V táborském zastupitelském sboru nenajdete nikoho, kdo by často z jednání omlouval. Jsou ale jedinci, kteří nestihnou přesný začátek a pak se postupně trousí. Volič má právo sledovat, zda jeho zastupitel se pravidelně zúčastňuje společných schůzí, aby byl informovaný a ještě k tomu mohl dění ve městě ovlivňovat. A pokud už chybí, zda se stejně jako v případě školní docházky starostovi řádně omluví.

V Táboře mohou být spokojeni voliči i politici. Ti první ze skutečnosti, že 14 ze sedmadvaceti zvolených zastupitelů, což je za polovinou, nechybělo ani jednou a dalších sedm vynechalo pouze jednou. U uvolněných radních, což je případ starosty a tří místostarostek, se stoprocentní účast předpokládá, protože zasedání je součástí jejich práce. Jiřího Fišera, Olgu Bastlovou, Kateřinu Bláhovou a Michaelu Petrovou za celý rok neskolila ani chřipka či jiná choroba, která by je vyřadila z místa za „předsednickým" stolem sálu Tabačky.

Docházka na 11 schůzí:
Jan Babor 10x
Olga Bastlová 11x
Kateřina Bláhová 11x
František Dědič 9x
Václav Ebert 11x
Jiří Fišer 11x
Petr Havránek 10x
Alena Heršálková 11x
Lenka Horejsková 9x
Radoslav Kacerovský 10x
Štěpán Kadilák 11x
Milan Kasl 10x
František Korbel 9x
Ladislav Kuchař 11x
Radka Maxová 7x
Petr Novák 10x
Růžena Novotná 11x
Ladislav Novotný 11x
Štěpán Pavlík 11x
Michaela Petrová 11x
Irena Ravandi 10x
Marek Slabý 8x
Jakub Smrčka 11x
Tibor Stano 10x
Ladislav Šedivý 11x
Hana Škrdletová 8x
Miloš Tuháček 11x

A proč mohou být spokojeni politici? Protože jejich voliči je zvolí a pak už se v podstatě o jejich práci až na výjimky moc nezajímají. Na hlavní ulici v Táboře jsme náhodně oslovili patnáct místních obyvatel. A výsledek? Politika mne nezajímá, zastupitele ani neznám, jejich práci nesleduji. Nebo jen mávnutí rukou ve znamení, že netuší, o čem by měli mluvit.
Pouze František Kynšl se okrajově zajímá o dění ve městě, nikoli mezi zastupiteli.

„V téhle době se zrovna zaobírám bezdomovectvím a bezdomovci, takže v Táboře sleduji situaci a také to, co jim město poskytuje a neposkytuje. Na zastupitelstva ale nechodím a v bližším kontaktu nejsem ani s nimi, ani s úředníky z města," vysvětlil.

Kromě uvolněných radních vzornou práci svým voličům odvádí i další, neuvolnění zastupitelé. Plným počtem čárek se může pochlubit například ředitelka základní školy Alena Heršálková z ANO, ředitel Husitského muzea Jakub Smrčka z uskupení Jinak! nebo advokát Ladislav Novotný z TOP 09.
Ve sboru sedí také aktivní diskutéři a loudalové. Občas nestíhá doběhnout Petr Novák, o něco častěji advokát František Korbel. Radka Maxová z ANO pocítila na vlastní kůži, že být poslankyní, zastupitelkou a ještě členkou kontrolního výboru zastupitelstva je na jednu hlavu až moc, a proto na členství ve výboru na začátku roku rezignovala.

Největší diskutéři

Mezi nejžhavější diskutéry patří Ladislav Šedivý z KSČM a František Dědič z ODS. Málokdy nejsou slyšet, snad jedině, když se na začátku jednání schvaluje program. Dobře jim sekunduje František Korbel z T2020, slyšet jsou pochopitelně uvolnění radní, kteří materiály k diskuzi předkládají a vysvětlují. Kdo naopak slyšet tradičně nebyl, je Hana Škdletová z KSČM. Ani loni nezměnila svůj styl , k němuž se přidal i Ladislav Kuchař.

Odměny za práci pro město

1. Odměny pro neuvolněné zastupitele
Při lednovém jednání zastupitelé schvalovali finanční odměny za práci pro město tak, jak je nastavuje zákon. Vláda částky od ledna o 3% zvýšila, v Táboře nové odměny platí od února.

. Člen rady města  2710 Kč měsíčně
. Člen zastupitelstva 920 Kč měsíčně
. Předseda výboru (finanční a kontrolní) 2500 Kč měsíčně
. Člen výboru  1640 Kč měsíčně
. Předseda komise (dopravní, kulturní, bytová, a další) 1270 Kč měsíčně
. Člen komise 530 Kč měsíčně
Částku tvoří pevná složka podle funkce a příplatek dle počtu obyvatel. Pro město velikosti Tábora je maximálně 384 korun.

2. Odměny členům výborů, kteří nejsou zastupiteli
. Člen výboru 1640 Kč měsíčně