uvedl, že 
„z různých příběhů, které tam vyslechl a samozřejmě dotvořil vlastní fantazií, složil scénář tohoto filmu."

Temnou minulost má za sebou postava Milana (Jiří Langmajer), který má „nepovolený“ vztah s Jolanou (Petra Jungmanová).Odborným poradcem, který hlídal, aby film odpovídal pravdě, byl tehdejší šéf němčické komunity Aleš Kuda. „Natáčelo se zejména na dvou místech. V bývalé škole, kde nám obec zapůjčila společenskou místnost, protože do komunitní budovy bychom se 
s veškerou technikou nevešli. Ale pokoje, jídelny, chodby, chov zvířat, to všechno už je naprosto reálné, jak to v komunitě vypadalo. To je to druhé místo," popsal  Aleš Kuda.

Terapeutická skupina tady působila od roku 2001 a měla 
v nájmu majetek rodiny Dlauhowesských, která restituovala zdejší zámek a přilehlé budovy. Film se v Němčicích „narodil" jen za tři miliony korun, a to během 19 natáčecích dnů. Aleš Kuda s úsměvem dodal, že za tak krátkou dobu se natočí reklama na pivovar.

„Šestnáct natáčecích dnů jsme zvládli v létě, byť se děj odehrává v zimě. Šlo zejména o interiérové scény," vysvětlil tehdejší šéf komunity. Pokud se točilo venku a počasí ještě rozhodně nebylo zimní, pomohli si filmaři technikou a fígly. „Zimní" záběry natáčeli například už ve čtyři hodiny ráno nebo až po setmění, aby bylo venku málo světla.

Komunitní dům byl při natáčení prázdný, protože skuteční klienti měli letní program a aktivity mimo Němčice. Štáb a herci měli tedy správcovskou budovu plně 
k dispozici. Herečtí protagonisté, aby se vžili do svých rolí, absolvovali ještě před natáčením dvou až třídenní stáže 
v prostředí s reálnými klienty, kdy museli dodržovat jejich veškerý denní režim. Chodili na terapeutická sezení a mohli vstupovat do debat.

Noční záběr na němčický zámek s budovami, vpravo sídlo komunity, vepředu stojí rotundovitá šatlava.Aleš Kuda dodává, že areál zámku má v sobě skrytou, velmi silnou energii. Nachází se tu například bývalá alchymistická dílna, což je podle něho magické místo a vstoupit do ní je velkým zážitkem. „Němčice jsou ve filmu dobře poznat, venkovní záběry jsou příznačné. Jednou jsme natáčeli noční scénu, kdy jsme museli budovy silně nasvítit, až přišel jeden ze synů vlastníka a říkal, že je to moc krásné a  všechno vypadá jako opravené a záběry budí dojem, že tam někdo bydlí," vypráví Aleš Kuda. Dalším zajímavým objektem, kolem kterého se natáčelo, je stavba ve tvaru rotundy, kde prý dříve bývala šatlava.

V reálu i ve filmu se drogově závislí starají o zvířata. „Dvacet slepic, dvě prasata, jedenáct ovcí. Taky tě to čeká," říká Milan Romanovi. Postava Rudy vyhání ovce, které mu jednou utečou. Tato scéna se začala natáčet v pátek, ale kameraman zapomněl včas zapnout kameru a už nebylo dost času na dokončení. Když se štáb po víkendu vrátil, napadl sníh, ale záběr bylo potřeba dotočit bez bílé pokrývky. „Zatímco jindy filmaři na sníh čekají, my jsme ho museli posolit, aby roztál," směje se Aleš Kuda.

Ve filmu se sníh přece jen objevuje, například v úvodní scéně, kdy nově příchozí klient Roman se musí podrobit drsnému přijímacímu rituálu – ponořit se do zamrzlého rybníka, jinak mu nebude otevřeno. Scéna vznikla 19. prosince 2005 a ačkoli jí film začíná, byl to poslední obraz filmařů. Studený přijímací rituál si Robert Sedláček nevymyslel, ale opět se inspiroval zvykem komunity.

Režisérovi vůbec velmi záleželo na tom, aby vše bylo velmi věrohodné. Terapeut Adam, kterého hraje herec Martin Trnavský, je inspirován Alešem Kudou. „Nosil jsem tehdy dlouhé vlasy, takže i Martin Trnavský je musel mít delší. Učil jsem ho kouřit tak, aby u toho vypadal jako já. Co se týče vlasů, tak kuriózní je, že během natáčení jsem si je ostříhal," vzpomíná Aleš Kuda.

Danu ztvárnila herečka Eva Vrbková.Dana se podle titulků vyléčilaNa natáčení Pravidel lží, jelikož to byl její první větší film, vzpomíná moc ráda herečka Eva Vrbková (na snímku z filmu, kde ztělesnila postavu Dany). „Sešla se hodně zajímavá parta lidí, se kterou jsme trávili úžasných čtrnáct dní.

Nejdříve jsem měla strach natáčet o takovém tématu, bála jsem se, že bude ´depka´, ale jelikož David Novotný, kdykoliv skončila klapka, neustále povídal nějaké vtipy
a bavil nás, tak jsme se dost nasmáli," vzpomíná herečka.

