Hlavním důvodem je dlouhodobě extrémně nízká hladina Orlíku. „Ve čtvrtek 12. listopadu v podvečer jsem se sešel s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou. Ujistil mě, že podporuje návrh jihočeských starostů, aby platila první varianta změny manipulačního řádu na Orlíku, tedy možnost snížení retenční  hladiny o dalších šedesát centimetrů. Přiklání se i k tomu, aby zamítavé stanovisko obcí na dolním toku, které požadují ještě mnohem výraznější zvětšení retenčního prostoru, nebylo Středočeským krajem akceptováno,"  uvedl starosta Kovářova a krajský zastupitel Pavel Hroch.  Starostka Eva Vanžurová oslovila  hejtmana Jiřího Zimolu, zaslala mu seznam účastníků a zápis ze schůzky. „Dnes jsem se dozvěděla, že přijede do Písku      v pátek 4. prosince. Budeme jednat o současném stavu a situaci na Orlíku," uvedla  v pátek Eva Vanžurová a dodala: „Povodně už zvládat umíme, ale sucho ne. Bude záležet na tom, jaká bude zima, jestli do přehrady voda doteče."

Informativní schůzka se uskutečnila 14. října. K 15. říjnu byla hladina o osm metrů níže než v minulých letech ve stejnou dobu.  Ke 20. listopadu byla hladina 339,8 m. n. m.,   tedy téměř stejně nízko. Hladina stálého nadržení, po kterou se může ještě voda z přehrady odpouštět, je 329,6 m. n. m.

Dlouhodobé výrazné snížení hladiny orlické přehrady je stále alarmující pro majitele rekreačních zařízení, kempů a lodí. Podle stávajícího platného manipulačního řádu má totiž Povodí Vltavy možnost upouštět vodu dál, dokud nedosáhne hladina minimální možné úrovně, což je 329,6 m. n. m.  V současné době se pohybuje kolem 339,8 m. n. m.  a kolem osmi metrů pod v této době  obvyklou výškou hladiny. Starostka Písku Eva Vanžurová společně se starostou Kovářova a krajským zastupitelem Pavlem Hrochem a píseckým radním a krajským zastupitelem Lubošem Průšou postupně plní slib, který dali účastníkům říjnové informativní schůzky.

Shodují se i na tom, že budou do budoucna usilovat  o změnu v manipulačním řádu Orlické přehrady tak, aby  v letních měsících neodpouštělo Povodí Vltavy tolik vody jako dosud a aby tím nebylo postiženo její okolí. „Ohrožuje to lodní dopravu a rekreační  oblasti, do kterých se hodně investovalo," doplnila Eva Vanžurová. Obce pod přehradou argumentují tím, že mají strach  z povodní, a proto požadují trvalé výrazné snížení hladiny v Orlíku. „Zástupce ČVUT nám názorně na křivkách vysvětlil, že i kdyby byla přehrada prázdná, zdrží povodňovou vodu jen o několik hodin. Hlavním problémem pro Prahu jsou podle něj Berounka a Sázava, které nejsou regulované. I kdyby byl Orlík na suchu, tak to tam povodně neovlivní," upřesnila Eva Vanžurová.

Podle starosty Pavla Hrocha je důležité, aby se podařilo prosadit, aby Povodí Vltavy upouštělo jen čtyřicet kubíků za vteřinu a ne třeba až 300 kubíků za vteřinu, které pouštějí na elektrárnu. Rybáři, kteří sedí u vody, tak nárazové odpouštění pociťují mnohdy za tři až čtyři hodiny v poklesu hladiny o dvacet až třicet centimetrů. „Požádal jsem o pomoc hejtmana Jiřího Zimolu už na krajském zastupitelstvu, ale připomněl mi, že jsme my z obcí kolem přehrady udělali chybu, že jsme na změnu manipulačního řádu nezareagovali včas. Mohli jsme ho připomínkovat nebo navrhnout variantu beze změn. Bohužel je to i tím, že ve většině obcí je na všechno starosta sám a chodí mu tam jen externista," dodal Pavel Hroch.

Zásadním faktem však je to, že nikdo nemohl předvídat, že bude letošní rok extrémně suchý. Situaci teď mohou zachránit jen silnější dešťové nebo sněhové srážky.