VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V babyboxech dostali šanci na život už tři malí Jihočeši

Jižní Čechy - Ze šesti jihočeských schránek k odložení nechtěného miminka posloužily zatím jen tři. To jejich zakladateli dělá velkou radost. 

27.12.2015
SDÍLEJ:

Zakladatel babyboxů Ludvík Hess.Foto: Vít Černý

15. 3. 2010
Gabriela, Písek 

Jen dva měsíce a čtyři dny zůstal prázdný v pořadí 31. český babybox, který začátkem roku 2010 zprovoznili v Písku. 15. března v 19.52 hodin přišla Ludvíku Hessovi SMS hlásící aktivní babybox. Leželo v něm celkově 31. miminko. „Je to holčička! Je zcela zdravá, stará asi dvě měsíce, čistě oblečená. Váží 3,90 kg. A byla u ní položená lahvička s mlékem," zněla informace od ředitele písecké nemocnice Jiřího Holana. „Pojmenujeme ji po vaší manželce, pane doktore, co říkáte?" navrhl Ludvík Hess. A tak začali vůbec prvnímu děťátku odloženému do babyboxu v jižních Čechách říkat Gabriela Písecká.

Gábinka z Písku, Adélka z Jindřichova Hradce i Tomášek ze Strakonic už brzy půjdou do školy. Všichni se narodili dvakrát, podruhé v okamžiku, kdy jejich nejbližší učinili nelehké rozhodnutí a jako nemluvňata je odložili do babyboxů. Nebýt těchto specializovaných schránek v jihočeských nemocnicích, možná tyto tři děti potkal nelehký osud.

Jak ale podotýká zakladatel českých babyboxů Ludvík Hess, v jižních Čechách jsou skvělé maminky. Ze šesti schránek zde rozmístěných posloužily jen tři, každá jen jednou. A jak svědčí i stav odložených dětí, vždy dobře zaopatřených, ani s nimi se mámy neloučily lehce. Pokud tak již z jakéhokoli důvodu učinily, daly tak stejně jako ve více něž stovce podobných případů v zemi dětem možnost dostat se do náhradní rodiny.

„Osudy některých dětí z babyboxů mám díky vstřícným adoptivním rodičům, kteří se sami ozvou, možnost sledovat, vím asi o deseti takových dětech, některá dokonce pravidelně vídám," těší Ludvíka Hesse.

V celé zemi existuje aktuálně 68 babyboxů, přibývají postupně, za deset let existence dostalo ve schránkách druhou šanci 129 dětí, nejvíc jich bylo odloženo v Praze (24) a Brně (15), poměrně často bývají v akci i babyboxy v Ostravě a Kladně, které zachránily po 7 dětech. Babyboxy ani jejich zakladatel Ludvík Hess nepovažuje za řešení složitých situací, které některé ženy přinutí se dítěte zbavit, ale jak zdůrazňuje, díky babyboxům se daří eliminovat situace, kdy je nemluvně odložené na nevhodném místě a tím ohrožené na životě.

„Babyboxy nejsou samospásné, ale představují jednu z alternativ v krajních situacích. Deprimující jsou především případy, kdy matka nechá novorozence ležet na ulici či ho dokonce pohodí do popelnice či vyhodí z okna," poukazuje na extrémní události. „Ani existence babyboxů takovým činům nemůže úplně zabránit, ale představuje korektní možnost pro matky v tísni," podotýká.

Lékaři mají pro ženy i další alternativu

Na druhou stranu podle řady lékařů existují daleko přijatelnější způsoby, jak předejít tragédiím. Podle nich je s ohledem na zdraví dítěte i matky vhodnější poskytnout oběma obvyklou prenatální péči během těhotenství a pokud žena nechce dítě vychovávat, má pak možnost buď ponechat dítě v porodnici spolu se souhlasem k adopci či se rozhodnout pro takzvaný utajený porod v nemocnici, přičemž veškerá dokumentace podléhá utajení. Matka tak může jak pro sebe, tak pro dítě eliminovat rizika spojená s těhotenstvím i porodem v neadekvátních podmínkách, pro neonatology je důležité také znát či mít možnost alespoň odhadnout vývojová rizika dítěte, která v případě odložených dětí nemají.

Kuriozní Tábor

24. 10. 2010Adéla, J. Hradec
35. děťátko v babyboxu dostalo druhou šanci v neděli 24. října 2010 v 17.20 hodin v Jindřichově Hradci. Zdejší zdravotníci vyjmuli ze schránky několikadenní zdravou a oblečenou, dobře opečovanou holčičku. Vážila 3,70 kg. Sestřičky dětského oddělení nemocnice ji pojmenovaly Adélka, zakladatel babyboxů Ludvík Hess přidal prozatímní příjmení Jindřichohradecká.

I proto se myšlenka zřizování babyboxů nesetkává pokaždé s nadšením. Přesto i v některých jihočeských nemocnicích šlo všechno jako po másle. „Hezká historka se váže k Jindřichovu Hradci. S tamním ředitelem Janem Mlčákem jsme se znali z doby, kdy on pracoval pro dostihové závodiště ve Velké Chuchli, se kterým jsem se soudil o prémii 20 tisíc korun. V jednání o babyboxu jsme ale byli zajedno, ještě tu samou hodinu, kdy jsem vstoupil do jeho kanceláře, jsme podepsali smlouvu," vzpomíná propagátor babyboxů. „Podobně vstřícní byli i ředitelé a členové vedení nemocnic ve Strakonicích, Písku, a Českém Krumlově," dodává.

O poznání trnitější cestu měl babybox do Českých Budějovic a Tábora, kde narazil na nesouhlasné postoje. „Pomohla až náměstkyně hejtmana Ivana Stráská, která mne seznámila s ředitelem záchranné služby Markem Slabým, a ten nám umožnil nainstalovat babybox na záchrance. Ještě zvláštnější řešení jsme s pomocí Ivany Stráské našli v Táboře, kde zázemí poskytla v zařízení pro seniory G-centrum zdejší ředitelka Jaroslava Kotalíková. Mít babybox v domově důchodců je asi největší kuriozita," směje se Ludvík Hess. „Ale o odložené děti by i tady bylo skvěle postaráno. V centru je stálá odborná služba a do nemocnice je to přes ulici," zdůrazňuje.

Jediné okresní město, kde zatím na jihu Čech schránka chybí, jsou Prachatice, podle Ludvíka Hesse jsou ale místa, kde je babyboxů potřeba více. „Pokud by ale v Prachaticích měli zájem, můžeme i zde velmi rychle schránku zřídit," ujišťuje.

Pomoc i samotným rodičkám

7. 10. 2011
Tomáš, Strakonice 

V pořadí 60. děťátko v českých babyboxech aktivovalo mobil Ludvíka Hesse v pátek 7. října 2011 hodinu po poledni. O necelé tři minuty později držela děťátko v náručí sestřička strakonické nemocnice. Zdravý šestidenní kluk dostal jméno Tomáš Švanda. Křestní po řediteli nemocnice, příjmení inspirované místem, kde babybox posloužil svému účelu.

V případě babyboxů nové generace jde již nejen o vytápěné, ale i klimatizované zařízení připravené přijmout prakticky kdykoli živý poklad. Zatímco z jedné strany skýtá těm, kdo k takovému řešené sáhnou, soukromí, na druhé straně neprodleně zalarmuje odborný personál, který je schopen se o nemluvně rychle postarat.

„Často jde o děti odložené ve velmi primitivních podmínkách, ještě s placentou, nahé, jindy jsou ale vykoupané, nakrmené, oblečené a dobře zaopatřené. O každém chci pokaždé vědět, zda jsou v pořádku," říká Ludvík Hess, který se tak do jisté míry stává každému z opuštěných lidských mláďat jakýmsi příbuzným. „Pochopitelně bych byl radši, kdyby se o ty děti mohly starat jejich maminky, i proto je u každého babyboxu cedulka s telefonním číslem. Mou snahou je ženám, které by odkládaly dítě jen kvůli tomu, že nemají kde bydlet, nabídnout střechu nad hlavou v azylových domech," vysvětluje Ludvík Hess k další ze svých aktivit. Ty všechny by se pochopitelně neobešly bez vydatné pomoci celé řady dárců, ať už firem nebo jednotlivců, kteří se svými příspěvky podílejí na vzniku i provozu desítek babyboxů i azylového ubytování pro matky v nouzi.

Autor: Hana Svítilová

27.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Rusku probíhají demonstrace proti korupci.
AKTUALIZUJEME
3 6

V Moskvě tisíce lidí protestují proti korupci. Šéf opozice byl zatčen

Ministryně školství Kateřina Valachová poskytla Deníku rozhovor.
1 9

Ministryně Valachová: Škola musí zveřejnit přijatého žáka s nejhorším výsledkem

AUTOMIX.CZ

Zapomenuté české automobilky: Wikov nabízel luxus, zaujal i první "kapkou"

Tatru a Škodu zná v naší zemi každý. Jsou tu ale i další, méně známé automobilky, mezi které spadá například Wikov. Strojírenský podnik původně vyrábějící zemědělské stroje vdechnul život vozům, kterým se dnes přezdívá „československý Rolls-Royce".

Ministryně Valachová: Škola musí zveřejnit přijatého žáka s nejhorším výsledkem

Střední školy budou muset v rámci jednotných přijímacích zkoušek anonymně zveřejnit skóre přijatého žáka s nejhoršími výsledky testů. V pořadu Partie televize Prima to dnes řekla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Podle ní to bude ukazatel kvality dané školy pro rodiče a zájemce o studium. Jednotné přijímací zkoušky se letos plošně konají poprvé, a to na maturitní obory středních škol.

Kvůli EET nemají kamberští prodejnu potravin

Závažný problém řeší aktuálně již měsíc obec Kamberk. Obyvatelé této vsi nemají, kde v obci nakoupit základní potraviny. Provozovatelka krámku na konci února skončila. Nechtěla kupovat drahou pokladnu pro EET.

Zvoník Ladislav Leksa: Změna času je proti přírodě

/ROZHOVOR/ V noci na neděli se mění čas ze zimního na letní. Kdo by si myslel, že všechny kostelní hodiny potřebují při změně času ručně seřídit, ten by se mýlil. Hodiny v klášterním kostele sv. Josefa v Obořišti má na starosti místní řemeslník a také zvoník Ladislav Leksa. Už zhruba sedm let na nich přesný čas řídí družice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies