Právě hlavní sál by mohl doznat největších změn, protože se uvažuje o možné přístavbě Slavie. „Východní přístavba by umožnila otočit hlavní sál o devadesát stupňů," říká Ivana Popelová a dodává, že na rekonstrukci kulturního domu bude vypsána architektonická soutěž.

Schválila to tento týden rada města. Ještě předtím má vzniknout projektový tým, který připraví zadání soutěže. Vyhlášena by mohla být na přelomu léta a podzimu.

Za důkladné zvážení investice se ale přimlouvá Aleš Trdla, hudební producent 
z Českých Budějovic. „Město by předem mělo mít jasně danou koncepci, jaký program
a jaké akce bude Slavie nabízet.A deset let je málo, měl by to být spíše výhled tak na dvacet let dopředu," míní Aleš Trdla.

„Nemělo by to dopadnout tak, že radnice dá do objektu peníze a pak ho po dvou letech ztrátového provozu bude chtít další zastupitelstvo prodat," upozorňuje Aleš Trdla s tím, že při své práci už se v republice s podobnými případy setkal. Podle radnice ale má být programová náplň pro Slavii připravena předem. V rámci celkové koncepce kultury ve městě.

Na Českobudějovicku dokončili před několika lety celkovou rekonstrukci kulturního domu třeba v Žabovřeskách, vloni uvedli do provozu přístavbu kulturního domu 
v Trhových Svinech za více než 30 milionů korun.

Spolkový dům

Dům kultury Slavie vznikl jako kulturně společenské a politické středisko českobudějovických Němců v letech 1871 – 1872. Novorenesanční budova měla původně ústřední sál, tělocvičnu, restauraci, spolkové místnosti, kanceláře a kuželnu. Už několik let se uvažuje o zásadní rekonstrukci objektu.