Před natáčením také ona absolvovala dva dny v komunitě. „Musím říct, že z toho mi úzko bylo, protože jsem nikdy neviděla pohromadě tolik ztracených lidí. Holka, se kterou jsem spala na pokoji, měla v noci abstinenční příznaky, takže tohle všechno vůbec nebylo jednoduché vidět," vypráví.

Její postava Dany, kterou hrála, nyní žije podle závěrečných titulků už vyléčená se svojí dcerou. „Tedy aspoň doufám… Líbí se mi, když přes všechny nesnáze má příběh dobrý konec, ze kterého se mohu poučit jak já, tak i diváci."

Terapeutická sezení se odehrála v bývalé obecní škole

Sezení terapeutické skupiny se natáčelo v němčické škole. Klientů je dvanáct, v kruhu jsou ještě dva terapeuti.Starosta Němčic
u Volyně na Strakonicku Jan Vastl se při natáčení filmu Pravidla lži také pohyboval, 
i když, jak sám říká, spíše vše sledoval zpovzdálí. Byl ale samozřejmě u toho, když si filmaři od obecního úřadu zapůjčili společenskou místnost v bývalé škole, kam umístili scény s terapeutickými sezeními.

„Z naší společenské místnosti bych ve filmu skoro nic nepoznal. Byly tam umístěny různé dekorace a kulisy, šlo to těžko identifikovat. Místnost štáb používal asi dva týdny, jinak od nás žádnou jinou pomoc nechtěl. Vše se uskutečnilo po vzájemné domluvě, obec se zapůjčením neměla problém a nájem byl v pořádku vyrovnaný. Jednání štábu bylo korektní," řekl starosta Jan Vastl.

Starosta potvrdil, že letos 
v dubnu skutečná terapeutická komunita po třinácti letech odešla z Němčic do obce Heřmaň u Písku. Správcovská budova u zámku, kde se hojně natáčelo, je teď prázdná, ale majitelé mají prý plány, jak ji využít. Budova, kde donedávna žili lidé,  je obyvatelná.

Rozlehlý zámecký areál 
v Němčicích, který dodává filmu zvláštní atmosféru, není jinak v ideálním technickém stavu, ale to podle starosty neznamená, že by do něj vlastníci neinvestovali.

„Starají se o to. Udělali to základní, například střechu, aby do zámku neteklo, opravili kostel sv. Jana Nepomuckého, varhany či okna," popsal starosta Jan Vastl. Ten se domnívá, že film Roberta Sedláčka odpovídá skutečnosti. Starosta se totiž několikrát zúčastnil komunitních sezení a získal určité zkušenosti.

„Myšlení klientů ten film věrně zobrazuje. Místní obyvatelé a lidé z okolí, kteří znají Pošumaví, vědí, že film vznikl tady u nás. Myslím si, že natáčení filmu vnímali pozitivně," uvedl němčický starosta. Po natáčení tvůrci uspořádali 
v Němčicích předpremiérovou projekci.

Autor: Luboš Dvořák

14.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Summit lídrů 27 zemí Evripské unie se v Římě.

Brexit? Tragédie, znělo na summitu. Lídři zemí EU jsou i nadále pro jednotu

Ilustrační foto
29

EET, vysoké nájmy a další problémy: Hospody bez personálu a hostů zavírají

Dominik Feri: Lajknutí neznamená hlas v urně. A to je výzva i pro mě

/ROZHOVOR/ Sešli jsme se v restauraci, která podle Dominika Feriho (TOP 09) změnila prostředí v Praze. Ráno tu lidé snídají, odpoledne studenti píší seminární práce a v létě se tady sedí na okenních parapetech a pije pivo. Přesně to vystihuje atmosféru, kterou má nejmladší radní nejen v Teplicích, ale v celé české historii, rád – uvolněnou, plnou života, diskusí a plánů. Ty má Dominik Feri velké. 

DOTYK.CZ

Show se dá udělat i na téma: Jak jsme to podělali

Vystoupení v Caruso Show, rozjezd životně-stylového časopisu Krausmagazin, Stay Zmrd v Českých Budějovicích… Své největší krachy a průšvihy připomněli ve čtvrtek 23. března na večeru Fuckup Nights Prague v pražské Lucerně například zpěvák Monkey Business Matěj Ruppert, marketér a reklamní odborník Josef Havelka nebo stand up komik Nikola Džokič.

Americký konvoj projíždí ČR. Součástí jsou i obrněné vozy Stryker

Hraničním přechodem v Rozvadově dnes postupně projíždí konvoj britských a amerických vojáků. Prvních 18 z celkem 125 vozidel vyrazilo z Rozvadova směrem do vnitrozemí před půl desátou. Zhruba o dvě hodiny později přejely českou hranici čtyři části konvoje z celkových sedmi. Po dálnici D5 teď vojáci zamíří do Ostrova u Stříbra, kde natankují svou vlastní naftu.

Hnutí STAN povede do voleb staronový předseda, pozici lídra uhájil Gazdík

Šéfem hnutí Starostové a nezávislí (STAN) je nadále Petr Gazdík. Na volebním sněmu hnutí ho zvolilo 135 ze 145 hlasů. Získal tak 93 procent hlasů. Výsledky oznámil předseda volební komise Zdeněk Hověžák (STAN). Gazdík byl jediný kandidát na předsedu. Sněm volí i místopředsedy. Rozhodovat bude také o koalici s lidovci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies