Podle mluvčí KS Ivany Vobejdové mladíkovi hrozí pět až deset let vězení. „Obžalovaný bude souzen podle paragrafu 146 trestního zákoníka odstavec jedna a čtyři," řekla. Tedy za ublížení na zdraví a ublížení na zdraví s následkem smrti.

Světlo do případu vnesou výsledky soudní pitvy. Ty mají ukázat, zda konání Ivana Demetera mělo přímou souvislost s úmrtím Milana Šlemendy. V soudním spisu již jsou.
V současné době je Ivan Demeter ve vazební věznici. Zdroj Deníku prozradil, že se jedná o věznici v Českých Budějovicích. Její tisková mluvčí Václava Káplová to ale odmítla potvrdit. „Bez souhlasu vězněných osob nemohu takové informace sdělovat," vysvětlila.
Deník bude soudní proces sledovaty

§ 146

Zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, paragraf č. 146 – Ublížení na zdraví
Odstavec 1: Kdo jinému úmyslně ublíží na zdraví, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.
Odstavec 4: Odnětím svobody na pět až deset let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 smrt.

Čtvrt roku poté: Osudné místo zeje prázdnotou

Od konfliktu mezi Milanem Šlemendou (29) a Ivanem Demeterem (19) uplynuly tři měsíce. Milanův šestadvacetiletý kamarád Jiří ze Strakonic na něj často myslí. „Při vzpomínce na Milana už se sice usmívám, slzám se ale přesto neubráním," řekl. „Přišlo to celé hrozně rychle. Ještě jsme si toho s měli hodně říct. A neřekli. Je těžké se s tím vyrovnat," popsal.

Milan Šlemenda byl u strakonické sokolovny nalezen 31. srpna v nočních hodinách v bezvědomí. Zraněním o pár dní později v nemocnici podlehl.
Lidé ve Strakonicích ale jako by zapomněli. Místo, na kterém k incidentu došlo a které bylo ještě v září obsypané květinami a svíčkami, dnes zeje prázdnotou. Nenajdete tam jedinou připomínku toho, že právě tam vyhasl mladý život.

Co se událo…

Pátek, 31. srpna 2012: Milan Šlemenda (29) byl nalezen v pátek 31. srpna kolem 23.15 hodin ve Strakonicích před sokolovnou velmi těžce zraněný. Po 15 hodinách dopadli kriminalisté podezřelého romského útočníka Ivana Demetera (19). Ten se přiznal.
Pondělí, 3. září 2012: Milan Šlemenda zemřel v pražském IKEMu. Rodina jej nechala odpojit od přístrojů a jeho orgány darovala k transplantaci.
Pátek, 7. září 2012: Strakonice mluví o odvetné akci. Za romskou komunitu promluvil Simon Farkaš (32) ze Strakonic. „Už se nám ozvali lidé z jiných měst, že když se něco bude dít, přijedou. Z Mostu, Sokolova, Chomutova. Ti z nás, kteří uvažují normálně, to takhle nechtějí," řekl Deníku.
Úterý, 11. září 2012: Na sedm desítek lidí přišlo ke strakonické sokolovně vyprovodit Milana Šlemendu na jeho poslední cestu. Městem prošel smuteční průvod. Obešel se bez komplikací.
Sobota, 22. září 2012: Palackého náměstí ve Strakonicích zaplnily stovky lidí. Shromáždění Dělnické strany navzdory očekáváním nenarušil žádný konflikt. Na průběh dohlíželi těžkooděnci a policejní hlídky.

Co si myslí s odstupem času:

Petra Opavová
26 let
Strakonice

„Nebudu se vyjadřovat k otázce rasismu, ale myslím si, že si nikdo nezaslouží umřít cestou z hospody. Ať je pod vlivem alkoholu nebo ne."