Pro Hospic sv. Jana N. Neumanna je to podle slov jeho ředitele Roberta Huneše nejen obrovská pocta, ale i významný okamžik. Kaple samotná je navíc biskupem Jiřím Paďourem zasvěcena právě blahoslavenému Janu Pavlu II. Fakt, že se tak stalo, byla zvláštní souhra náhod. „Ta kaple zde byla od otevření hospice, ale každý sakrální prostor může být zasvěcen některému ze světců nejdříve v okamžiku jeho svatořečení, nebo blahořečení," vysvětluje Robert Huneš.

První kaplí na světě zasvěcenou Janu Pavlu II. se může prachatický hospic chlubit právě díky českobudějovickému biskupovi Jiřímu Paďourovi. „Jan Pavel II. byl blahořečen 1. května 2011 krátce před polednem. Již ve čtyři hodiny odpoledne provedl dedikační slavnost zasvěcení kaple biskup Jiří Paďour. Vzhledem k tomu, že všichni polští biskupové, kteří snad jediní mohli mít motivaci být v takovém konání nejrychlejší, byli v tu chvíli v Římě na obřadu blahořečení Jana Pavla druhého a náš biskup se toho neúčastnil, zvládli jsme to jako první na světě pět a půl hodiny po blahořečení Jana Pavla II.," doplnil ředitel prachatického hospice.

Jak ve své promluvě k věřícím, kteří kapli v hospici zaplnili do posledního místa, mimo jiného uvedl, ostatek Jana Pavla II. bude svým způsobem propojovat viditelné a neviditelné.  „Opět něco uvidíme, byť je to na první pohled tak malé, že to musí být zvýrazněno ornamentem. To, že tady s velkou úctou budeme sledovat kapičku seschlé krve Jana Pavla II., má své propojení nejen v tom, že je to autentická krev, která se shodou okolností zachovala jen proto, že byla ještě za jeho života připravena k dalšímu použití v jeho nemoci. Ale je potřeba i říci, co by znamenala bez víry," poznamenal biskup Jiří Paďour.

Od pátečního odpoledne budou ostatky v kapli přístupné i veřejnosti, ať již v rámci pravidelných bohoslužeb, nebo po dohodě a předchozí domluvě se zástupci Hospice sv. Jana N. Neumanna tak, aby nebyl narušen provoz hospice, prakticky kdykoliv. „Trochu jsem v sobě choval naději, že budeme prvním místem v České republice, kde budou uloženy ostatky Jana Pavla II. Ale při naší návštěvě v Polsku nám pak kardinál Dziwisz v Krakově sdělil, že prvním místem, kam ostatky Jana Pavla II. osobně převezl, je Svatovítská katedrála v Praze. Takže budeme druhým místem, ale s tím se dá žít," říká s úsměvem a pokorou sobě vlastní Robert Huneš.

Obavy, že se po uložení ostatků Jana Pavla II. s návštěvníky v kapli v hospici, lidově řečeno dveře netrhnou, nemá, alespoň ne takové, které by mu přidělávali vrásky na čele. „Jsou to krásné obavy. Vždyť co jiného, než že se v lidech probudí nejen duchovní život, ale i zcela obyčejná lidskost, případně světské historické povědomí a přivede lidi do hospice za Janem Pavlem II., co jiného by mohlo být krásnější. A když k tomu přidám jakousi přidanou hodnotu, že si tak do hospice najdou cestu ti, kteří by ji sem jinak nenašli a seznámí se s vlídnou, laskavou a otevřenou atmosférou, která tu je, třeba se tím víc nabourají předsudky, že hospic je něco nehostinného až tmářského. Takže vidím v tom jen samá pozitiva," věří Robert Huneš.

S jistou nadsázkou začíná  nazývat areál prachatického hospice Jeníkovem. „Při vědomí toho, že se v těchto místech narodil svatý Jan Nepomuk Neumann, je tu historicky nejstarší kaple na světě zasvěcená Janu Pavlu druhému, jsou zde uloženy i jeho ostatky  a s ohledem na celou řadu dalších souvislostí, nelze jinak," dodal Robert Huneš.