Východočeští kriminalisté z Rychnova nad Kněžnou 
v Královéhradeckém kraji zajistili dvě sochy Krista a římského vojáka při domovních prohlídkách na Liberecku. Našli je u obchodníka se starožitnostmi J. M. Podle exkluzivních informací Deníku případ souvisel s pátráním 
po čtyřech obrazech kubistického malíře Emila Filly, odcizených ze zámku v Peruci na Lounsku v listopadu loňského roku. Filla patří mezi nejdražší české autory první poloviny 20. století.

Jeho nepoškozené obrazy 
za 50 až 80 milionů korun vypátrali východočeští kriminalisté loni v polovině prosince. Římovské sochy se vrátily na jih Čech o dva měsíce později. Deníku to potvrdila královéhradecká policejní mluvčí Ivana Ježková. „Zasahovali jsme v případu, kdy se vyšetřovala ztráta Fillových obrazů na Lounsku a dalších památek z jiných objektů," řekla Ježková.

Dodala, že ředitelství rychnovské policie provedlo na základě příkazu tamního okresního soudu domovní prohlídku u J.M., a přitom objevili právě i tři sochy z Římova. „Osoba, které patřil nebytový prostor, je český občan. Škoda je necelé tři miliony korun," doplnila mluvčí.

Podle konzervátora Jiřího Černého z českobudějovického biskupství byly figury při předání zablácené a poškozené. Z toho se dá usuzovat, že pachatelé zahrabali sochy třeba někde ve stodole. „Majitel objektu se k původu odňatých věcí odmítl vyjádřit. Lze však dokázat, že jde o římovské sochy vojáka ze zastavení Malý Pilát, Krista bičovaného a Krista trním korunovaného," řekl Jiří Černý.

Ještě před razií na severu Čech zajistili policisté čtvrtou sochu – děvečku. Podle římovského faráře Tomáše Koňaříka ji někdo nabízel k prodeji na internetu. Vyšetřovatele na ni upozornila náhodná svědkyně, která má k Římovu blízký vztah. V současné době jsou tak na světě čtyři z deseti soch. To znamená necelá polovina lupu.

„Žena kradenou věc bezpečně poznala. A to i přesto, že v nabídce stálo, že se jedná o Pannu Marii a socha má původ v Rakousku," zmínil Koňařík. Ten je skálopevně přesvědčen, že k vypátrání soch výrazně napomohly i intenzivní modlitby místních farníků. Farář je k nim vyzýval od prvního dne.  Pro něj samotného prý byly nejhorší reakce ze zahraničí. Konkrétně od věřících z Rakouska 
a Bavorska, kteří pravidelně jezdili do Římova na pouti. „Když jsem je obtelefonoval 
s tím, že sochy ukradli, řekli mi, že už k nám nepřijedou. Byla to pro mě rána, protože tradice společných setkání je stará několik století," vzpomíná farář Koňařík.

Všechny postavy z křížové cesty prozatím nahradily překližkové desky se zvětšenými fotografiemi původních soch. Reakce návštěvníků byly zpočátku rozpačité, ale podle správce farnosti si už lidé zvykli. Do budoucna se sem dokonce mají vrátit i sochy. Nebudou však dřevěné, ale plastové. „Výhodou plastových výlisků je to, že se z nich dají udělat naprosto přesné kopie včetně originálních barevných odstínů. A hlavně, zloději o ně nemají zájem," vysvětluje Tomáš Koňařík.

Podle informací od jihočeské policie vyšetřování stále trvá a pachatele se ještě nepodařilo dopadnout. Farář Koňařík je přesvědčen, že do případu je namočen i někdo 
z místních. Tvrdí, že ho už před krádeží zřejmě někdo sledoval. V osudný den navíc údajně potkal v kostele dva podezřelé muže, kteří měli 
o prohlídku soch nadstandardní zájem. Ještě téže noci se sochy ztratily. „Bez spolupráce místních lidí by to rozhodně nebylo možné uskutečnit. Najdou se tady takoví, kterým posun ve vyšetřování není po chuti," říká farář.

Českobudějovická policejní mluvčí Regina Tupá potvrdila navrácení tří soch z Liberecka. Bližší informace však nechtěla uvést z taktických důvodů. „Vyšetřování stále není ukončeno. Více se k případu vyjádříme, jakmile to okolnosti umožní," přislíbila mluvčí Tupá.

Podle konzervátora Jiřího Černého z biskupství se Římovští potýkali k krádežemi církevních památek už v minulosti. Například v roce 2000 byla u táborského starožitníka Václava S. nalezena přeříznutá socha Krista. „O tři roky později se na tržnici 
v Praze – Holešovicích objevily i dvě sochy apoštolů z kaple Poslední večeře Páně," dodal Jiří Černý.